Jump to content
  • 0

Ikona zegrek aparat


ENJOY

Question

15 answers to this question

Recommended Posts

Tak tylko dla sprostowania - compur rapid to marka migawki (znakomitej na owe czasy)montowanej w obiektywie. Aparat z przełomu lat 30/40, ale to nie istotne.Jeżeli pohamujesz swoją ciekawość i nie zajrzysz do środka, a zaniesiesz go do dobrego
i najlepiej starszego wiekiem fotografa - to może dowiesz sie
co utrwalono na filmie.
Link to comment
Share on other sites

numi5 to nowość jakaś migawka w obiektywie... compur rapid to owszem migawka, ale jak to migawka montowana jest pomiędzy elementem optycznym czyli obiektywem, a materiałem światłoczułym, czyli kliszą, matrycą, a wcześniej szklaną płytką. Migawka jest w aparacie, a nie w obiektywie.

pozdro!
Link to comment
Share on other sites

Oddalamy się od tematu.Napisałeś to nowość jakaś migawka w obiektywie".Dla mnie to też była nowość z 50 lat temu.Migawka
centralna była montowana na trzy sposoby:
1.Wewnątrz obiektywu, czyli między skrajnymi soczewkami blisko przysłony - http://www.kl-riess.dk/compur.13.jpg .
2.Za wewnętrzną soczewką,a jest to rozwiązanie mniej eleganckie i stosowane na ogół w aparatach niższej klasy, zwłaszcza z niewymiennymi obiektywami: http://www.pogodnie.net/wp-content/uploads/2012/04/cmena_8_4.jpg .
3.Przed obiektywem, ale to już bardzo odległa historia http://www.kl-riess.dk/compur.4.jpg .
Link to comment
Share on other sites

Tak jaj napisałem trochę wcześniej,aparat pochodzi z wytwórni o nazwie Balda produkującej aparaty mieszkowe na popularny film małoobrazkowy.Przez dwadzieścia lat istnienia firmy wyszło trochę odmian różniących się obiektywem lub elementami korpusu.Na fotce taki właśnie aparat a mojej kolekcji.Odnośnie migawki to kolega numi5 ma całkowita rację.Z wywołaniem tak starego filmu raczej będzie problem bo wątpliwe aby obraz utajony zachował się przez tyle lat.Jeżeli film zachował swoją elastyczność i emulsji nie zjadły grzybki, to można by fragmentami popróbować coś wywołać modyfikując proces do osiągniętych wyników.Pokusa jest wielka,szczerze jednak wątpię czy udałoby się coś osiągnąć.

Link to comment
Share on other sites

Witam.
Ikona na desce to Mandylion. Przedstawienie oblicza Chrystusa odbitego na chuście, podtrzymywanej przez dwóch archaniołów.

http://www.manoppello.eu/index.php?go=mandylion

Ikona napisana na litej desce sosnowej, o odpowiednio dobranym układzie słoi drewna, w celu zminimalizowania paczenia się deski w wyniku zmiennej wilgotności powietrza, tudzież przy nakładaniu gruntu. Dodatkowo deska zabezpieczona była szpongą (widoczne gniazdo szpongi). Całość wykonana ręcznie w dobrym warsztacie. Użyty gatunek drewna jak i przedstawienie postaci sugeruje szkołę rosyjską. Moim zdaniem przełom XIX/XX wieku, może początek XX-go.
Proszę też zwrócić uwagę na przyrosty roczne. Tak mała deska została wycięta z drzewa, które miało ponad sto lat. Przy dzisiejeszej gospodarce leśnej, to zupełnie niedopuszczalne (czyt. nieopłacalne).
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information