Skocz do zawartości

Lotnisko Liegnitz (Legnica)


Rekomendowane odpowiedzi

Przestawię jeszcze samoloty jakie były na lotnisku w Legnicy
/od Li-2 po An-24/ - jest kilkanaście zdjęć.
Pułk śmigłowców z Legnicy brał udział w operacji ,,Dunaj,,- wykonywał loty do Czechosłowacji w 1968r, były to loty transportowe.
Pułk brał też udział w dużych ćwiczeniach ,,Odra-Nysa 1969,, piloci wykonywali zdjęcia ze swoich latających maszyn, np. nad Wrocławiem.
Z Tygodnika ,,Żołnierz Polski,, z 1969 roku też wykorzystam niektóre zdjęcia, a jest ich tam dużo.
cdn.
Pozdrawiam
DODGE52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 324
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
Witam!
W dzisiejszym wpisie kilka słów o udziale 688 Samodzielnego Pułku Śmigłowców Transportowych z lotniska w Legnicy /PGWAR/
uczestniczących w interwencji w Czechosłowacji, oraz w ćwiczeniach ,,Odra-Nysa 1969,, odbywających się na terenie Polski.
Samych zdjęć z ,,Operacji Dunaj,, z 1968r.jeszcze nie mam, ale jak tylko otrzymam, podzielę się z kolegami.

Jak koledzy wiedzą z moich wcześniejszych wpisów, mieszkałem i nadal mieszkam bardzo blisko lotniska w Legnicy. Pamiętam loty ćwiczebne śmigłowców Mi6 /jedno dudnienie, latały po 3 Mi6 /x3 - w powietrzu było 9 Mi6, od rana do wieczora, wyczuwało się,że coś wisi w powietrzu, ale dla mnie, ucznia 3 klasy Technikum Samochodowego były wakacje i w miesiącu sierpniu długo oczekiwana praktyka zawodowa w Fabryce w Mlada Boleslav, produkująca w owym czasie samochód osobowy ,,Skoda 1000MB,,
/nadmienię, że Szkoła miała praktyki zagraniczne w Bułgarii w fabryce ,,Moskwicza,, /licencja/, Węgrzech /Ikarus/, NRD - Zittau /.Były to 3-tygodniowe praktyki.
Nadchodzi dzień 20 sierpnia 1968r.-niedziela, powrót do Legnicy przez przejście graniczne Jakuszyce, autobus czeski nas podwozi do granicy, przekraczamy granicę, szkolny autobus już czeka, widzę wielu żołnierzy, nie tylko z WOP-u, jedziemy do Legnicy, coraz więcej wojska, ale to nie nasi, to rosjanie, nasze WSW i WAI /Wajenna Awtomobilna Inspekcja/ pilotuje ich. Pojazdy rosyjskie mają wymalowane przez środek pojazdu białe pasy, pojazdy pancerne i czołgi również, ale nikt z nas nie wiedział,że za kilka godzin nastąpi interwencja. Po powrocie do Legnicy widzę na dzielnicy /polacy i rosjanie mieszkali koło siebie / duży ruch pojazdów, rodziny żegnające oficerów lotników, a ci już jechali samochodami na lotnisko. W nocy 20 na 21 sierpnia zaczęła się interwencja, 688 Pułk śmigłowców /z tego co mi przekazali rosjanie/ odbywał loty transportowe z Legnicy, Szprotawy i innych lotnisk w Polsce, zaopatrują swoje jednostki.
Lotnisko w Legnicy ma jeszcze 2 odsłonę: 21 sierpnia zostaje zatrzymany przez rosjan I sekretarz KPCz Alexander Dubczek i inne osobistości i zostają przewiezieni samolotem do Legnicy, były rozmowy w tzw.Kwadracie, następnie wywieziono ich do Moskwy. Nikt nie wiedział co się stało z przywódcami KPCz. Po kilku dniach agencja TASS podaje o ich pobycie w Moskwie.
Sięgam do moich historycznych roczników ,,Żołnierz Polski,, z 1968r.- przez tydzień nic nie było, ale już w numerze ,,ŻP,,nr.35 z 1968 jest krótka wzmianka pt.Wydarzenia w Czechosłowacji, w nr.36 ,,ŻP,, - jest już nekrolog żołnierza kpr.Kucharczyka ze zdjęciem/czołgista/, który poniósł śmierć, dalej nic nie ma konkretnego, w nr.37 ,,ŻP,, jest wywiad z gen.Ludwikiem Svobodą, oraz artykuł pt. Czerna i Bratysława -opisujący wydarzenia, ale piszący ten artykuł pomija się z prawdą, która wyjdzie na jaw w latach 90-tych.
Tyle o interwencji w Czechosłowacji i udziale lotników PGWAR z lotniska w Legnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z udziału 688 Pułku śmigłowców z Legnicy w ćwiczeniach ,,Odra-Nysa 1969,,.
Przypomnę młodszym kolegom czytającym ten wątek, że ćwiczenia odbywały się od 21 do 28 września 1969r.na terenie naszego kraju. Udział w nich wzięły wojska z 4 krajów z Układu Warszawskiego.
W historycznym numerze ,,Żołnierz Polski,, nr.38 z dnia 21.09.1969 jest wstępny artykuł o zaczynających się ćwiczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za mały skan, ale ,,ŻP,, w tych latach był w dużym formacie i nie mieści się w skanerze.
Autorzy publikacji w ,,ŻP,, skupiali się na wojskach pancernych, rakietowych, ćwiczeniach w polu, o lotnictwie były tylko wzmianki.
Autor pisze:W ćwiczeniach biorą udział duże jednostki Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego: Armii Radzieckiej, Czechosłowackiej Armii Ludowej, Narodowej Armii Ludowej NRD oraz Ludowego Wojska Polskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć nadesłanych do mnie z tych ćwiczeń zrobionych ze śmigłowca Mi6. Eskadrą dowodził mjr. F.O Kowalczuk
Przelot śmigłowców nad Wrocławiem, widoczny budynek Urzędu Wojewódzkiego, rzeka Odra, most na Odrze.
688 Samodzielny Pułk z Legnicy./PGWAR/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ćwiczeniach ,,Odra-Nysa 1969,, są artykuły w Tygodniku ,,Żołnierz Polski,, nr.40 z dnia 5.10.1969 pt.Goscimy żołnierzy 4 bratnich armii po ćwiczeniach ,,Odra-Nysa 69,,
nr.41 z dnia 12.10.1969 pt.W matni, w potrzasku - artykuł o samolotach myśliwskich/Mig 21, Su /.

Lotnicy PGWAR z 688 Pułku z Legnicy uczestniczyli jeszcze w ćwiczeniach:
Braterstwo Broni-70, Tarcza-76
Relacje z tych ćwiczeń są w Tygodniku,,Żołnierz Polski,,
cdn.

Pozdrawiam
DODGE52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie