Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

frost

Mundur i wyposażenie Żołnierza Polskiego 1943-1995 "

Recommended Posts

Nowa pozycja poruszająca ciekawy i traktowany ostatnio nieco po macoszemu temat.
Opis ze strony wydawcy :
Niniejsza książka przedstawia historię munduru Żołnierza Polskiego w kraju, w okresie 1943 - 1995. Nie prezentujemy tu umundurowania formacji partyzanckich czy innych wchodzących w skład szeroko pojmowanego Polskiego Państwa Podziemnego, ani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przedstawiono w niej nie tylko ubiory, ale także wyposażenie, sprzęt i uzbrojenie. Można znaleźć tu także inne eksponaty, tworzące klimat tamtych lat np. mundury straży pożarnej i innych służb. W opracowaniu skupiliśmy się na wojskach lądowych, wspominając tylko o wojskach lotniczych i marynarce wojennej. Całość została podzielona na okresy związane przede wszystkim z zasadniczymi zmianami w umundurowaniu, a nakładające się przy okazji na ważniejsze wydarzenia historyczne. Mamy nadzieję, że niniejsza pozycja zostanie przychylnie przyjęta przez czytelników i będzie stanowić formę uporządkowania historii umundurowania Żołnierza Polskiego w opisywanych latach."

Twarda oprawa, 206 stron

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ech, odzywa się nostalgia, niektóre rzeczy pamięta się z własnego grzebietu, niektóre widywane ... przy innych okazjach, jak patrol WSW ;) Zdecydowanie takie opracowanie było potrzebne

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generalnie wyjątkowa pozycja w tym temacie. Edytorsko - super wydana. Merytorycznie - czuję pewien niedosyt.
Brakuje większej ilości szczegółów - np. kiedy dokładnie wdrożono dane elementy umundurowania, ekwipunku (daty!), jakie były różnice między kolejnymi wersjami sprzętu (np. kolejne wersje kabur do TT - a da się rozróżnić te z lat 40'tych, 50'tych, 60/70'tych - zabrakło bardziej szczegółowego opisu), brakuje niektórych istotnych pozycji (np. osobno pokazana kabura od P64, gdzie jest składana, metalowa łopatka dość powszechnie używana w latach 80/90-tych?), zabrakło w wielu miejscach bardziej szczegółowych zdjęć mundurów i ekwipunku (nie mówię, że w ogóle nie ma, ale nie wszystko zostało ujęte w ten sam sposób - tył, podszewka, sygnatury itd.)...
No, ale nie można mieć wszystkiego. Więc koniec tej drobnej krytyki i ocena końcowa w skali od 2 do 5: 4+. Fantastyczna pozycja, warta tych pieniędzy (nie małych) i dla każdego fana mundurówki LWP powinna być uznawana jako konieczność - a must" jak mówią Angole.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na All jedyne 159 zł. W Bellonie 142,50.
Dobrze poszukać to może jeszcze taniej gdzieś się trafi.
Ja chyba ją sobie kupie.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Nadwojciech 10:00 09-02-2014

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cena jest średnio wygórowana. Jako że na naszym rynku takich tytułów jest jak na lekarstwo, na pewno zakup będzie konieczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information