Jump to content
Sign in to follow this  
vis1939

Spuszczel,kołatek itp - czym zamordować?

Recommended Posts

Poszukuje jakiegoś sprawdzonego i skutecznego środka na zwierza jak w temacie.Chodzi o zabezpieczenie płyt sklejkowych pokrytych farbą,której to w żadnym wypadku nie chciałbym jakimś środkiem zniszczyć.

Pozdro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kista nasza,wrzucałem już do wątku: http://www.odkrywca.pl/lacznosc-ii-rp-vol-3,703501.html#703501

Hylotox na pewno nie wpłynie negatywnie na farbę? bo o to się najbardziej obawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Strzykawą w dziurki lub zostawić w otwartym słoiku w skrzyni na jakiś czas a skrzynie owinąć folią - opary powinny załatwić robale, tak jest napisane na puszce.Zmian w ufarbowaniu nie zauważyłem, jeżeli chodzi o robale to nie potrafie Ci powiedzieć bo całą akcję wykonałem profilaktycznie bo robali ani pyłu nie było ale w razie W użyłem Hylotoxu ale podejrzewam, że morduje skutecznie.

ładna skrzynia...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Robali ani pyłu nie było ale dziurki były...


Tak czy owak Hylotox na alle kosztuje 15 pln, weź sobie puche nabierz i spróbuj.Pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kołatka domowego załatwi chociażby przyrost temperatury powyżej 50 stopni, nie jest w stanie tego przetrwać. ALe te otworki wyglądają dziwnie, trzy wyższe jak po kołatku, ale te niższe sugerują spuszczela. To bydlę nie jest tak wrażliwe na wysokie temperatury (dlatego radzi sobie doskonale w więźbie dachowej). Najprostsza metoda - mieszanina benzyny ekstrakcyjnej z terpentyną, wstrzykiwanie do każdego otworu, przy czym koniecznie zatkać każdy otworek po zabiegu woskiem. Żmudne i pracochłonne, ale skuteczne. Hylotox też powinien załatwić sprawę, chociaż otworki również bym zatykał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Otworki różnią się tylko kątem pod jakim zostały wygryzione,stąd różniste kształty.Benzyna z terpentyną nie wchodzi w grę,zniszczy farbę a i skuteczność takowych babcinych metod jest zwykle mizerna.
Zastosuje Hylotox,w sumie to chodzi już tylko o zabezpieczenie względnie zdrowych powierzchni,bo w miejscu gdzie się robale skupiły już nie było czego ratować.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 12:30 30-04-2012

Share this post


Link to post
Share on other sites
Babcine metody to był sok z cebuli i uwierz albo nie, skutkował ;) A benzyna z terpentyną stosowana jest do dziś, tylko że jak faktycznie boisz się o farbę, to stosuj Hylotox. Mniemniej po zastrzyku każdy otowrek bym zatykał, raz że trudniej wówczas pominąć jakiś kanalik, dwa, skuteczność środka większa. Dziwne te otwory, bo kołatek w zasadzie robi wyłącznie prostopadłe (zeżarł mi cały sosnowy stelaż do łóżka i nie było ani jednego otworu pod kątem), a spuszczel pod różnymi kątami, z tym że spuszczel drąży jednak dość szeroki tunele. Widzisz, jakbyś miał pewność że to kołatek domowy, to można by było nagrzać drewno lampami, sektor po sektorze, do temp. powyżej 50 st C, taki zabieg chyba nic by farbie nie zrobił, a nie pakowałbyś w eksponat chemii, ale jeśli to spuszczel, to nie wiem czy go temperatura ruszy, chyba nie.

Powodzenia w walce z tym szkodnikiem!

Share this post


Link to post
Share on other sites
,,bo w miejscu gdzie się robale
skupiły już nie było czego ratować.,,
- roztwór wody i cukru potrafi utrzymać najgorsze próchno w kupie,jednakże nie wiem co na to farba bo trochę podgotować trzeba. Szczegółowo to chyba nawet w ,,papierowym,, Odkrywcy było opisane.Gotowanka robale nie wytrzymają tylko problem w farbie. Najlepiej było by eksperyment zrobić na jakiejś spróchniałej desce z farbą i zobaczyć jak się zachowa farba.
Pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wykop robale też zapewne nie wytrzymają opalania palnikiem lub wybuchu granatu zaczepnego:) tyle,że są to metody tak nie realne jak gotowanie czegokolwiek w skrzyni tych gabarytów z przynitowanymi wszystkimi elementami.
Zresztą jakiekolwiek podgrzewanie cienkiej sklejki w tym wypadku może spowodować jej zdefasonowanie,najlepsza będzie chemia.
To co było nie do uratowania posypało się w rękach i trzymało się chyba tylko na farbie,najlepszym wyjściem będzie dorobienie brakujących przegród.

Co ciekawe po dokładnym sprawdzeniu najbardziej zżartych elementów nie znalazłem wewnątrz sklejki żadnych pacjentów.Zdaje się,że sklejka im niezbyt smakowała i poszły się stołować gdzie indziej:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rynkowe środki na drewnojady są na bazie nafty. Wstrzykiwanie w kanaliki jak najbardziej, ale nie ma sensu zaklejać po tym otworków. Wskazane jest wsadzić drewno w worek, albo szczelnie owinąć folią na 2 tygodnie. Po tym czasie rozpakować i postawić w przewiewnym miejscu by rozpuszczalnik odparował.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 20:28 16-04-2013

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam, mam 90-letni parkiet dębowy, cyklinowany i malowany przed 15 laty. Jakiś czas temu zauważyłem dziwne grudki na łączeniach między klepkami parkietu dębowego: http://imgur.com/Rc1ID7Q. Po pewym czasie pojawily sie okragle dziurki w innych miejscach i tez tylko na laczeniach co juz bylo dosyc podejrzane. Same klepki parkietu sa nienaruszone (nie liczac krawedzi, gdzie wypelnienia bylo malo i dziurka 'zachacza' o krawedz). Wypelnienie parkieciarz 15 lat temu upychal mieszanke kleju/lakieru z trocinami z cyklinowania. Ostatnio pojawily sie dziwne zuczki, wydaje mi sie, ze dorosly osobnik to jest to: http://i.imgur.com/xwEgRgg.jpg http://i.imgur.com/wYTwvdm.jpg Bylbym wdzieczny za rozpoznanie i rade jak sie tego pozbyc ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zdjęcia załaduj na forum!

Parkiet żrą Ci kołatki - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82atek_domowy
Radził bym w przypadku tak wielkich powierzchni w domu skorzystać z jakieś specjalistycznej firmy.Najlepiej zagazować całe pomieszczenia, bo rozłazi się to inne elementy drewniane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information