Skocz do zawartości

Odkrywają poniemieckie korytarze. Kto rozwiąże tajemnicę Riese"?- wywiady...


Rekomendowane odpowiedzi

Po blisko 70 latach od zakończenia II wojny światowej grupa odkrywców przekopuje się przez podziemne tunele w Górach Sowich. W piątek po raz pierwszy badacze weszli do tajemniczych pomieszczeń kompleksu Riese" w Ludwikowicach (woj. dolnośląskie).

Ogromny kompleks podziemnych tuneli budowały tysiące jeńców. Riese" powstawało z myślą o nowej kwaterze dla Hitlera. W odkrytym jeszcze w lutym tunelu, eksploratorzy znaleźli narzędzia, kable i sztolnie wykute w skałach. Na tym jednak nie poprzestali.

- Jesteśmy na terenie jednej z większych poniemieckich fabryk amunicji. Odkryliśmy ciekawy kanał technologiczny. Jesteśmy pierwszymi, którzy od czasów wojny tutaj weszli - relacjonuje Sławomir Tarnowski, jeden z odkrywców stowarzyszenia Riese". - W czwartek przy pomocy strażaków wypompowaliśmy wodę z kanału. Dzisiaj jeszcze wyciągamy znaleziska ze środka. Obiekt prawdopodobnie łączy się z innymi - dodaje.
Dokąd prowadzi tunel?


Na razie z kompleksu Riese", wydrążonego w okolicach Walimia, Głuszycy, Ludwikowic Kłodzkich, Jugowa czy Jugowic, odkryto zaledwie część szacowaną na 30-40 procent całości.

- Wcześniej tunel był badany specjalistycznym sprzętem, a potem musieliśmy wypompować wodę. W ubiegłym tygodniu udało się tam wprowadzić specjalną sondę. Uzyskane dzięki niej zdjęcia wskazują, że za niewielkim zawaliskiem, które blokuje jeszcze przejście, znajdują się wnętrza ze śladami oryginalnego wyposażenia - mówi Tarnowski.

W piątek odkrywcy oczyszczali kanał o długości ponad 7 metrów i szerokośći 3,5 metra. Wyciągnęli z niego m.in. butelkę i bagnet. - Z pewnością nie skończymy dzisiaj. Chcemy odkryć jak najwięcej i rozgryźć tajemnicę Riese". Odkryciami będziemy również chcieli podzielić się z innymi miłośnikami historii. Prawdopodobnie już od lipca udostępnimy korytarze zwiedzającym - zapewniają badacze.
Tajemnice olbrzyma

Eksploratorzy ze stowarzyszenia Riese" nie są jedynymi, którzy próbują rozwikłać tajemnicę poniemieckiego kompleksu. Pod koniec stycznia tego roku pisaliśmy o badaczach, którzy odkryli nieznane sztolnie w górze Soboń.

Sudecki kompleks Riese" tworzyły bunkry, schrony i podziemne budowle połączone tunelami. Na temat ich przeznaczenia, historycy mają mnóstwo teorii. Niektórzy twierdzą, że w kompleksie miała znajdować się tajna fabryka cudownej broni" Hitlera. Inni przekonują, że jego tajna kwatera, znacznie większa od Wilczego Szańca".

Mimo pracy kilkunastu tysięcy jeńców wojennych, budowy nie udało się skończyć, ponieważ Niemcy musieli uciekać przed Armią Czerwoną. Prawdopodobnie w czasie odwrotu wysadzili wejścia do sztolni, tym samym na kilkadziesiąt lat zamykając dostęp do podziemnych tajemnic.


