niechludow Napisano 1 Styczeń 2014 Autor Napisano 1 Styczeń 2014 Gdzie są pochowani jeńcy radzieccy ze Stalagu VIII C w Świętoszowie? Na cmentarzu radzieckim, tam gdzie stoi pomnik z czasów I wojny? Czy na terenie Świętoszowa jest jakaś tablica ( pomnik) upamiętniający zamordowanych jeńców radzieckich? Czy pomnik którego zdjęcia zamieszczam jeszcze istnieje, w jakim jest stanie?
niechludow Napisano 1 Styczeń 2014 Autor Napisano 1 Styczeń 2014 Znalazłem sieci krótka informację , że cmentarz jeńców został wchłonięty przez poligon. Prawda?
soldierprzemo Napisano 1 Styczeń 2014 Napisano 1 Styczeń 2014 w ksiązce 'świętoszów wczoraj i dziś' jest mapa na kturej oznaczono mogiły masowe na terenie poligonu.
niechludow Napisano 1 Styczeń 2014 Autor Napisano 1 Styczeń 2014 One są jakoś wyeksponowane, uczczone?
maciekszprotawa Napisano 2 Styczeń 2014 Napisano 2 Styczeń 2014 O to się nie dba u nas chyba, że ktoś ma kasę i jest miłośnikiem historii. Tak samo jak o mogiłę obok pasa startowego w Szprotawie. Ci którzy chodzili po lotnisku w Szprotawie 15 lat temu szukając grzybów mogli tam znaleźć szkielety, czaszki i inne elementy ludzkiego ciała. A teraz co tam jest? Plac firmy nie powiem nazwiska, bo to osoba z którą zadaję" i zaraz byłby opiernicz. Nie jestem pewien tylko czy to ciała żołnierzy stacjonujących wtedy na naszym terenie czy z obozu takiego jak w Świętoszowie.
maciekszprotawa Napisano 2 Styczeń 2014 Napisano 2 Styczeń 2014 Interesujący temat. Chyba nie do końca wiadomo gdzie chowano więźniów. W Szprotawie obóz istniał od 1914 roku. Jeszcze lotniska nie było, więźniów wykorzystywano do budowy dróg, chociażby w kierunku Przemkowa. Jak spojrzysz z lotu ptaka to można znaleźć dziwne strzałki. Polecam zacząć od Kriegsgefangenenlager Sprottau. Szukaj u źródła. Zapytaj Macieja Boryny więcej Ci powie. Nie wiem skąd do końca zainteresowanie rosjanami skoro to była mniejszość, ale nie wnikam=}
maciekszprotawa Napisano 2 Styczeń 2014 Napisano 2 Styczeń 2014 (Brak edycji. Szkoda)_Warto by dodać, że ten pomnik może być wynikiem propagandy radzieckiej. Nikt ani w Świętoszowie jak i w Szprotawie nie był mordowany. Może i cierpieli na głód, ale spójrz na tą fotkę z Gefangenenlager Neuhammer am Queis. www.fotopolska.eu/53560,foto.html?o=b14798
maciekszprotawa Napisano 2 Styczeń 2014 Napisano 2 Styczeń 2014 Tak sobie przypomniałem czy w Świętoszowie to nie był Stalag VIII E? W Żaganiu był Stalag VIII C przy Stalag Luft III? Mniejsza o symbolikę. Prawda, że żołnierze radzieccy wyzwalając" nasze obozy mordowali swoich, a później po wkroczeniu UB do Szprotawy zaczęli stawiać pomniki.
Czlowieksniegu Napisano 2 Styczeń 2014 Napisano 2 Styczeń 2014 VIII E vel Stalag 308 był w Świętoszowie...Dwa- Prawda, że żołnierze radzieccy "wyzwalając nasze obozy mordowali swoich"a na egzekucję ich czarną wołgą wozili...Prawdopodobnie szybciej bym w totka wygrał, niż jeniec z A.Cz. dotrzymałby wyzwolenia przez A.Cz. czy WP... W przypadku VIII E tym bardziej, im bardziej na jesieni 1942 został bardziej ośrodkiem szkoleniowym dla Nachtigall" czy SS Galizien...
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.