Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

byku89

Czy trzon zamka to istotna część broni?

Recommended Posts

Witam koledzy, moje pytanie wiąże się z taką historią- Jestem myśliwym i posiadam sztucer Mosin wz44. Chciałbym przywrócić mu oryginalny wygląd, lecz trzon zamka został przerobiony- rączka oryginalna została odcięta i dospawano nieoryginalną, skierowaną w dół aby luneta nie przeszkadzała w przeładowaniu. Czy kupując oryginalny trzon zamka łamię prawo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ustawa o broni i amunicji

Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji
Stan prawny: 15.01.2013

Art.5 Pojęcie istotnych części broni lub amunicji
1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy
3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r.
o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
(Dz. U. z dnia 29 czerwca 2001 r.)
http://www.msw.gov.pl/portal/pl/58/1697/Ustawa_o_wykonywaniu_dzialalnosci_gospodarczej_w_zakresie_wytwarzania_i_obrotu_m.html

Art. 2. Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym jest dozwolone wyłącznie po spełnieniu warunków określonych w ustawie.
Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) wytwarzaniu - należy przez to rozumieć, oprócz działalności wytwórczej, także odzysk w rozumieniu przepisów o odpadach oraz działalność rusznikarską polegającą na naprawianiu albo wytwarzaniu istotnych części broni niezbędnych do jej naprawy lub na przerabianiu broni poprzez ingerencję w jej istotne części.

Art. 36. 1. Kto wykonuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją albo wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym bez koncesji lub wbrew warunkom określonym w koncesji,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem kolega się zapytał czy może przywrócić swojej broni myśliwskiej oryginalny wygląd a wy mu z ustawami wyskakujecie.Przecież pisze że jest myśliwym i wychodzi na to że ma pozwolenie na takową broń i moim zdaniem nie złamie prawa dokonując wymiany zamka na oryginalny(mogę się mylić).A jeżeli kolega ma jakieś wątpliwości to niech po prostu pojedzie do najbliższej komendy wojewódzkiej gdzie mieści się WPA (Wydział postępowań administracyjnych)i tam się wszystkiego dowie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozwolenie na rzeczony sztucer nie oznacza,że se można do niego dowolnie nabywać istotne części broni jak się chce,gdzie się chce i ile się chce.
Sprawy w tej materii załatwia się u uprawnionego do takich manipulacji koncesjonowanego rusznikarza.
Zresztą nie wiem co tu nie rozumieć,wszystko jasno wynika z podanych z wyskoku ustawach...

Share this post


Link to post
Share on other sites
W ustawie jest wymieniony zamek, zas pytanie jest o trzon zamka, nie zas kompletny zamek.

Istotna czescia jest zamek, czy kazda jego czesc (sprezyna, trzon, iglica, srubka)?

Ustawa mowi o zamku, nie trzonie zamkowym, jednak zabrania ingerowania w istotne czesci (np zamek).

Czyzby mozna bylo kupic, ale juz nie zamontowac?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fakt,chodzi o wymianę jedynie trzonu,a nie całego zamka co mi trochę uleciało:)
Ten wątek wyjaśnia sprawę - http://odkrywca.pl/trzon-zamkowy-mosin-a-ustawa,697345.html choć nie zdziwił bym się,gdyby jakiś inszy sprytniejszy inaczej" biegły miał odmienne zdanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nawet jeśli jest to część broni i trzeba na nią pozwolenie, to kurde wg mojej logiki-przecież mam pozwolenie, więc powinienem chyba móc posiadać części zamienne to broni jaką mam.

napisałem maila do KWP której podlegam, zobaczymy co wymodzą . Dzięki za pomoc ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie - na spokojnie -
1) on ma zamiar kupić część zamienną do broni, na którą ma pozwolenie, więc musi spełnić warunek kupna od osoby, która może w świetle prawa mu sprzedać, pozostaje jedynie odpowiedź na pytanie, czy jest to część istotna czy nie. Wtedy i uprawnienia mogą nie byc konieczne.
2) do wymiany trzonu nie ma potrzeby ingerencji rusznikarza czy innego magika, bo przecież do czyszczenia rozbiera się to tak samo do imentu, a więc nie ma ingerencji w konstrukcję, czy zmiany i i może to zrobić sam użytkownik.