http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw,44/odkrywaja-poniemieckie-korytarze-kto-rozwiaze-tajemnice-riese,323098.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe odkrycie, tylko po przestudiowaniu różnych źródeł dotyczących kompleksu nasuwa mi się wniosek czy aby nie odkrywane jest to na co Niemcy sami pozwolili. Skoro szacuje się, że odkryte jest 30 -40% kompleksu to znaczy że nie starano się go ukryć w sposób perfekcyjny. Pozostawiono ślady i szyby, sztolnie aby w tym kierunku prowadzić poszukiwania, odciągając tym samym od innych być może ciekawszych rejonów do eksploracji.Wojska radzieckie po wojnie szczególnie silnie eksplorowały ten rejon, a był to okres gdy żyli świadkowie, ślady były świeże, może trzeba bardziej rozejrzeć się wkoło olbrzyma a nie koncentrować się na tym co jest widoczne. Zainteresowanych wymianą spostrzeżeń na ten temat zapraszam na priv.
Pozdrawiam.
Dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych jeńcach słyszałem już kilka wersji. Jedna z nich mówi o ok. 20 do 30 tys zaginionych więźniach bez śladu. Kolejna już zmniejsza tą ilość do kilku tysięcy podobno ok 7tys zaginęło w końcówce wojny bez śladu .Hipoteza o wpędzeniu więźniów do sztolni a następnie wysadzeniu wejść wydaje się prawdopodobna. Słyszałem też taką. Razem z więźniami uwięzieni zostali żołnierze z wermachtu.W ten sposób zlikwidowano większość świadków wydarzeń i budowy tajnych podziemnych tuneli w Górach Sowich.Skoro wiadomo ,że znakomita większość wybudowanych tuneli nie została odkryta(na podstawie zużytego materiału budowlanego)
dość dobrze udokumentowanego to dlaczego Państwo Polskie nie jest zainteresowane eksploracją kompleksu Riese?
Dlaczego nie zwróci się do przyjaciół amerykańskich i brytyjskich o udostepnienie archiwalnych dokumentów dotyczących Riese? Dlaczego od wielu lat każdy kto zaczyna dobierać się do kompleksu Riese w sposób fachowy zostaje przyblokowany przez urzędników państwowych? Dlaczego ludzi którzy chcieli ujawnić swoją wiedzę spotykał przykry los?
Od lat 70 śledzę poczynania różnych ludzi zainteresowanych kompleksem Riese.Prędzej czy później wszyscy zaczynają walić głową w beton.Kiedyś partyjny beton a dzisiaj wielopartyjny beton.Kiedy wreszcie trafi się ktoś niezależny od nikogo i od niczego i pokaże jak w nowoczesnym świecie robi się badania eksploracyjne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat jeńców również spotkałem się z różnymi wersjami, najbardziej wiarygodną uznałem że resztki jeńców z pobliskiego obozu to jest około 1500 ludzi zamknięto żywcem w sztolni bądź ich tam rozstrzelano. Spotkałem się z artykułem w internecie opisującym wyprawę dwóch płetwonurków zalaną sztolnią. Według ich relacji dotarli do dużej komnaty w której w dalszej części znajdował się zawał. Najciekawsze to że twierdzą, że w tym pomieszczeniu znajdowały się duże ilości ludzkich szczątków.Po powrocie zalaną sztolnią po wynurzeniu ponoć ktoś do nich strzelał, i zostawił im kartkę z ostrzeżeniem. Nie wiem na ile ta historia jest wiarygodna, bo trochę trąci mi fantazją ale kto wie w każdej bajce może nuć ziarenko prawdy.Generalus w Polsce od dawna jest blokada na pewne rzeczy które nie mogą być ujawnione opinii publicznej wg władz. Na szerokie badania władze nie wydadzą pozwolenia, nawet program discovery uzyskał pozwolenie na nakręcenie materiału opartego na stan obecny a nie na prowadzenia tzw programu poszukiwawczego. Jest możliwość stworzenia organizacji - stowarzyszenia badawczo naukowego celem eksploracji Riese. Na to trzeba jednak duże fundusze, georadary,skanowanie terenu z samolotu, pomiary sejsmiczne ( uderzenia w podłoże a aparatura odczytuje czy są puste miejsca) trzeba by zainteresować Kulczyka by to zasponsorował.A bez twardych dowodów że tam coś w danym miejscu jest nie pozwolą na większe badania.I tak koło się zamyka, myślę , że gdyby były wiarygodne przesłanki iż w kompleksie jest coś wartościowego to raczej już dawno byłby on przeczesany dokładnie nawet bez zgody władz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, TV to wielkie medium........

