Skocz do zawartości
  • 0

szabla G. Borowski ?


tede1981

Pytanie

Witam nabyłem szablę z biciem G. Borowski Warszawa rozmiar 5 chciałem się dowiedzieć czy jest to naprawdę oryginał. Jak twierdzi poprzedni właściciel koło 60 lat szabla jest po jego ojcu, który służył w wojsku był chorążym i przeleżała na strychu. Wymiary długość całkowita 91,5cm głownia 78,5cm. Mam nadzieje że zdjęcia pokażą wszystkie szczegóły. Jeśli zapomniałem o jakimś zdjęciu napiszcie to wstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, że lepiej byłoby, gdyby ktoś ją zobaczył osobiście. Ja do tej pory spotkałem kilka tych szabel w oryginale i nie wydaje mi się, by ta była podejrzana. Zarówno szczegóły wykonania jak i bicia odpowiadają tym z epoki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś z czego jest wykonana rękojeść. Wydaje mi się, że jest to oficerska wersja szabli wz. 21/22. W wersjach oficerskich występowała rękojeść obciągnięta skórą i okręcona była mosiężnym drucikiem, mogły także występować mosiężne oprawy. Szabla podoficera nie miała oplotu (chociaż ona nie została opisana w żadnym regulaminie), a szable szeregowych miały stalowe oprawy i drewniane trzony rękojeści.
Tutaj znajdziesz informacje szczegółowe dotyczące wymiarów http://odkrywca.pl/szabla,700319.html
Co do wartości takiej szabli, to w domach aukcyjnych osiągają ceny około 10 tysięcy złotych (oryginały). To oczywiście wartości bardzo orientacyjne. Wszystko zależy od tego, czy mają pochwę oraz stanu zachowania i detali, które trudno na zdjęciach zobaczyć, także od ewentualnego graweru, śladów ostrzenia itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem o najwyższych cenach w domach aukcyjnych (dotyczy to szabel z pochwami). Tu nie było o niej mowy. Kolega nie wspominał też o tym, czy chce ją sprzedać. Wartość fantu a cena sprzedaży to często zupełnie różne rzeczy. Wartość decyduje najczęściej o cenie wywoławczej, ale przy sprzedaży ważne jest, by znalazł się kupiec z odpowiednią kwotą pieniędzy i wolą zakupu :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie