Skocz do zawartości

Sylwetka żołnierza LWP 1943-1945


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zapytać kolegów bardziej obeznanych w temacie LWP o wyjaśnienie kilku nurtujących mnie kwestii. :)

Chciałbym zrekonstruować kolejną sylwetkę, a mianowicie żołnierza piechoty LWP z lat 1943 do 1945.

1.Jak wyglądało umundurowanie tych jednostek? Wiem, że były kurtki mundurowe wz.43, zdobyczne umundurowanie niemieckie, czasem części umundurowania polskiego przedwojennego.
Ale czy stosowano też np. radzieckie gimnastiorki? Czy są na to jakieś zdjęcia? Jakie było podstawowe (regulaminowe) umundurowanie szeregowych i podoficerów? Wyposażenie i uzbrojenie to wiem że radzieckie, niemieckie itp.

2. Jaka replika bluzy wz.43 jest odpowiednia do rekonstrukcji?

http://www.mundury-historyczne.pl/sklep/komplet-lwp-p-16756.html

Czy ten produkt p.Frankowskiego jest w porządku czy ma jakieś wady, niezgodności?

http://nestof.pl/towar/kurtka-drelichowa-lwp-wz.-1943

To chyba najlepsza produkcja, ale niestety bardzo bardzo droga.

Słyszałem też, że każda oryginalna bluza się różni i nie ma dwóch identycznych. Takie były rozbieżności w ich produkcji, czy to prawda?

Jakie spodnie są najodpowiedniejsze? Czy były używane spodnie wzoru dla RKKA czy LWP miała swój własny wzór?

3.Gdzie zakupić najlepiej odwzorowaną rogatywkę LWP?

4. Jakie obszycia były stosowane na kurtkach w 1943 roku i jak się zmieniały? Słyszałem, że wzór proporczyków na kołnierzach uległ zmianie w 1944r, ale nie wiem czy to prawda.

To chyba tyle.
Myślę, że dla przejrzystości wątku można pisać odpowiedzi poprzedzając je numerem pytania na jakie odpowiadają.

Z góry dziękuję za pomoc i podzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą w temacie LWP. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe umundurowanie to oczywiście jak piszesz

-bluza wz.43 - początkowo także gimnastiorki wz.35, ale podobno były tak chętnie noszone, że żołnierze woleli przerabiać mundury WH

-Spodnie radzieckie

-rogatywka

-Pas - wiele opcji polecany skórzano parciany

-Buty - trzewiki albo saperki

-Manierka radziecka

-Kociołek, albo zdobyczna menażka

-na zimę waciak lub płaszcz

Broń
Mosin, pepesza, pps - i odpowiednie ładownice

Sprzęt zdobyczny

-manierki

-menażki

-pasy

-buty

-chlebaki

-ładownice

itp.itd.

To tak w skrócie z pamięci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. :)


A czy ktoś podejmie się oceny przydatności do rekonstrukcji kurtki i spodni produkcji p. Frankowskiego?

Bo jak widzę nestof ich na razie nie ma. :)

I takie pytanie, spodnie do kurtki wz.43 to były zwykłe radzieckie z tego co wyczytałem?

Pytam dlatego, iż mundur RKKA już mam i jeśli zakupiłbym samą kurtkę LWP to czy można by było założyć do niej te spodnie? Bo na pewno będą miały inny kolor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodnie mogą być nawet w feldgrau :)

A na poważnie, to najczęściej widzimy rekonstruktorów w jednolitym kolorystycznie umundurowaniu, ale wydaje mi się że jednak często odcienie bluzy i spodni mogły znacząco się różnić.

Czyli odpowiadając na pytanie - możesz śmiało ubrać spodnie radzieckie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z watku: http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=34511#34653

 "Na drodze stał Kołobrzeg
Były braki w umundurowaniu, więc każdy radził sobie jak mógł. Z resztą umundurowanie LWP też różniło się kolorami (odcieniemi) w zależnosci od czasu kiedy kto trafił do wojska. Niektórzy otzymali battledresy.
Noszono więc np. komplet: niemiecka kurtka skórzna, węgierskie spodnie, pas hitlerjugend.
Chętnie ubierano mundur RAD, bo kolorem zblizony do LWP - usuwano w nim pagony.
Kurtki wehrmahtu noszono bez pagonów, lub pod mundur polski- aby było cieplej.
Pasy noszono LWP, niemieckie, lub jeszcze z września.
Jak się dało to noszono umundurowanie wrześniowe - znalezione np, w kołobrzeskich magazynach mundurowych, ktoś tez znalazł polski mundur oficerski z wrzesnia i zabrał.
Noszono niemieckie tornistry, ale z nich rezygnowano bo były zbyt ciężkie.
Zabierano niemieckie kabury, latarki i pistolety, cenione były buty. "

fotki w battledressach w watku: http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=421449#479920
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mundury były różne, aż do zakończenia wojny. Spolszczano mundury armii czerwonej, przerabiano niemieckie, używano mundurów z dostaw z zachodu i oczywiście polskich, których zawsze było za mało. Z butami problem był jeszcze większy, dlatego często używano takich butów, jakie były pod ręką.

2. Na odcień nie ma co patrzeć, bo płowiały dosyć szybko i różne partie materiałów trafiały do różnych fabryk/krawców. Poza tym czasami były przerabiane przez właściciela, żeby dodać fasonu lub dopasować rozmiar.

3. Polecam Intermag w Bydgoszczy (szyją mundury nie tylko dla wojska). Ja tam szyłem i jestem zadowolony. Na allegro gość z Lublina sprzedaje czapki, które produkuje wg wzoru, który stosował jego ojciec czy dziadek szyjąc je dawno temu" dla wojska. Te odradzam, ponieważ bardziej przypominają wzór 52.

4. Na kołnierzach kurtek mundurowych/bluz były proporczyki, których wzór zmienił się w styczniu 1945, ale to nie znaczy, ze u żołnierzy w tym czasie zmieniły się proporczyki. Niektórzy w ogóle ich nie nosili.

W rekonstrukcji często staramy się pokazywać mundury regulaminowe, żeby ludzie wiedzieli jaką armię odtwarzamy. Jakbyśmy ubrali się tak, jak faktycznie wyglądali, to nie opędzilibyśmy się od pytań i uwag, a całość byłaby nieczytelna dla osób, które się naoglądały Czterech pancernych i psa".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma się wiedzę historyczną można ją wykorzystać i pokazać prawdę albo przekaz czytelny dla publiczności. Wszystko zależy od organizatorów i grupy. W Polsce na szczęście coraz bardziej się to zmienia i pokazujemy realia frontowe realizując różne projekty. Nie ma sensu łapać się teraz za słówka, obaj wiemy o co chodzi, wiemy jak jest w rekonstrukcji i wiemy jak było w czasie wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie chciałem Cię łapac za słówka, kwestia jest ciekawa, do przedyskutowania, już kilka razy słyszałem ten argument ze strony odtwarzających jednostki erlingowców", że mundury inne niż drelichowe, jednolite, byłyby źle odebrane. Ale ten argument do mnie nie trafia, to była biedna armia, której brakowało wszystkiego i na fotkach, które umknęły cenzurze, wyraźnie widac jakich miksów mundurowych używali. Moim zdaniem właśnie rolą rekonstruktorów jest pokazac jak było na prawdę, a nie jak to sobie wyobrażają wychowani na Czterech Pancernych...", a publiczności można wszystko powiedziec np. w komentarzu lektora. Moim zdaniem nie istnieje dylemat - prawda czy czytelny przekaz. A kwestia wymagań organizatora inscenizacji? Na prawdę warto ustępowac dla kilkunastu minut kicania po polu w charakterze zająca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu zasada odtwarzamy regułę, a nie wyjątek" traci zastosowanie, bo tam był taki mix, że nie wiadomo co reguła a co wyjątek, ale jeżeli 1/10 rekonstruktorów miał by battledress, feldbluse WH lub gimnastiorkę to nie był by błąd (szczególnie w początkowym okresie - jednak w Berlinie już byli chyba bardziej jednolici). No tak ale gdzie ci piękni, jednolici żołnierze z tankistów i sabaki...

PS
A to, że by się publika pytała czemu tak umundurowani - to raczej dobrze :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okejos , jak czytam na ich stronie ze PPS to rozwojowa wersja PPSz to mnie się wnętrzności przewracają , i posyłam ich w uj.Młody już nie jestem i może to grozić sensacjami żołądkowymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz,wzór umundurowania obowiązujacy wedle rozkazów, do stanu faktycznego chyba nigdy, nigdzie w żadnej armii nie był w czasie zgrany, no może tylko w kompaniach reprezentacyjnych, no ale my tu o czasie wojny wiec trzeba podchodzić trochę inaczej do tematu, ważniejsze były inne potrzeby niż troska o taki sam odcień drelichu na mundury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boer, mysle ze nastapił tu pwewien skrót myslowy któy ypadł nie fortunie.. i moze wprowadzac w błąd..
dokąłdnie powinno byc to tak
W 1942 roku w oblężonym Leningradzie Aleksiej Sudajew, wzorując się na konstrukcji pm PPSz wz.41, słynnej „pepeszy” i niemieckiego pistoletu MP 40, opracował nowy model pistoletu maszynowego. Broń pozbawiona elementów drewnianych, miała składana metalową kolbę i odznaczała się jeszcze prostszą i dogodniejszą do masowej produkcji konstrukcją niż PPSz."
i to wzorowanie się zoastało zmnenione na rozwojowe..
i za wiki
w 1942 roku ogłoszono konkurs na nowy pistolet maszynowy, który miał uzupełnić pepesze.

Nowy pistolet maszynowy, określony jako "specjalny, miał ważyć nie więcej niż 3 kg i mieć szybkostrzelność teoretyczną w granicach 400-500 strz./min. Duży nacisk położono także na uproszczenie produkcji. Zakładano, że pistolet będzie miał większość części tłoczonych (z blach o grubości maksymalnie 3,3 mm). Produkcja jednego egzemplarza miała zająć nie więcej niż 3,5 roboczogodziny.

Do konkursu stanęli Gieorgij Szpagin (ze zmodernizowaną pepeszą wyposażoną w odejmowaną kolbę drewnianą) i Aleksiej Sudajew. W wyniku prób do produkcji skierowano pistolet maszynowy Sudajewa. Pierwszym producentem pistoletu maszynowego PPS zostały Zakłady Metalowe im. Woskowa w Siestoriecku (obwód leningradzki). Produkcję rozpoczęto w grudniu 1942 roku i do końca 1943 roku wyprodukowano w tych zakładach 46 572 pistolety maszynowe PPS."
znając doswidczenie ludzi z AA7 zwłaszcza tych piszących art. uwazam to za przejęzyczenie, acz kolwiek wprowadzajace w bład. jak napisałem wyzej trwaja prace nad profesjonalna strona..
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1942 roku w oblężonym Leningradzie Aleksiej Sudajew, wzorując się na konstrukcji pm PPSz wz.41, słynnej „pepeszy” i niemieckiego pistoletu MP 40, opracował nowy model pistoletu maszynowego."
Stosując ten skrót myślowy" to ja mogę napisać że PPS wz.43 to rozwojowa wersja MP-40.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie