krank Napisano 28 Marzec 2012 Autor Napisano 28 Marzec 2012 Posiadam taki sygnet, materiał (chyba brąz), wielkość jak na foto. Z jakich lat może pochodzić?, kto mógł go nosić?
krzysiek9559 Napisano 28 Marzec 2012 Napisano 28 Marzec 2012 Współczesny oferowany przez romów jako złoto często stoją na ulicach z niby zepsutym samochodem lub brakiem paliwa i w zamian handlują tym złomem jako złoty sygnet.
jarzabek Napisano 28 Marzec 2012 Napisano 28 Marzec 2012 materiał (chyba brąz),"krzysiek9559 doczytaj i potem pisz, bo teraz to żenisz pierdoły aż boli. gdzie ty widzisz złoto ?
sowiejskij Napisano 28 Marzec 2012 Napisano 28 Marzec 2012 Jarząbek, nie unoś się tak, z tego złota" sprzedawanego okazyjnie przez Cyganów (bo zabrakło im na paliwo) po pewnym czasie robi się mosiądz lub brąz czy inny stop miedzi, taka współczesna alchemia, swego rodzaju cudowna przemiana. Z tym, że akurat pierścień Kranka nie wygląda mi na wyrób cygańskich złotników, bo grawerka jest zbyt archaiczna, oni oferują raczej nowoczesne motywy- znaczek mercedesa etc.
jarzabek Napisano 28 Marzec 2012 Napisano 28 Marzec 2012 sowiejskij ja sie nie napinam, tylko irytuja mnie takie bzdury.jak sie ma jakies pojecie, to sie wtedy pisze i pomaga w ID, a nie bzdury i wprowadzanie w błąd. przeciez inni to też czytaja.razu widac, ze spod Cygana nie wyszło.
krank Napisano 29 Czerwiec 2012 Autor Napisano 29 Czerwiec 2012 może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?:)
kopijnik2 Napisano 29 Czerwiec 2012 Napisano 29 Czerwiec 2012 mogę dodać jedynie:rysunek - stary"forma sygnetowa - młoda"i raczej forma winna być podstawą datacji
Krychus Napisano 30 Czerwiec 2012 Napisano 30 Czerwiec 2012 Może jakieś lepsze zdjęcia nieco by pomogły. Na fotografii widać:- krzyż a'la jerozolimski lub liliowy, otoczony czymś w kształcie gwiazdy, a następnie ośmiokątem- materiał wykonania - mosiądz lub brąz, ja jednak skłaniałbym się ku mosiądzowi - sygnet wykonano z cienkiej warstwy materiału - chodzi o tą część z graweremDobre oko na drugiej fotografii dopatrzy się także dobrze widocznego rantu (patrząc się na fotografię - w górnej, prawej części sygnetu). Można wywnioskować także, że grubość obwódki całego sygnetu jest praktycznie jednakowa, nawet w dolnej części sygnetu. Dowodzi to na to, że był mało noszony (materiał nie zdołał się przetrzeć) lub na to, iż został wykonany niekoniecznie dawno. Widać wprawdzie na nim właściwie tylko powierzchownie przylegające miejscowe grube warstwy patyny. Uszkodzenie materiału wydaje się minimalne, podobnie jak i kontakt z glebą :)Ciężko jest wydatować taki przedmiot, gdyż nie ma szczególnych cech dominujących, które pozwoliłyby na dokładną jego identyfikację - po tych zdjęciach wydaje się, że na młodym materiale wygrawerowano (jako część wesołej twórczości") jakiś rysunek krzyża, który historią może sięgać naprawdę odlegle. Na moje oko sygnet ten jednak nie pochodzi z ery starszej jak wiek XVII/XVIII. Pozdrawiam serdecznie, K.
krank Napisano 30 Czerwiec 2012 Autor Napisano 30 Czerwiec 2012 Tutaj znalazłem podobne :http://www.ancientresource.com/lots/ancient_jewelry/jewelry_rings.htmlLate Roman / Byzantine Empire, 5th-9th century AD. Nice bronze ring engraved with a central cross, ornate linear and zig-zag engraved design around. Light erthen deposits inside band.http://www.ancientresource.com/images/roman/roman_rings/ring-22532.jpgAncient Rome, c. 4th-5th century AD. Bronze ring with fantastic incised 5-pointed star, decorations around corners and top of band.http://www.ancientresource.com/images/roman/roman_rings/ring-22068.jpg
kopijnik2 Napisano 30 Czerwiec 2012 Napisano 30 Czerwiec 2012 http://www.taraka.pl/herbyiiłosiatyńskibielinajastrzębiecposiadają elementy podobneniedokończone koło może być podkową
kopijnik2 Napisano 30 Czerwiec 2012 Napisano 30 Czerwiec 2012 w załączonych linkach niema podobnego egzemplarza pod względem konstrukcji-wykonaniaślepak jest XIXw. -ręcznie prymitywnie rytowanydlatego wygląda na stary"
kopijnik2 Napisano 30 Czerwiec 2012 Napisano 30 Czerwiec 2012 jeżeli ktoś ma wrażenie, że starszy...to proszę znaleźć fotkę egzemplarza o prostokątnym przekroju obrączkiprostokątnym a nie łukowatymkonsekwencje technologiczne są duże...
Krychus Napisano 30 Czerwiec 2012 Napisano 30 Czerwiec 2012 Te zdjęcia dają nieco więcej do myślenia. Nadal podtrzymuję opinię, że jest nie straszy niż XVII/XVIII w. Widać po zdjęciach, że był mało używany (żadnych ubytków, przetarć, a nawet takich naturalnych głębszych zarysów na jego powierzchni). Można by było też powiedzieć, że starannie przechowywany. Okrąg wydaje się zbyt równy, zbyt okrągły. Wykonanie symetryczne, bardzo dokładne. Na okres 5th-9th century raczej liczyć nie można. Pozdrawiam, K.
Ziemianka Napisano 5 Lipiec 2012 Napisano 5 Lipiec 2012 Typowy i klasyczny przykład sygnetu dewocyjnego, prawdopodobnie nie starszego niż przełom XVII i XVIII w.Wystepują dziesiątki odmian tego wzoru. zwykle umieszczano na nich krzyże bądź symbol maryjny. Nie widziałem wykonanych zbyt pięknie, zwykle jest to mało precyzyjne rycie takie jak obserwujemy na twoim sygnecie krank.Znalezisko popularne zwłaszcza w zachodniej Polsce.pozdrawiam.Total.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.