Skocz do zawartości
  • 0

Element zapalnika od szrapnela?


OpryskStonki

Pytanie

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Siwy-x nastawa czasowa to nie nastawa gdzie czas to kilka sekund czy kilkadziesiąt. nastawa czasowa w pocisku burzącym to nastawa od kilkudziesięciu milisekund do mniej niż sekundy. Chodziło to aby pocisk wybuchł wewnątrz budynku, bunkra czy wewnątrz pojazdu a nie w chwili zderzenia się z murem , betonem czy pancerzem , a zarazem aby nie przeleciał przez budynek czy pojazd i wybuchł znowu na zewnątrz. Z uwagi że były różne rodzaje pocisków i ich zastosowania , dlatego było multum zapalników , czasami zapalnik był stosowany do jednego rodzaju pocisku m, a czasami do wielu rodzajów pocisków i różnych kalibrów. Efekty tego są też widoczne w budowie zapałów , od prostych zapałów do tak skomplikowanych w budowie jak szwajcarski zegarek z trybkami zegarmistrzowskimi, czasami aż jestem zaskoczony ich działaniem mimo tak gigantycznych przeciążeń działających na tak delikatne mechanizmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zastanawia mnie fakt jakim cudem znalazłem coś takiego w miejscu, które według zapisów historycznych ani podczas pierwszej ani drugiej wojny nigdy nie brało udziału w działaniach wojennych. W tym samym miejscu znalazłem kilka kulek od szrapnela - dlatego właśnie z tym rodzajem pocisku skojarzyłem ten element. Znalazłem również łuski od mauzera i ppsz. Musiała się tam odbywać wymiana ognia. Zastanawia mnie zatem dlaczego źródła opisujące obiekt za każdym razem dają wzmiankę o tym, ze nie brał udziału w działaniach wojennych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tamtego zapału, zwróćcie uwagę na szerokość gwintu, jak dla mnie to nawet nie jest T-5, tylko coś pod szrapnel, stąd może wykorzystanie tego spornego elementu.

Teoria Landszafta nie ma sensu, wychodzi na to że zapalniki były transportowane w 2 częściach a potem skręcane... tylko po co jeśli całość była zabezpieczona jednym dużym czepcem ochronnym ? Po co oddzielnie zabezpieczać pusty aluminiowy stożek i pozostałą część grubościenną stalową nakrętką ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście - element jest złudnie podobny ale ta fazka/pozioma powierzchnia na samej górze wkoło otworu w przypadku mojego przedmiotu ma szerokość 1mm - na zdjęciach Landszafta ten podobny element wydaje się miec szerszą ów powierzchnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Landszaft, a możesz mi zdradzić tę tajemnicę, w jakiej to amunicji burzącej stosowano zapalniki serii T (T-4, T-5, T-6, T-7). Bo jakoś w żadnej instrukcji się z takim przypadkiem nie spotkałem, tego typu zapalniki stosowano jedynie do amunicji zapalającej, oświetlającej, agitacyjnej oraz odłamkowej w przypadku armat przeciwlotniczych.

Poza tym mieszasz dwa pojęcia, działanie uderzeniowego zapalnika w funkcji ze zwłoką z działaniem zapalnika czasowego. Jednak działanie ze zwłoką (od kilku do kilkudziesięciu milisekund) nie ma nic wspólnego z nastawą czasową na pierścieniu nastawczym tego zapalnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy-x nastawa czasowa to nie nastawa gdzie czas to kilka sekund czy kilkadziesiąt."

nie??? A to coś ciekawego, możesz to sprecyzować na przykładzie np omawianego zapalnika z rodziny T.. albo na jakimś carskim zapalniku nie wiadomo dlaczego nazwanym 30sekundowym albo 45sekundowym???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli ze zwłoką to z jakim czasem od upadku do zadziałania "
Landszaft chyba trochę zakręciłeś... jeśli już w ogóle nastawa była czasowa to tylko i wyłącznie po to żeby zapalnik palnął w powietrzu, była ustawa na kartacz i było ustawienie na działanie uderzeniowe, poza tym działanie uderzeniowe było możliwe zawsze, tzn gdy coś awaliło" w nastawie na kartacz czy też pocisk uderzył w (zazwyczaj)ziemie zanim upłynął czas ustawiony na skali...

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zapalniku za pomocą klucza do zapalników ustawiałeś czy zapalnik ma działać natychmiastowo bez zwłoki czy zapalnik miał zadziałać ze zwłoką , a jeżeli ze zwłoką to z jakim czasem od upadku do zadziałania , dlatego są trzy pierścienie z ścieżkami prochowymi" oraz 2 detonatory . jeden do działania natychmiastowego , a w razie jego wyłączenia detonator z ścieżki prochowej . Aby wiedzieć jaki masz czas zadziałania potrzebna była skala do której ustawiało się pierścienie obrotowe na zapalniku wg danych jakie miał artylerzysta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie