Jump to content
  • 0

Element zapalnika od szrapnela?


OpryskStonki

Question

24 answers to this question

Recommended Posts

Siwy-x nastawa czasowa to nie nastawa gdzie czas to kilka sekund czy kilkadziesiąt. nastawa czasowa w pocisku burzącym to nastawa od kilkudziesięciu milisekund do mniej niż sekundy. Chodziło to aby pocisk wybuchł wewnątrz budynku, bunkra czy wewnątrz pojazdu a nie w chwili zderzenia się z murem , betonem czy pancerzem , a zarazem aby nie przeleciał przez budynek czy pojazd i wybuchł znowu na zewnątrz. Z uwagi że były różne rodzaje pocisków i ich zastosowania , dlatego było multum zapalników , czasami zapalnik był stosowany do jednego rodzaju pocisku m, a czasami do wielu rodzajów pocisków i różnych kalibrów. Efekty tego są też widoczne w budowie zapałów , od prostych zapałów do tak skomplikowanych w budowie jak szwajcarski zegarek z trybkami zegarmistrzowskimi, czasami aż jestem zaskoczony ich działaniem mimo tak gigantycznych przeciążeń działających na tak delikatne mechanizmy.
Link to comment
Share on other sites

Najbardziej zastanawia mnie fakt jakim cudem znalazłem coś takiego w miejscu, które według zapisów historycznych ani podczas pierwszej ani drugiej wojny nigdy nie brało udziału w działaniach wojennych. W tym samym miejscu znalazłem kilka kulek od szrapnela - dlatego właśnie z tym rodzajem pocisku skojarzyłem ten element. Znalazłem również łuski od mauzera i ppsz. Musiała się tam odbywać wymiana ognia. Zastanawia mnie zatem dlaczego źródła opisujące obiekt za każdym razem dają wzmiankę o tym, ze nie brał udziału w działaniach wojennych.
Link to comment
Share on other sites

Co do tamtego zapału, zwróćcie uwagę na szerokość gwintu, jak dla mnie to nawet nie jest T-5, tylko coś pod szrapnel, stąd może wykorzystanie tego spornego elementu.

Teoria Landszafta nie ma sensu, wychodzi na to że zapalniki były transportowane w 2 częściach a potem skręcane... tylko po co jeśli całość była zabezpieczona jednym dużym czepcem ochronnym ? Po co oddzielnie zabezpieczać pusty aluminiowy stożek i pozostałą część grubościenną stalową nakrętką ?
Link to comment
Share on other sites

Landszaft, a możesz mi zdradzić tę tajemnicę, w jakiej to amunicji burzącej stosowano zapalniki serii T (T-4, T-5, T-6, T-7). Bo jakoś w żadnej instrukcji się z takim przypadkiem nie spotkałem, tego typu zapalniki stosowano jedynie do amunicji zapalającej, oświetlającej, agitacyjnej oraz odłamkowej w przypadku armat przeciwlotniczych.

Poza tym mieszasz dwa pojęcia, działanie uderzeniowego zapalnika w funkcji ze zwłoką z działaniem zapalnika czasowego. Jednak działanie ze zwłoką (od kilku do kilkudziesięciu milisekund) nie ma nic wspólnego z nastawą czasową na pierścieniu nastawczym tego zapalnika.
Link to comment
Share on other sites

Siwy-x nastawa czasowa to nie nastawa gdzie czas to kilka sekund czy kilkadziesiąt."

nie??? A to coś ciekawego, możesz to sprecyzować na przykładzie np omawianego zapalnika z rodziny T.. albo na jakimś carskim zapalniku nie wiadomo dlaczego nazwanym 30sekundowym albo 45sekundowym???
Link to comment
Share on other sites

a jeżeli ze zwłoką to z jakim czasem od upadku do zadziałania "
Landszaft chyba trochę zakręciłeś... jeśli już w ogóle nastawa była czasowa to tylko i wyłącznie po to żeby zapalnik palnął w powietrzu, była ustawa na kartacz i było ustawienie na działanie uderzeniowe, poza tym działanie uderzeniowe było możliwe zawsze, tzn gdy coś awaliło" w nastawie na kartacz czy też pocisk uderzył w (zazwyczaj)ziemie zanim upłynął czas ustawiony na skali...

pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

na zapalniku za pomocą klucza do zapalników ustawiałeś czy zapalnik ma działać natychmiastowo bez zwłoki czy zapalnik miał zadziałać ze zwłoką , a jeżeli ze zwłoką to z jakim czasem od upadku do zadziałania , dlatego są trzy pierścienie z ścieżkami prochowymi" oraz 2 detonatory . jeden do działania natychmiastowego , a w razie jego wyłączenia detonator z ścieżki prochowej . Aby wiedzieć jaki masz czas zadziałania potrzebna była skala do której ustawiało się pierścienie obrotowe na zapalniku wg danych jakie miał artylerzysta.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information