Cyt za TVN - \"Mimo pracy kilkunastu tysięcy jeńców wojennych, budowy nie udało się skończyć, ponieważ Niemcy musieli uciekać przed Armią Czerwoną. Prawdopodobnie w czasie odwrotu wysadzili wejścia do sztolni, tym samym na kilkadziesiąt lat zamykając dostęp do podziemnych tajemnic.\"...... Czegoś ja tu nie kuman ?!?! Pierwsze zdanie rewelacja !! Czyli Niemcy (wojskowi) nagle dowiedzieli się że Rosjanie idą i zaczęli uciekać. Mam pytanie, w butach czy bez....Drugie zdanie, jako tako OK.

A tu co nieco o tym, o czym panowie nie powiedzieli...http://riese.cba.pl/13milkow/index.php#graf.... zdjęcie nr 2.
Kolejna ciekawostka.....http://www.youtube.com/watch?v=swPO7W89kOQ....
Jak na reklamę nowego/starego miejsca, to jak dla mnie - mało szczegółów.

Chcąc zrozumieć czym jest Riese, z jaką tajemnicą mamy do czynienia polecam... http://www.youtube.com/watch?v=wkHKesZpJSY....w Riese mieli łatwiej. Oczywiście w moim rozumowaniu Riese to nie tylko Głuszyca, Ludwikowice itd. Jest to wielki podziemny obszar o różnych kryptonimach. A o ile dobrze pamiętam to org.TODT zaczęła używać tej nazwy, po przejęciu. Całość jest tak tajna i dobrze ukryta że, Rosjanie ile znaleźli tyle wywieźli. A jako pierwsi tu \"wpadli\" i pozostali na jakiś czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie wiadomości od tv to śmiech, sokolec mówił że sztolnia będzie od tamtego roku czynna, nie czynna , teraz oni w fabryce mówią o lipcu..jasne, załatwią wszystko co będzie potrzeba taa, chętnie zobacze. Śmieszą mnie ciut poszukiwacze po riese, przykład, SGP? nie wazne kto dokladnie odkopal ten soboń.. kasa w błoto.. i co dalej? bedziecie przez ten szyb wyciągać kamienie? to było oczywiste że sztolnia skończy się zawałem i to nie jednym. Kolejne pieniądze na kopanie wcześniej żeby zapewnić sobie wjazd koparką? to po co wcześniej ten szyb!?... Ludwikowice.. tajemnicą Riese? Fabryka? kurde nooo:( proszę was,Logika zabrania tak sądzić a inteligencja tymbardziej. Riese to nie tunele i złoto na końcu.. to hmm kilka projektów kilkanascie/dziesiat...które wszystkie tworzyly jedno Riese. Zapewne mogłobyć to Centrum wszystkiego i Adolfa i Broni i Doświadczeń. Ludzie się tylko kłócą wciąż jeden z drugim kto ma racje, a żaden z nich nie połączy faktów jednego i drugiego i dojdą do ....wniosków mądrzejszych jak obecne. Jedyni którzy hmm...ineligętnie logicznie podeszli do riese to Harenda, kopią odkrywają, a co bedzie dalej to będą się domyślać. Nie skończone Riese kolejna hipoteza, może ale w 10%... soboń, dokładnie przodki.. zajmijcie się tym. Logika
Z 3 stron góry idą tunele w swoim kierunku..ale nie my odkopmy tylko trzeci ! zobaczmy zawał! straćmy pieniądze ! wrr... i do tego komentarz gościa w okularach - to największe odkrycie w riese od 70 lat. Ci co jeszcze mają o tym pojęcie i władzę nad tym oglądają takiego chłopka który myśli że odkrył riese i śmieją się z niego. Postawcie na dojrzałych wiekiem ludzi a nie te swoje bazowania tu jest sztolnia...oni mają pojęcie, wiem gdyż mieszkam w sowich i rozmawiałem z 4 takimi osobami, mówią ogółowo bojąc się powiedzenia szczegółów ( aa nie bo jeszcze za dużo bym powiedziała) Jugowice zajmijcie się tym a potem soboniem.. to jest jeszcze na miare waszych sił Grupy Ekspl. kopareczka łopata piwko zgranie, a nie w las wjeżdzać drążyć szyby... Pojęcie może i jest macie owszem ale nie wykorzystujecie tego w sposób praktyczny : ]...
dodałem tą odp. z względu na post że Odkrywają sensacyjne odkrycie!
Odkryją jakąś zarąbiscie wielka maszyne z tysiącem kablów. W tej fabryce;) Więcej nic. pozdrawiam bo Wiem:]
Aha, jeśli juz to nie żołnierze wermachtu lecz Sami AŻ SSmani zostali tam zamknięci jeśli JuŻ!.
postawcie na dojrzałych wiekiem i na Figla, oraz kwietnia. ! wtedy ruszy odkrywanie taj. Riese.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saimorec starsi którzy mówią ogólnie bo się boją, tak naprawdę prawdopodobnie nic nie wiedzą istotnego.Swojego czasu kiedy byłem jeszcze w Polsce intensywnie szukałem wszelkich informacji o Riese , nie korzystałem tylko z internetu lecz również korzystałem z możliwości jakie mi dawała ówczesna praca.Teraz mieszkam od pewnego czasu w Niemczech i ponownie próbuję coś wyniuchać w tym temacie.Popieram w pewnym sensie twoją tezę o możliwości, że Riese to kilka projektów jednocześnie, należy jednak pamiętać o tym, iż każdy projekt wymaga innego wykonania i infrastruktury więc jest to dość ryzykowna teza. Potrzeba silnego zespołu poszukiwawczego dysponującego dużymi środkami finansowymi i profesjonalnym nowoczesnym sprzętem, wtedy jak sądzę 6 miesięcy i wszystko jest już odkryte. A może po prostu ludzie którzy mają środki i sprzęt wiedzą że nie ma tam nic wartego odkrywania. Lub wprost przeciwnie szara masa ma nie wiedzieć co tam było lub jest.
Saimonrec odpowiem na twój post tak, znam dużo ludzi którzy mówią, że dużo wiedzą a w rzeczywistości nic nie wiedzą. Taka bolesna prawda, każdy może powiedzieć że ma wiedzę na jakiś sensacyjny temat ale boi się powiedzieć, moje doświadczenie z wieloletniej pracy pozwala m i na takie sformułowanie tego tematu. Co się tyczy odkrywania Riese, bez dużych środków finansowych i specjalistycznego nowoczesnego sprzętu to będzie kopanie które potrwa długie lata. A wystarczy ekipa która będzie dysponowała odpowiednimi środkami i sprzętem a całe poszukiwania zakończą się w przeciągu kilku miesięcy. Moim zdaniem to co ludzie dysponujący środkami finansowymi chcieli odkryć - odkryli, po prostu wiedzę na pewne tematy mają dla siebie.
Chciałby jeszcze coś dodać, skoro w tak długim okresie czasu od wojny nie udało się natrafić na jakiś konkretny ślad przeznaczenia Riese, to może należy szukać w innym miejscu,jak wcześniej pisałem sztolnie,i korytarze które odkryto zapewne miały być odkryte i skierować uwagę na fałszywy kierunek poszukiwań. A amatorskie szukanie to zabawa w szukanie igły w stogu siana. W pracy miałem dostęp do materiałów do których normalny obywatel nie ma, niestety nic ciekawego nie znalazłem, teraz mieszkam w Niemczech znów zacząłem drążyć temat. W saarlandzie jest linia westwalld i mieszka dużo ludzi pamiętających budowę różnych umocnień. Może ktoś z nich pracował potem w Riese ???