W związku z powyższym wystarczy odpowiedź na pytanie, czy jest to istotna część czy nie. W świetle wypowiedzi biegłych, cytowanych w przytoczonym wątku nie. Ale jak wiadomo prawo w Polsce jest mocno interpretowalne, dlatego - niezależnie od sensowności - lepiej się trzymać odpowiedzi od KWP. Chyba, że byku89 zależy, to może się boksować poprzez opinie biegłego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie porównujmy rozbierania do czyszczenia z całkowita wymianą trzonu z innego egzemplarza broni.Ingerencja dla mnie jest oczywista i bez problemu można by to podciągnąć choćby pod działalność rusznikarską polegającą na naprawianiu" czy przerabianiu broni poprzez ingerencję w jej istotne części"
Oczywiście jako,że w Polce mamy różniste fantazyjne interpretacje najlepiej pytać w KWP i poznać ich wersje:)W każdym razie najrozsądniej wmieszać w to koncesjonowanego rusznikarza i mieć wszystko prawnie zabezpieczone.
Pozdro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie jestem przekonany, ponieważ z lufą sprawa wyglada odrobinę inaczej, zależy od rodzaju broni, jak i jej konstrukcji, czy lufa jest trwale łączona z komorą nabojową, czy nie i czy jej wymiana jest związana z czynnościami rusznikarskimi, czy nie.
Ale to wszystko i tak dyskusja gdybająca" bo ostateczną wykładnię tworzy odpowiednia KWP. :)
Dopóki te zagadnienia nie zostaną ujednolicone i poparte odpowiednimi -nie interpretowalnymi - zapisami ustawy, to se można dyskutować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uprawniony rusznikarz jest potrzebny do zmiany lufy, kalibru czy kształtu komory nabojowej. Do wymiany lunety, okładek rękojeści, rączki zamka czy sprężyny spustu nie jest potrzebny. Idąc milicyjnym tokiem rozumowania Visa to w domu nie wolno wyczyścić lufy, bo to ingerencja w istotną część broni :)))
Wojtek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Racja! Kol byku89 pokaż,że nie dasz się tłamsić pod milicyjnym butem i rób wszystko sam wedle własnego uznania.
Mail do KWP jest zbędny,wszak Cyrograf wyczytał te konkrety(pominął tylko śrubkę muszki) jasno z ustawy i możesz na tym polegać jak na Zawiszy,nikt nie śmie orzec,że może być inaczej.Każdy przedstawiciel prawa może Ci skoczyć na starcie,w razie czego pokaż mu wpisy z tego wątku na dowód co Ci wolno:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odpisali:


Rzeszów, 17.01.2013 r.


W odpowiedzi na e-mail w sprawie trzonu zamka do sztucera
myśliwskiego Mosin
wzór 44, informuję, że wymianę trzonu zamka może Pan dokonać w
koncesjonowanym zakładzie rusznikarskim bez składania wniosku o wydanie
zaświadczenia do jego nabycia.

W przypadku pytań dotyczących broni, proszę o kontakt z
pracownikiem Wydziału Postępowań Administracyjnych - tel. 178582583.

Myślałem, że będzie gorzej, ale tragedii nie ma. Szkoda tylko że za coś co można zrobić samemu trzeba będzie zapłacić pewnie 3 razy więcej w zakładzie.
pozdrawiam kolegów

