Skocz do zawartości

Walki o Szczytno 44/45


lina_90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Ktoś z kolegów posiada może jakieś informacje, skany map, opisy bitew itp rzeczy dotyczące walk o Szczytno i okoliczne miejscowości w latach 44/45? Troszkę spacerowałem po tamtejszych lasach i jest na prawdę masa betonwych bunkrów, transzei, trafiłem nawet na wał przeciwczołgowy. Niestety bardzo mocno skopany teren.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskutek oskrzydlenia 2-ch pierścieni obronnych Ortelsburg`a, Niemcy bojąc się okrążenia, wycofali się i oddali teren bez walk. Tak że żadnych walko o miasto i okolice nie było.

Jedyne działania wojenne to było zbombardowanie lotniska w Szymanach i składu amunicji pod Gizewem.

Cmentarz żołnierzy sowieckich który znajduje się koło stadionu, to nie są ofiary walk. Pościągano tam z okolicy żołnierzy którzy zmarli na wskutek odniesionych wcześniej ran, zatrutych skażonym alkoholem, nieszczęśliwych wypadków itp.

Jedyne walki" jakie się rozegrały o miasto były takie że kilka sowieckich suk" (SU - 76) wpadło do miasta i ogniem z dział podpaliły budynek szkoły zawodowej nr.2 przy byłej ul. Polskiej. Pozostałe zniszczenia to po prostu zwykłe podpalenia na wskutek świętowania zdobywców" miasta.

O w/w zagadnieniach pisałem już wcześniej. W szukajce wklep hasło Szczytno, lub Ortelsburg, jest tego trochę.

Mam do Ciebie pytanie, bo zabiłeś mi ćwieka. Urodziłem się w Szczytnie, wychowałem i mieszkałem 25 lat. Bunkry w kierunku na Wałpusz, Olszyny, Prusowy Borek, Siudmak znam jak własną kieszeń.Powiedz mi gdzie trafiłeś na ten wał przeciwczołgowy !!??

Może Ci się pogibało z rowem przeciwczołgowym który się ciągnie spod Ostrołęki, aż po Królewiec, ale wał !?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka Traper :)Masz racje Lina się pomylił tam wału nie ma tylko rów jest.Przy okazji mam pytanie,może wiecie? Chodzi mi o informacje na temat bunkru który jest pod ZSZ nr2. Z tego co mi wiadomo jest to schron przeciw lotniczy częściowo wykorzystany przez szkołę czy może wiecie jak jest rozległy? Dostałem info ze częściowo schron ten jest pod budynkiem mdku a nawet ze jego zaplecze techniczne jest pod ulicą Polską na przeciwko szkoły. Ktoś opowiadał mi ze penetrował te pomieszczenia ze są agregaty prądotwórcze i duży zbiornik wodny macie może jakieś info na ten temat? Pozdrawiam Goran78 (Greg66)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz moje niedopatrzenie chodzi o wał przeciwczołgowy. Jeden z bunkrów starałem się zwiedzić tyle ,że wejście dalej jest zamurowane. Terenów tutaj nie znam dlatego też wolałem dopytać czy jest jakikolwiek sens poszperać tu trochę. W każdym razie dzięki wielkie za porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za stadionem (tym obok cmentarza)w głąb lasu. Cholernie głęboki rów na kilka metrów, długością też nie grzeszy. Znajomy który dłużej ode mnie mieszka tutaj twierdził ,że to właśnie wał przeciwczołgowy. Na tym też opieram swój opis. Jak wybiorę się jeszcze w tamte strony to popstrykam kilka zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mówimy o tym samym, tylko że źle to nazywasz :)

Wał jest to nasyp ziemny, wystający ponad powierzchnię gruntu górka", a tam jest rów głęboki na ok. 2.5 - 3 metry i szeroki na ok. 5 metrów.
Tak jak wcześniej wspominałem ten rów przeciwpancerny ciągnie się spod Ostrołęki, aż pod Królewiec (Kalingrad)
Co pewien czas na krótkich odcinkach robiono przerwy w tym rowie ( nie kopano go)i miejsca te były znane tylko dla niemieckiego dowództwa. Robiono to specjalnie, aby móc wyprowadzić szybkie zmechanizowane kontruderzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat walk o Szczytno, Wielbark i Nidzicę jest bardzo ciekawy. Polecam książkę Łuny nad jeziorami" i kronikę sowiecką pod polskim tłumaczeniem W legowisku (łożu) bestii". Do tego są pewne wzmianki o Szczytnie w książce Berlin 1945. Upadek" Beevora. Do tego oczywiście masa info jest w necie, ciekawostki można wyczytać na stronach właściwych niemieckich Kreisgemeinschaft". Tej zimy rekonstruktorzy postanowili lepiej zaznajomić się z tematyką walk w przedmiotowym terenie w 1945 roku:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150639641960851.440340.225154405850&type=1

Życzę powodzenia w zgłębianiu historii tego terenu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze wielkie dzięki za informację. Kolego traper6 a co powiesz odnośnie walk z 39 roku? Troszkę szperałem w necie o tym ale nie ma nic konkretnego. Będę musiał przejść po miejscowych bibliotekach w poszukiwaniu książki ks. kan. Jarosława Włodarza „Bitwa pod Szczytnem jako fragment bitwy nad Bzurą”. Szukałeś może na terenach tych walk z 1939 roku? Za ewentualne błędy co do miejsca, itp rzeczy przepraszam gdyż tak jak mówię mieszkam tu dopiero od niecałego roku i ,że tak się wyrażę jeszcze ,,ogarniam'' to miasto :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitwa pod Szczytnem jako fragment bitwy nad Bzurą"

Buachcha.... Najpierw zbaraniałem, ze taki fakt umknął mojej uwadze, że nie wiedziałem o tym ze na moim podwórku" rozegrała się taka bitwa.
Ale myślę logicznie.
Gdzie Szczytno, a gdzie Bzura, za duża rozpiętość kilometrów, no i Polacy by musieli uderzyć na Prusy Wschodnie aby do takiej bitwy mogło dojść.
Ale masz racje. W 1939 rozegrała się bitwa pod Szczytnem, z tym że to jest.... wioska pod Płońskiem na Kujawach i o tym Szczytnie jest ta książka :)

Pozdrawiam.
Sercem i duszą Krzyżak - traper6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sturmpionier.

Obejrzałem fotki z tej ekonstrukcji" i się zastanawiam co ci przebierańce" chcieli rekonstruować.
Mają na sobie ewidentnie mundury z II wojny pstrykane na tle nieistniejącej już miejscowości Małga (niem. Malga).

Małga to I wojna i tam się działo" ( po zakończeniu wojny Niemcy zrobili tam swój poligon). W czasie II wojny tam żadnych walk NIE BYŁO.

Przypuszczam że dzieciaki w mundurkach WH chcieli się pokazać na tle oryginalnych ruin, bo innego wytłumaczenia nie widzę

P.S. Teren przeryty strasznie z 15 lat temu. Radzę uważać na leśniczych z tego rejonu, bo za te doły pozostawione przez pseudoposzukiwaczy to się nie szczypią w pipę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Naszła mnie nostalgia i czytam o swoim rodzinnym mieście.

Kol. Agnar11 iemcy prowadzili walki opóźniające i to bardzo zaciekle..."

Czy możesz mi powiedzieć gdzie ?

Czy może mi ktoś powiedzieć kiedy została zrobiona strzelnica i przez kogo używana na ul. Podleśnej blisko torów na trasie Szczytno - Ełk ?
Wygląda mi to na grodzisko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie