Skocz do zawartości

Uran w niemieckich wskaźnikach ?


predi888

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Oglądałem ostatnio Warsztaty pancerne" remont Ferdynanda.
Remontujący go ludzie mówili że musimy sprawdzić czy we wskaźnikach nie ma uranu".
Jaką rolę pełnił ten radioaktywny pierwiastek we wskaźnikach ?

http://www.youtube.com/watch?v=NhKs_FeeB4Q

Tutaj remont z lektorem ,około 25 minuty .
Napisano
Masa świecąca
Substancja nakładana na punkty cyfrowe tarczy i wskazówki zegarka, umożliwiająca odczytywanie czasu w ciemności; są stosowane dwa rodzaje m. ś.: „fosforowa”, która świeci tylko przez pewien czas po jej naświetleniu i „radioaktywna”, świecąca stale; do pobudzania luminescencji m. ś. dodaje się substancji radioaktywnej, która jest szkodliwa dla zdrowia; od roku 1961 stosuje się nie rad (Ra 266), lecz izotopy sztucznych pierwiastków promieniotwórczych, takich jak promet i tryt, które nie są tak bardzo szkodliwe."

http://www.odkrywca.pl/messerschmitt-me-109-wydobyty-z-bagna-,709665.html#709665
Napisano
W masie świecącej wykorzystywano i nadal się używa do produkcji świecących tarcz zegarków tryt H-3 - radioaktywny izotop wodoru, o masie atomowej około 3. Radioaktywność jest wynikiem emitowanych cząstek beta, które są całkowicie pochłaniane przez szkło pokrywające tarczę. Tryt H-3 emituje cząstki beta o małej energii, jego połowiczny okres życia wynosi 12,3 lat; nie wyzwala on cząstek gamma. Przez krótki okres czasu (lata 70. XX wieku) tryt był stosowany do podświetlania zegarków z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, później w połączeniu z m.in. siarczkiem cynku jako farba.

Tryt używany obecnie w zegarkach musi spełnić standardy ISO 3157 i NIHS 97-10, określające akceptowalny, minimalny stopień luminescencji, która jest wymagana do obserwacji tarczy zegarka w ciemności. W zależności od jakości użytej substancji radioluminescencyjnej, optymalny czas pracy może wynosić kilka lat.
Napisano
Remontujący go ludzie mówili że musimy sprawdzić czy we wskaźnikach nie ma uranu".

Nie o uran tu chodzi - jest on bardzo mało radioaktywny, okres półrozpadu U238 to 4,5 miliarda lat a ombowego" U235 ok. 70 mln lat. Do malowania wskaźników, zegarów itp. aż do lat 60. nierzadko stosowano farby zawierające mieszaninę radu i luminoforu (siarczek cynku), substancji świecącej pod wpływem promieniowania emitowanego przez rad. Rad-226 jest bardzo aktywny, jak ktoś już tu pisał, okres półrozpadu to 1600 lat, jego toksyczność jest wysoka. Znana jest sprawa Radium Girls", pracownic United States Radium Corporation na początku lat 20. ub.wieku. Pracowały one przy nakładaniu radioaktywnej farby na wskazówki przyrządów, zegarów itp. Zwykle oblizywano przy tym pędzelek, celem prawidłowego uformowania jego końcówki. Nie pouczono ich że farba jest toksyczna, choć kierownictwo firmy miało pewną wiedzę na ten temat. W efekcie wiele z tych kobiet zachorowało i zmarło, inne wytoczyły firmie proces i wygrały wysokie odszkodowania. Stało się to podstawą reformy prawa pracy i wprowadzenia pojęcia chorób zawodowych.

Co do trytu, dodam, że podświetlenie trytowe przyrządów celowniczych jest obecnie dość powszechnie stosowane w broni strzeleckiej.
Napisano
Jeszcze o zastosowaniu radioluminescencji :
W 1920 roku czasopismo Scientific American podało listę produktów zawierających rad, jednocześnie ukazując na jaką skalę używano materiałów radioluminescencyjnych: były to m.in. ozdobne numery domów, elementy obwiedni dziurek do klucza, kompasy na statkach, tarcze telegrafów, znaki w kopalniach, etykiety z trującymi preparatami, numerki na siedzenia w teatrach, elementy do samochodów, przynęty dla ryb, elementy zabawek dla dzieci i wiele innych. Zaprzestanie stosowania radu nastąpiło po wykryciu fatalnych skutków jego oddziaływania na organizmy żywe."

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie