Jump to content

Międzyrzecz (lubuskie) - ktoś kopie?


ktos451

Recommended Posts

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

W sobotę/niedziele jadę na obóz RAD-u oczywiście jeśli będzie pogoda na podróż rowerem :P Trzeba wykorzystać brak paproci, pokrzyw i kleszczy. Oto niektóre rzeczy tam wygrzebane. Udało też się wyciągnąć całą butelkę od OPEKTY

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że mogę :) ale to już trzeba się spotkać na spokojnie i zabrać masę map. Mam zrobioną od ręki mapę z zaznaczonymi fundamentami baraków (oczywiście wszystko w przybliżeniu). Chodzi Tobie o obozy gdzie trzymali jeńców? Na prawo od torów (obecnie piastowska) trzymali Rosjan, za MDK-iem Włochów a w baraku (dziś nieistniejący) w pobliżu Długiej Francuzów. Była też przejściówka na obecnej Kilińskiego/Dąbrowskiego. W 39 na krótko byli to Polacy (potrzebuję jakiegoś źródła :c) a po wojnie osoby wracające z przymusowych (lub nie) robót. Widziałeś spory ceglany barak na Głowackiego? Chodzi legenda, że w czasie wojny robili tam części do u-botów ;)
Link to comment
Share on other sites

Tak o te obozy mi chodziło, znałem wszystkie z wyjątkiem obozu na długiej dla francuzów (mówi o tym jakaś książka, czy własne info?)

Oprócz tego może warty odwiedzenia jest też stary międzyrzecki stadion, wysypiska przy wylocie z miasta (Świerczewskiego), stanowiska artylerii radzieckiej, zrzutowiska broni niemieckiej (las k. Bobowicka), a zapytam - może wiesz, czy rowy wykopane przy drodze z Kuźnika w kierunku na Żółwin (ta polna pod lasem) to są jakieś rowy przeciwczołgowe?
Link to comment
Share on other sites

A co do doąbrowskiego i kilińskego - pisze o tym Cyraniak

1939.09.03
Powstał w Międzyrzeczu obóz pracy przymusowej dla internowanych Polaków z Wielkopolski [...]. [...] ogrodzony był drutem kolczastym, obejmował on 9 baraków. [...] W 1940 obóz pracy przemianowany został na tzw. obóz przechwytujący - Auffangslager do którego wysyłano na wychowanie robotników polskich zbiegłych z pracy przymusowej w Niemczech. [...]"
Link to comment
Share on other sites

Własne informacje ;) chyba jednak ten barak nadal się tam znajudę, nie wiem kiedy będę w okolicy żeby sprawdzić :C. Na przeciwko tego nowego bloku na Długiej masz jeszcze poniemiecki budynek a zaraz za nim w lewą stronę jest wjazd do jakiegoś warsztatu i tam był ten barak - pordzewiały kryty blachą falistą. Nie mogę sobie przypomnieć czy stoi tam nadal. Kiedyś byłem w środku (stan budowli agonalny) były widoczne zaczepy w ścianach na hamaki i wszystko było zagracone współczesnym złomem.

Stadion ani trochę nie nadaję się na poszukiwania. Kiedyś była tam cegielnia (na piastowskiej też) jak masz cmentarny mur przy nowej biedronce/warsztatach budowlanki na niektórych cegłach widać niemiecką nazwę Międzyrzecza i chyba nazwisko właściciela firmy. Od kogoś mądrego usłyszałem też, że cegły z m-cza były wiezione do Poznania i wykorzystywane do budowy fortów.

Świerczewskiego owszem można znaleźć ładne fanty ale nie o tej porze roku... rolnictwem się nie interesuję ale chyba wszystko jest posiane i chłopo-robotnik raczej nie będzie zadowolony.

Nie koło Bobo tylko bliżej Kuźnika gdy mijasz drugie tory po lewej stornie ale tam nie masz czego szukać, naprawdę nie idź tam.... o nie żadnych rowów tam nie ma, w lesie są chyba dwie zakręcone linie okopów ale nic prócz śmieci po grzybiarzach, amatorów tanich alkoholi nie znajdziesz.

W pracach Pana Cyraniaka mogą być błędy :/ np. pisał, że most kolejowy za Wojciechowem został wysadzony pod koniec stycznia 45 a nie był...
Link to comment
Share on other sites

Budynek na długiej sprawdzę, i dodam foty,

stadion - ale nie ten o którym myślisz (wiem że na aktualnym miejskim była cegielnia, nawet kiedyś koło kortów były jakieś wykopy, zajrzałem i wyciągnąłem obcęgi XIX/XX wiek. Mi chodziło o ten za pamiątkową (funkcjonował chyba do '36, była tam też strzelnica)

Co do zrzutowiska - to widzę, że wiesz o co chodzi.

Nie mam tam czego szukać bo? Niebezpiecznie itp?

A jesteś z samego Międzyrzecza, czy z okolic?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziś też śnieg :/ jednak udało się coś wywalczyć... nieśmiertelnik, niestety trochę więcej niż ćwiartka:
297
????rz.Jnf.Btl 354
i trzy dziwne pociski... i to ćwiczebne, bez spłonek z lekkimi bruzdami wokół łuski - kolejna zagadka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Witam chłopaki jestem z M-cza ale nigdy do tej pory nie słyszałem o obozach położonych w mieście. Zazwyczaj wybieram okolice Mru. kolego mógł byś mi wysłać tę mapę o której mowa . Oczywiście z checia bym się przyłączył do poszukiwań z moja piszczałką. Pozdrawiam :)
Link to comment
Share on other sites

O tym pamiętają najstarsi górale z Międzyrzecza :D Chyba nie zachował się już żaden ślad prócz baraku na Krótkiej ale jak pisałem wcześniej możliwe, że już nie istnieje. Poczytaj sobie spisane relacje przez Chmielewskiego a uzyskasz garść ciekawych informacji. Zobacz temat: http://odkrywca.pl/co-ktos-wykopal,714851.html#714851 na dole jest mapka transzei (wykonane w 44) na odcinku Żółwin - Skoki jednak pewnie nic ciekawego tam się nie wykopie, ponieważ walki toczyły się bardziej trzcielskiej pozycji przesłaniania i w Wierzbnie dalej Lubikowo. W Skokach podobno w żwirowni w latach 80 znaleziono szczątki dwóch niemieckich żandarmów z charakterystycznymi ryngrafami.
Link to comment
Share on other sites

Faktycznie na kilinskiego to teraz jest w tym miejscu parking . Ale tak jak pisałem wczesniej bardziej interesuje sie bunkrami a tę mapke to z ciekawości chciałem zobaczyć. Oczywiście zerkne do podanych przez ciebie źródeł. Dzięki za info :) można się wybrać razem na wykopki jak się grunt ustabilizuje bo w tym błocie to lipa.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information