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 19:50 12-06-2013
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
postawcie na dojrzałych wiekiem i na Figla, oraz kwietnia. ! wtedy ruszy odkrywanie taj. Riese."
Akurat...
Oglądnąłem wszystkie materiały na YT z Figlem. Czytam bloga Kwietnia. Figiel to kwiecista gadka, złote pociągi i złote góry- z zerem konkretów (jak parlamentarzysta przed wyborami). Miejsca, które wskazuje są na dzień dzisiejszy nie do zweryfikowania- tym samym nie można jednoznacznie stwierdzić, że facet pieprzy bzdety. Ciekawe jaka jest opinia o nim jego kolegów z byłego zespołu przy woj. wrocławskim. Ja wnioskuje, że to mitoman żądny rozgłosu.
A Kwiecień to drugi koniec kija, zlatał dokładnie wszystkie miejsca, czołgał się po dziurach, tylko... te jego dziwne teorie.
Gość ma potencjał, ale kreuje sie na guru, którego trzeba słuchać i wierzyć bez mrugnięcia okiem. A kto krzywo spogląda na jego poczynania to zostaje z frustrowanym i zakompleksionym gnomem , mażącym o gorącym seksie i byciu herosem".
Bardzo podoba mi się jego dociekliwość i upór, ale na to co robi trzeba spoglądać bardzo ostrożnie i odsiać dziwne zachowania...
Poczytaj wpisy na blogu z 30go sierpnia- brzmi jakby pisał to ktoś zleksza obłąkany...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja też myślę, że bez wielkich pieniędzy, a najlepiej jakiegoś miliardera pasjonata, nie za wiele się da zdziałać. Jak na razie to trochę partyzantka. A z tym, że państwo może sfinansować poszukiwania, to raczej fantastyka, nie ratuje innych zabytków, więc i tu raczej nie zrobi wyjątku.