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja to jestem gupi chłop z polesia,ale wytłumaczta mi co to jest ingerencja w istotne elementy broni,po mojemu to taka działalność która zmienia przeznaczenie ,czy cechy elementu,a w tym przypadku to tylko kosmetyka taka sama jak np.wykonanie graweru.trzon nie jest w przypadku tego typu broni istotnym elementem,gdyż jako taki nie może zaryglować przewodu lufy(brak tłoka zaporowego),a tym zamym nie spełnia roli zamka.Ale oczywiście jedyną prawdziwą wykładnię problemu przedstawi kompetentny pracownik Wydziału postępowań Administracyjnych-tel ....... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ingerencja w istotne części broni nie koniecznie musi zmieniać przeznaczenie!Ingerować oznacza zmieniać, modyfikować/nie tylko przeznaczenie/. Jeżeli ingerujesz w mózg podczas trepanacji oznacza to że go modyfikujesz?!sama kosmetyka również oznacza ingerencję.Czytaj ze zrozumieniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No jo,chlop z polesia moze mieć trudności z czytaniem ze zrozumieniem,ale czytam coraz więcej,więc może kiedyś dojdę do poziomu merytorycznych rozmów na zadany temat.A tak na marginesie jeśli ingerujesz w mózg w czasie trepanacji oznacza to,że jesteś miernym chirurgiem,bo trepanacja to zabieg mający na celu odsłonięcie mózgu,dopiero po trepanacji neurochirurg może ingerować ,,w mózg,,.Proponuję przeczytać Ustawe o broni i amunicji(Dz.U. z 2012 poz. 576 • Brzmienie od 24 maja 2012 ),przemysleć tekst(można konsultować się z praktykami)a dopiero po tym zaistnieć na forum z rewelacjami.No i wcześniejszy post był na temat czy trzon zamka jest istotnym elementem broni i na ten temat sie wypowiedziałem,ingerencja to temat poboczny-wiedział bys o tym gdybyś-pozwól,że zacytuję,,czytał ze zrozumieniem,,

Share this post


Link to post
Share on other sites
koledzy, czy Waszym zdaniem mogę zdanie KWP zinterpretować tak:

wymianę trzonu zamka może Pan dokonać w
koncesjonowanym zakładzie rusznikarskim "(mogę, ale nie muszę)

ez składania wniosku o wydanie zaświadczenia do jego nabycia."( nie muszę składać wniosku o wydanie pozwolenia na zakup trzonu, więc kupuję w ciemno i mam spokój)

Ewentualnie, czy otrzymany przeze mnie Mail od KWP wystarczy jako dowód, że moje czynności zakupu części zamka i jej przełożenia są legalne?

Czekam niecierpliwie na Wasze stanowiska w tej sprawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem wymiany można dokonać we własnym zakresie,ale(zawsze jest jakieś,,ale,,)po wymianie należy sprawdzić bron na sprawdzianach,a tego w warunkach domowych się nie zrobi. Nie wiem jak dalece zmieniony jest układ spustowy-przy spuście z przyśpiesznikiem również wskazane by było sprawdzenie go po wymianie elementu.Więc bez wizyty u rusznikarza raczej się nie obejdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Byku89 jak masz wątpliwość co chłop z KWP miał na myśli,to do niego napisz jeszcze raz.
Opieranie się na fantazyjnej interpretacji forumowych mecenasów może się skończyć tym,że polować będziesz mógł już tylko gumką od gaci na muchy domowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomocne informacje :) dla uzupełnienia tematu na sam koniec podrzucam fotke mojego sztucera- jak widać wizualnie dużo mu brakuje do oryginału :P pozdrawiam Odkrywców ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Art. 6.
1. Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie, a w
szczególności przerabianie broni przystosowanej wyłącznie do amunicji wypełnionej chemicznymi
środkami obezwładniającymi lub do amunicji ślepej, dostosowujące ją do wystrzelenia pocisku z lufy
albo z elementu zastępującego lufę w wyniku działania sprężonych gazów powstających na skutek
spalania materiału miotającego.


Czy ustawa coś wspomina o przerabianiu rączki zamka?
Wojtek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale ta część może posiadać nr. i starą, też trzeba jakoś zezłomować, żeby w razie wypadku, nie dochodzić wszystkiego w sądzie, lepiej dać do rusznikarza i wziąć rachunek z wymiany.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information