Skocz do zawartości

Historia pewnego pobojowiska...


Rekomendowane odpowiedzi

Jest kilka zdjęć pobojowiska (czy raczej: miejsca porzucania sprzętu) z Boforsem 40 mm w centralnym miejscu. Ponieważ miałem wątpliwości co do tożsamości tankietek i armaty na zdjęciach, chciałem to sobie na własne potrzeby rozrysować - a ponieważ efekt jest moim zdaniem satysfakcjonujący, postanowiłem się nim podzielić.

Na początek zagadka: znajdź na zdjęciu samochód pancerny wz.34 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Obiecana rekonstrukcja. Odległości być może powinny być trochę większe i kąty mają pewien margines błędu, ale wzajemne usytuowanie było takie. Mogę jeszcze wstawić wersję z zaznaczonym polem widzenia poszczególnych zdjęć.

(rysunek kuchni polowej został wzięty ze strony wp39.struktury.net, nie wiem czyj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że w sumie aż tyle tankietek tam się znalazło.
Jakieś sugestie co do miejsca i przynależności TKów ze strzałami?
Na pierwszy rzut oka wygląda na centralną Polskę, raczej (niekoniecznie) po zachodniej stronie Wisły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczono przybliżone pola widzenia głównych zdjęć (które były w wątkach o TK3, TKS i artylerii).

Też nie wiem, gdzie to jest. Zawsze miałem wrażenie, że okolice lubelskiego, ale nie wiem dlaczego. Być może z uwagi na zbiorczy oddział (TK3 + TKS).
TK3 ze strzałą zapewne pochodzą z dywizjonu pancernego, bo widywano je też na wz.34, czyli w grę wchodzi teoretycznie 51 (raczej nie z uwagi na brak oznaczeń na sprzęcie w Kielcach), 71 (działał na zachód od W-wy, więc raczej nie), 81 (nie sądzę), 91... Nigdy się wcześniej nad tym nie zastanawiałem, ale wyszła ciekawa hipoteza.

Na innym zdjęciu jest TK3 ze strzałą na składowisku sprzętu, z haubicami 100 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipsko
Jest i drugi TKS o jakim opowiadali mi mieszkańcy wsi Poręba i Śląsko.
Był on rozbity przy szosie Lipsko - Ożarów w dniu 10 wrzesnia 1939r.Był oddalony od TKS przy samej szosie (fotka powyżej)o jakieś 300 - 500m na wschód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na czym p.Ledwoch to opiera i czy ma jakieś warde" poszlaki. Teoretycznie jest to możliwe, chociaż jakoś mi się nie wydaje.
71 Dywizjon miał szlak bojowy na zachód od Warszawy, a samochody pancerne pozostawił przed Bzurą, gdy reszta tankietek ją przekroczyła. Ta scena wygląda moim zdaniem na jakiś końcowy etap odwrotu. Słabą poszlaką przeciw 71. dywizjonowi jest, że na żadnym znanym zdjęciu nie ma tankietki z nkm-em i strzałą (jeszcze pytanie, kiedy je namalowano?)

Swoją drogą, strzały są na kilku TK3, błyskawice na wz.34 i zdjęciu jednej (lub dwóch) TK3. Nie ma gwarancji, że to ta sama jednostka.

Zdjęcia wrzucone przez Atrixa oczywiście nie należą do tego wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie