Jump to content
  • 0

Niemiecka lampa z niebieską żarówką.


Autsajderr68

Question

Dzień dobry. Czy któryś z kolegów spotkał się z taką lampą? Zasilanie z sieci 220V. Czy żarówka jest od kompletu ", tego nie wiem. Wydaje się, że stanowi z lampą komplet. Kształtem, wykonaniem i materiałem nie pasuje na wspólczesność... Kształt cyfr na gwincie też wskazuje na głęboką przeszłość. Żarówka jest sprawna, wydaje bladoniebieskie światło. Kabel w plecionce jak przy żelazkach. Jedynym dowodem, że to lampa niemiecka jest skrót niemieckiego urzędu patentowego ( D.R.G.M. ) na oprawce żarówki, ale niekoniecznie jest to twardy dowód, bo oprawkę mógł ktoś wstawić nieoryginalną. Poza tym na pozostałych elementach nie ma żadnych bić, sygnatur itd. Wykonanie lampy z solidnego materiału ( poniklowany mosiądz ) wskazuje, że komuna tego nie wyprodukowała.

Średnica odblasku "- 17cm,
Długość lampy - ok. 34cm

Jak wiadomo, niebieskiego światła używa się, by wróg nie zobaczył zbyt wiele, więc może to jest jakiś trop... Może była używana na jakimś punkcie kontrolnym albo posterunku żandarmerii...?Hmm... Tajemnicza ta lampa. A może poprostu to zwykła lampa warsztatowa z wstawioną niebieską żarówką w jakimś celu albo bez celu...? Oto jest pytanie...

Link to comment
Share on other sites

21 answers to this question

Recommended Posts

Na kolei niebieskie światło używane do dziś jest, ale czy na pewno przez dróżnika...? Wszak używa się go tylko w jednym przypadku. Dróznik nie wybiegnie z lampą na kablu przed lokomotywę, by maszynista zauważył sygnał... Nie wiem, nie znam się na ruchu manewrowym, więc poddaję się. Pzdr.
Link to comment
Share on other sites

Jak byłem mały to pamiętam, że w mojej miejscowości dróżnik nie raz wychodził na taras przed budkę i machał flagą lub pokazywał jakieś świtało maszyniście nadjeżdżającego pociągu. Nie wiem czy ta lampa jest akurat od tego, ale tak mi się właśnie skojarzyło. Pzdr.
Link to comment
Share on other sites

Dziadek takową posiadał
wg jego słów była to lampa do naświetlań
czyli zastosowanie medyczne, niestety szczegółów nie pamiętam bo były to lata 70-te, a lampa poniemiecka.

proponuje w tym kierunku poszukać
Link to comment
Share on other sites

Najbliżej wyjaśnienia jest chyba RPS... Żarówka kobaltowa... Czyżby lampa z teatru itp. ..?Hmm... Żarówka z linku niewiele się różni od mojej. U mnie jest tylko trochę mniejsze włókno, ale kształt i wielkość ta sama praktycznie. Dzięki serdeczne za kierunek !
Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information