Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

sebo_sek

starania o pomnik/tablicę

Recommended Posts

Witam, czy ktoś z forumowiczów starał się kiedyś o postawienie pomnika/tablicy pamiątkowej na państwowym terenie? Do kogo się trzeba zgłosić. Znalazłem miejsce potyczki z powstania styczniowego - udokumentowana, ale bez określenia gdzie dokładnie. Ja już wiem i chciałby sprawę trochę ruszyć. Dzięki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kontakt z właścicielem terenu + sprawdzenie, czy nie istnieje papier" opisujący zasady stawiania takich cuda-wianków na danym terenie...
Na początek.
Możesz próbować złapać kontakt z organizacją, która czy to historię czy P.Sty. ma w statucie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gracias. Czyli należy iść do nadleśnictwa w pierwszej kolejności. A może spróbować załatwiać tę sprawę przez Muzeum Regionalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zasady wznoszenia pomników oraz obiektów małej architektury określa ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.). Najprościej jest z obiektami małej architektury, do których zalicza się m.in. kapliczki, krzyże przydrożne, figury związane z kultem religijnym, posągi, wodotryski i inne obiekty ogrodowe (art. 3 pkt 4 prawa budowlanego). Wszystkie te obiekty można wznieść bez załatwiania urzędowych formalności, jeśli buduje się je na terenie prywatnym.
W miejscach publicznych budowa obiektów małej architektury wymaga dokonania zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 4). Można przystąpić do ich wznoszenia, jeśli w ciągu 30 dni nie będzie sprzeciwu urzędników. Oznacza to jednak, że w praktyce potrzebna jest też zgoda władz lokalnych, bo trzeba mieć prawo do dysponowania miejscem publicznym na cele budowlane.
Kilka istotnych wniosków można wyciągnąć z orzecznictwa (m.in. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 20 lipca 2006 r., sygn. II SA/Bk 213/06 oraz wyroku WSA w Kielcach z 7 maja 2008 r., sygn. II SA/Ke 132/08). Jeśli nie chcemy, aby inspektorzy nadzoru budowlanego kwestionowali nasze pomysły religijno-patriotyczne i kazali starać się o pozwolenia na budowę lub dokonać zgłoszenia, to nie przesadzajmy z wielkością. Obiekty małej architektury są co prawda oceniane indywidualnie, ale urzędnicy nie będą tolerować gigantomanii. Obiekty małej architektury powinny być nieuciążliwe i o charakterze pobocznym w stosunku do korzystania z danej nieruchomości

Wszystko zależy co to ma być pomnik czy tablica ? potrzebna będzie zgoda na użyczenie terenu (chyba że jesteś właścicielem lub nim zamierzasz zostać ) następnie zwróć się do urzędu gminy, powiatu lub województwa o wydanie zgody i najważniejsza sprawa kto to wszystko będzie finansował .
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
To super pomysł - zwłaszcza jeśli fakt potyczki jest udokumentowany. Dziś jest dobry czas na upamiętnianie tych wydarzeń dlatego ja proponuję w pierwszej kolejności dobrze się przygotować by móc sprzedać" temat. Na początek proponuje przygotować informację do lokalnych mediów, potem umów się na spotkanie np. z Burmistrzem czy Sekretarzem w Urzędzie Miejskim - jeśli chwycą chaczyk dalej pójdzie łatwo. Może być tak, że to oni wszystko załatwią - jest to przecież promocja miasta. Jeśli sam chcesz to sfinansować - pewnie będą się z tego cieszyć. Ale ja bym próbował pozyskać sponsora - możliwości są duże pod warunkiem Twojej kreatywności. Jedynym minusem wszystkiego jest to, że od pomysłu do realizacji to bardzo długa droga. Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witaj
Jeżeli jesteś z rejonu Mazowsza daj znać - właśnie pracuję nad projektem związanym z mogiłą powstańczą w rejonie Piaseczna i parę ścieżek już przedeptałem. Może będę mógł pomóc.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information