Skocz do zawartości

Grób żołnierzy niemieckich


enesCzwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Pytanie moje dotyczy byłego grobu żołnierzy niemieckich
który znajdował się w miejscowości Kużnica Folwark w gminie Poraj w powiecie Myszków.Sprawa zajnteresowała mnie dlatego że mogiła ta istniała wg .mej wiedzy od 1945 r.Najpierw był to zwykły kopczyk ziemi ,póżniej chyba gdzieś w latach 70 -tych pojawił sie krzyz .Miejscowi twierdzili że odnalazła się jakaś rodzina na Sląsku.Co roku widać było ślady bytności z okazji Wszystkich Swiętych.Kiedy byłem tam ostatni raz w pażdzierniku 2012 po mogile nie było najmniejszego śladu,nawet resztek zniczy bądż kwiatków.W najbliższym sąsiedztwie nik nic nie wie,zresztą okoliczne gospodarstwa stoją puste.Dlatego moje pytanie brzmi następująco:Czy może ktoś coś wie na ten temat,czy to była oficjalna ekschumacja i resztki zwłok zostały przenieśione na jakiś cmentarz ,czy komuś ten grób przeszkadzał i po prostu zniwelował teren.Grób znajdował się na skraju prywatnego lasu .Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś informacje w tej sprawie.Dla zajnteresowanych tym tematem mogę się podzielić swoją wiedzą na temat okoliczności śmierci tych żołnierzy ,którą udało się zdobyć kilkadziesiąt lat temu kirdy żyli jeszcze świadkowie tamtych wydażeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz się dowiedziec czy była robiona ekshumacja to najlepiej zapytaj się w urzędzie gminy lub wojewódzkim. Jesli ekshumacjia byla legalna to musieli otrzymać zgody między innymi od tych urzedów jak i kilku innych. Urzedy te muszą ci ustawowo udzielic odpowiedzi więc niema problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

identyczny przypadek był w mojej okolicy .chodzi o miejscowość Barak przy trasie Kielce-Łódż ,obok przystanku do Sielpi. tam przy drodze na niewielkim pagórku znajdowała się niewielka mogiłka.prawdopodobnie leżał tam niemiecki żołnierz,który zginął w czasie odwrotu z Kielc.ludzie którzy się nią opiekowali ponoć odnależli rodzinę poległego ,która prawdopodobnie łożyła na utrzymanie mogiłki. w latach 90-tych fundacja niemiecka miała zamiar dokonać ekschumacji .i w tedy okazało się że mogiłka jest pusta.ktoś zniszczył krzyż i obramowanie ,ktoś zniwelował mogiłkę ,teren wyrównano rośnie wrzos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Od kilku lat probuje aby zainteresowano sie cmentarzem na ktorym sa pochowani niemcy i rosjanie , przedstawiciele niemieckiej instytucji wyslali mnie wrecz na drzewo , a kilka osob prywatnych naobiecywalo,wzieli namiary i cisza.
Jesli ktos ma sile przebicia,to moge podac szczegoly miejsca, zyja jeszcze swiadkowie ale ich juz niewielu,po wojnie cmentarz byl ogrodzony , ale z biegiem lat nie zostalo nic, na czesci postawiono nawet budynek mieszkalny.Podczas robienia wykopow pod fundamenty kilka fantow wyszlo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie