Skocz do zawartości

Ciekła parafina - ocena metody.


Dragon125

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie. Chciałbym się dowiedzieć,czy używacie właśnie ciekłej parafiny do konserwacji swoich znalezisk ? Jak oceniacie tą metodę? Ostatnio spróbowałem tego sposobu,bardzo mi się spodobał. Na fancie pozostaje przezroczysta, mało widoczna powłoka,która dość dobrze w moim mniemaniu powinna odcinać metal od powietrza. Mam jedynie jeden problem. Mianowicie fanty malowałem lanoliną już z 9 dni temu, dotąd bagnety nie wyschły. Kiedy to nastąpi? Może robię błąd,trzymając je blisko ciepła ( dokładnie leżą na taboreciku w dość bliskiej odległości od kaloryfera). Proszę o oceny metody oraz jeśli to możliwe- odpowiedź na moje pytanie z powolnym schnięciem.

Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co rozumiesz pod pojęciem ciekła parafina", bo pojawia się też lanolina". Jeśli jest to olej parafinowy, to jego schnięcie może rzeczywiście potrwać bardzo długo.
W literaturze zalecany jest 30% benzynowy roztwór oleju parafinowego - daje cieńszą warstwę i szybciej wysycha po odparowaniu benzyny.
Zastanawiam się tylko po co się tak męczyć, skoro można zastosować np. paraloid.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
a co z gotowaniem w parafinie stalowych przedmiotów?
ktoś to robił? zainspirował mnie ten facet:
https://www.youtube.com/watch?v=k80xtUWJRJs

w 4:20 zaczyna on gotować oczyszczone pociski (lita stal ponoć) w parafinie. Efekt podobny do zastosowania taniny - pociski zczerniały a parafina wniknęła do środka i zabezpiecza fant

ktoś stosował i poleca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Nie stosowałem, więc polecić nie mogę, ale dyrektor pobliskiego muzeum jara się" zabytkami techniki kowalskiej (stare kłódki, zamki, zawiasy itp.) i pokazując mi gablotę z takowymi opowiadał, że po oczyszczeniu przedmiotu do gołego metalu gotuje go w parafinie technicznej.

Herman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotują to w zwykłej parafinie, to nadal spotykana metoda w pracowniach muzealnych. Zaleta metody jest taka, że parafina wnika we wszelkie pory i niedostępne miejsca. Ważniejszą zaletą jest termiczne pozbycie się ewentualnych resztek wilgoci, np. po elektrolizie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie