Skocz do zawartości
  • 0

Soldbuch Luftwaffe, Arbeitsbuch, sterta papierów


bassista

Pytanie

Koledzy, jakiś czas temu wszedłem w posiadanie pewnych pamiątek. Z racji tego, że wszystko dotyczy gościa, który mieszkał kiedyś w okolicach Gryfina (skąd ja pochodzę) zależy mi na tym, aby w lokalnym muzeum w najbliższym czasie urządzić sporą wystawkę. Chcę, oprócz pokazania tych dokumentów, przygotować mapki szlaku bojowego właśiciela soldbucha. Zdjęcia, które dodam, jeśli uda się określić miejsce, też będą cennym uzupełnieniem wystawki.

Proszę więc o kompleksową pomoc:

- dokumeny - tłumaczenie zapisów, określenie szlaku bojowego, jednostek, do których należał, nawet określenie czy latał, czy nieśmiertelnik jest przypisany też tej osobie itd.

- zdjęcia - wydatowanie (po mundurach, odznaczeniach itd), określenie funkcji, stopnia, uzbrojenia żołnierzy, przetłumaczenie zapisków z drugiej strony.

Im więcej informacji tym lepiej


Żeby nie zaśmiecać poprzednich wątków podaje linki:

Nieśmiertelnik:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=716163#1555208

Sygnet (znaleziony z resztą rzeczy)
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=716549#1559655
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 202
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Miodzio! W okresie 1943-1944 r. służył w Fallschirm-Panzergrenadier-Regiment Hermann Göring. Mozna więc załozyć, że przeszedł w tym czasie szlak bojowy z tą jednostką (za wyjątkiem pobytów w lazaretach). Stąd tez na 100% był we Włoszech, co potwierdzają fotografie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się na dniach jakieś pismo puścić. Kreiss Greifenhagen to powiat Gryfino nie Gryfice.


Tak sobie powoli porządkuje i powoli składam całość do kupy. Jeśli dobrze tłumaczę:


Służba od 10.08.41-21.11.41 do 4./Fl. Ausb. Rgt.51 - 4 kompania 51 szkolny pułk lotniczy – z tamtąd też nieśmiertelnik. Belgia? Gdzie dokładnie stacjonował?


24.11.41 – 14.1.42 - Fliegerhorstkompanie – Rangsdorf (okolice Berlina) – zgadza się to ze zdjęciami (kobiece portrerty podpisane „Berlin den 14.1.42”) Czy można podpiąć pod to imprezę ze sztandarem luftwaffe? Jakieś ślubowanie nowych członków? Czy widoczne na zdjęciach mundury i odznaczenia mogą być z tego okresu? (zdjęcia dodane od 2013-04-02 17:51:06 do 17:57:26 oraz może od 19:35:31 do 19:39:11)

http://www.veikkos-archiv.com/index.php?title=Flugplatz_Rangsdorf




dalej nie mogę rozczytać, coś jakby:
16.1.42 Feldp Nr L3022/A Z.A.P.A -------



następnie Lazarety:

3.4.42-5.4.42 Feldlazarett 5 – jeśli dobrze czytam położony w Konstancji? Google tłumaczy po zbóju :D
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Divisionseinheiten/IDEinheiten5.htm


18.5.42-11.6.42 (mot.) 3/559 – tego i odręcznego pisma po tym nie rozumiem


27.6.42-7.-------- Reservelazarett w Weißenburg in Bayern
http://pl.wikipedia.org/wiki/Weißenburg_in_Bayern



Dalej od 14.07.42 - Flieger Ersatz Batalion IV – miejscowości Bad Sulza i Leipzig-Schönau
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/FliegerErsBtl/FliegerErsBtl4.htm
Proszę o info dot. jednostki



22.7.42 – 2........... – kolejny wpis, którego nie rozumiem (strona 4 soldbucha)

29.7.42-10.8.42 - Urlop rekonwalescencyjny do Neuendorf (Piaseczno a więc zapewne domu rodzinnego)



Służba dalej :
3.9.42-10.9.42 - Fl------------------- - kolejny wpis nierozpoznany (str 4)



11.9.42 - 11 (Flugm. Res) Komp Luftgau-Nachrichten-Regiment 2 – co to dokładnie za jednostka, gdzie stacjonowali?



10.12.42 - 1. ----- kolejny, nierozszyfrowany, może coś w deseń: 1 komp. Jager ----- 35 ?



7.11.43-14.3.43 ------------- tego też nie rozumiem



15.3.43-4.6.43 - I/Pz. Gren. Rgt. 2 Herman Goering 7. ----- (lub II/Pz....) gdzie w tym czasie walczyli?



Urlop wypoczynkowy 8.4.43-25.4.43 - Neuendorf (Piaseczno)



Dalej jest coś czego nie mogę przetłumaczyć (str 17) jakby genesungszug Lg. Nachr. Rgt.2. (Luftgau-Nachrichten-Regiment 2?) Posen – co to jest?



kolejny wpis 5.6.43 – 5./ Pz Gren Regt 1 Div H Goering – gdzie w tym czasie walczyli?



Lazarety i kolejny skrót do rozszyfrowania 10.12.43-16.12.43 H.V.Pl.F.P.N. 25811



7.2.44-13.2.44 - feldlaz. (mot.) 678 – Gdzie?

14.2.44-20.3.44 - kriegslazarett 2/521 – Gdzie?

23.3.44-8.7.44 - Reservelazarett Kolmar Els. – Coś opisane jakby uraz od granatu?


17.5.44 - Podziękowania - Empfangsberechtigungschein fur Fuhrergeschenk (ostatnia kartka w kratkę)

Dalej lazaret 10.7.44- Reserve Lazarett Konigsberg (Neum.) – Chojna

8.8.44 - Nadanie srebrnej za rany
14.8.44 - Nadanie odznaki walka naziemna luftwaffe


Na koniec urlopy:
7.12.44-20.12.44
20.12.44-4.1.45
4.1.45-5.2.45
a więc do ewakuacji z Piaseczna





Na razie nie mogę przetłumaczyć stron: 3, 7, 10, 14, proszę też o podanie szlaku bojowego jednostki spadochroniarzy, w których służył

I kolejne pytania:
- dlaczego w soldbuchu nie ma tabelki na odznaczenia a jest osobna kartka w kratkę?
- dlaczego, skoro jest w stopniu gefreiter, jest zakwalifikowany do wysokich grup wehrsold -15 i 16 (str 20-22)?
- czemu od początku ma skreślony flieger i zastąpiony funker i to samo z numerami?
- i takie, może banalne pytanie: jeden, pierwszy nieśmiertelnik nosiło się całą wojnę, czy jak się zmieniało jednostki to był wydawany nowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynki w mojej jednostce znam jak własną kieszeń , służę w niej od 1996 roku jestem kustoszem w CWTiD MW w Wejherowie i z tego też powodu piszę , Jeśli chcesz współczesne foto tych budynków póśćmi lepsze skany , pozdrawiam MM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byłoby na tyle. Troche zdjęć się powtarza (ci sami ludzie, te miejsca ale inne pozy), troche różnych portretów i zdjęć cywilnych, przedwojennych.

Tak więc raz jeszcze proszę o analizę całosci w celu wykonania wystawki z maksymalną ilością danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie