Jump to content
  • 0

Trupia główka na podłużnym czymś"


Maufrais

Question

Za diabła rogatego nic nie przychodzi mi do głowy. Ewidentnie ułamany przedmiot, przy czym miejsce pęknięcia znajduje się w najsłabszym punkcie, bo widać ślad po otworze. Z drugiej strony jest po prostu ułamany, ewentualnie oderwany po widać niewielkie działanie siły skrętnej".

Z jednej strony rowkowanie na brzegach i bardzo ładna stylizowana Trupia główka z piszczelami a z drugiej słabo widoczne grawerowanie- Secesyjna(?) plecionka, precyzyjnie wykonana i zajmująca całą powierzchnię przedmiotu. Brzegi są dodatkowo ponacinane" pod kątem. Wygląda raczej na coś z XIX wieku... ale co? I czego to element?

Ma 140mm długości, 11mm szerokości, 6mm grubości. Jest zaskakująco ciężka. Znaleziona pod Warszawą na kierunku zachodnim, pod gęstą darnią w zagłębieniu terenu (łąki). Piszczałka dosłownie skowyczała na kolor".

Czaszka z piszczelami sugerowałaby raczej coś z prusaków"(?). Waffen SS odrzucam, bo główka ma dość niewielkie oczodoły.

Wybaczcie ale wzór na drugiej stronie niestety wychodzi bardzo niewyraźnie (zdjęcie robione telefonem). Chwilowo lepiej nie będzie :(

Macie jakieś pomysły?

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

kierując się Twoim opisem bo zdjęcia są jakie są wygląda to część krucyfiksu , śladem po otworze może być miejsce mocowania figury ukrzyżowanego Chrystusa , czaszka z piszczelami często była umiejscawiana w dolnej części krzyża
co do zdobień to niestety nie są dla mnie widoczne
Link to comment
Share on other sites

Tak, chyba macie rację. Wydaje się, że to byłoby to.
Po dokładnym oczyszczeniu środek jest po jednej stronie pusty na głębokości ok. 1 cm. Może na tym był obsadzony krucyfiks"? Teoria z otworem na figurę pasuje idealnie i tłumaczy także misterny wzór po drugiej stronie.

Dzięki Panowie!

Oj, chyba wrócę w to miejsce ;)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information