„Zapewne mogło być to Centrum wszystkiego i Adolfa i Broni i Doświadczeń”
Myślę, że to bardzo prawdopodobne. Nie zapominajmy, że Sudety i Dolny Śląsk, Niemcy uważały (i dalej uważają) za swój rdzenny region. Z pewnością sądzili, że nawet po przegranej wojnie, będzie to ich teren. Zwłaszcza pomni doświadczeń z I wojny (nie stracili za wiele terenu), sądzili, że w efekcie tu wrócą. Może właśnie dlatego prace trwały jak najdłużej, a ewakuacja w pospiechu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
bylem tam kilkakrotnie , robi wrazenie, sly szalem tez z kilku niezaleznych zrodel ze wlasnie niemcy wycofujac sie ciekawe miejsca zamaskowali a zostawili tylko to co chcieli by zostalo ujawnione. caly ten kompleks mial byc polaczony z zamkiem w ksiazu gdzie tez miala byc w specjalnych podziemiach pod zamkiem kwatera A.Hitlera. podobno w niektorych juz gotowych podziemiach prowadzono badania nad energia atomowa i niewiele juz brakowalo by jej uzyc . dlatego tez niemcy tak zacielkie stawiali opor by zdazyc .CDN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Witam wszystkich.
Ja osobiście działam w tym temacie od niedawna na terenie Ludwikowic, a szczególnie badam teren Muchołapki oczywiście podziemne korytarze. I z tego co widziałem i czytałem na necie to niestety wyeksplorowanych korytarzy jest nie wiele. Samo muzeum Molke ma zaledwie około 260m/dł., 1 cz. koryta rzeki najbardziej znane dla wszystkich ma około 750m/dł. A w zeszłym roku mieliśmy przyjemność wyeksplorować jeszcze raz tyle korytarzy którymi dochodzimy już do pod nurza Elektrowni, lecz niestety zamulenie nam na razie nie pozwala na przejście zaledwie 20-30m aby dostać się bezpośrednio pod Elektrownie. Oczywiście po wiosennym tego rocznym wypadzie rekonesansowym odkryliśmy następne podziemne korytarze które będziemy eksplorować 15-17.08.14r., wiec chętnych do pomocy naziemnej jak i pod ziemnej zapraszam 15.08.14 o godz. 9.30-10.00 przy palenisku w kręgu betonowym, a znakiem moim rozpoznawczym będzie niebieski kask jaskiniowy z czołówką.
A propo budżetu, sprzętu itp. to dlaczego tacy fascynaci i eksploratorzy jak wy, my i oni nie weźmiemy się i wspólnymi siłami za to się nie weźmiemy, tylko każdy patrzy na siebie na sponsoring itp. A jak jest organizowana większa impreza w tym kierunku to większość z was przyjeżdża tylko po to by porobić sobie zdjęcia, pochlać i poplotkować a żeby rączki ubrudzić to nie ma kto.
Pozdrawiam i do zobaczenia.
Grzegorz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
mialem okazje tam byc kilka lat temu ,tez zauwazylem ze wiele budowli wyglada na niedonczone lub specjalnie zostawione by wygladaly na niedkonczone. gdzies tez czytalem artykul ze w czasie wojny , na kompleks riese niemcy zuzyly wiecej betonu niz na wszystkie bunkry i schrony dla ludnosci cywilnej na terenie niemiec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie