Skocz do zawartości

starania o pomnik/tablicę


sebo_sek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z forumowiczów starał się kiedyś o postawienie pomnika/tablicy pamiątkowej na państwowym terenie? Do kogo się trzeba zgłosić. Znalazłem miejsce potyczki z powstania styczniowego - udokumentowana, ale bez określenia gdzie dokładnie. Ja już wiem i chciałby sprawę trochę ruszyć. Dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady wznoszenia pomników oraz obiektów małej architektury określa ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.). Najprościej jest z obiektami małej architektury, do których zalicza się m.in. kapliczki, krzyże przydrożne, figury związane z kultem religijnym, posągi, wodotryski i inne obiekty ogrodowe (art. 3 pkt 4 prawa budowlanego). Wszystkie te obiekty można wznieść bez załatwiania urzędowych formalności, jeśli buduje się je na terenie prywatnym.
W miejscach publicznych budowa obiektów małej architektury wymaga dokonania zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 4). Można przystąpić do ich wznoszenia, jeśli w ciągu 30 dni nie będzie sprzeciwu urzędników. Oznacza to jednak, że w praktyce potrzebna jest też zgoda władz lokalnych, bo trzeba mieć prawo do dysponowania miejscem publicznym na cele budowlane.
Kilka istotnych wniosków można wyciągnąć z orzecznictwa (m.in. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 20 lipca 2006 r., sygn. II SA/Bk 213/06 oraz wyroku WSA w Kielcach z 7 maja 2008 r., sygn. II SA/Ke 132/08). Jeśli nie chcemy, aby inspektorzy nadzoru budowlanego kwestionowali nasze pomysły religijno-patriotyczne i kazali starać się o pozwolenia na budowę lub dokonać zgłoszenia, to nie przesadzajmy z wielkością. Obiekty małej architektury są co prawda oceniane indywidualnie, ale urzędnicy nie będą tolerować gigantomanii. Obiekty małej architektury powinny być nieuciążliwe i o charakterze pobocznym w stosunku do korzystania z danej nieruchomości

Wszystko zależy co to ma być pomnik czy tablica ? potrzebna będzie zgoda na użyczenie terenu (chyba że jesteś właścicielem lub nim zamierzasz zostać ) następnie zwróć się do urzędu gminy, powiatu lub województwa o wydanie zgody i najważniejsza sprawa kto to wszystko będzie finansował .
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super pomysł - zwłaszcza jeśli fakt potyczki jest udokumentowany. Dziś jest dobry czas na upamiętnianie tych wydarzeń dlatego ja proponuję w pierwszej kolejności dobrze się przygotować by móc sprzedać" temat. Na początek proponuje przygotować informację do lokalnych mediów, potem umów się na spotkanie np. z Burmistrzem czy Sekretarzem w Urzędzie Miejskim - jeśli chwycą chaczyk dalej pójdzie łatwo. Może być tak, że to oni wszystko załatwią - jest to przecież promocja miasta. Jeśli sam chcesz to sfinansować - pewnie będą się z tego cieszyć. Ale ja bym próbował pozyskać sponsora - możliwości są duże pod warunkiem Twojej kreatywności. Jedynym minusem wszystkiego jest to, że od pomysłu do realizacji to bardzo długa droga. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie