Skocz do zawartości

Twierdza Wrocław


Rekomendowane odpowiedzi

Krótki film przedstawiający wybrane fortyfikacje wrocławskiej twierdzy. Materiał zrealizowany przez Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.
http://www.youtube.com/watch?v=ZBTm21w07Xk&feature=autoshare
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W rejonie stacji bylo 6 takich szczelin, wejscia do 3 znajdowaly sie od strony przejscia peronowego. Czwarta byla nietypowa, lecz zostala zburzona. Dwie pozostale sa za budynkami przy ulicy Flisackiej. Sa to typowe tzw. LS-Deckungsgraben, konstrukcji monolitycznej wybudowane w latach 1935-1939.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dokładnie tak jak napisał Karol_K", ale miałem nadzieję, że ktoś zamieści ciekawsze zdjęcia, albo lepszej jakości, przecież niedaleko mieści się redakcja Odkrywcy".
Podobnych rozbiórek we Wrocławiu było trochę, ale widzę małe zainteresowanie odkrywców", historią i polityką, wolą zbierać byle co, ale może to kwestia prawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie masz nic do ukrycia w tym temacie, wszystko zgłaszasz...? Ale jak dla mnie przewodniki, są trochę za cienkie" i nie o konkurencję tu chodzi. Też myślę, że nie ma sensu zakładać nowego wątku, bo powinno być wszystko w jednym miejscu, ale tak nie jest, a dokłada się do tego jeszcze prawo autorskie, a jak nic nie masz na temat, to nie bij piany, albo dodaj chociaż link do tematu. Było już kilka wątków na okolicznych forach z których teoretycznie, można by bardzo poważną" książkę napisać na temat obecnego stanu budowli, ale jak zapytałem o szczegóły, to się okazało, że w terenie nawet z daleka, obiektu nikt nie widział. Panie marecki" szanują Cię tutaj za praktyczne prace w terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W zwiazku z dzialalnoscia Wroclawskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego cyklicznie juz odbywa sie sprzatanie fortu na Polanowicach, odpady zbieramy na jedna halde, ktore zostanie niebawem wywieziona.

Do prac zbieramy sie 2 czerwca br. o godzinie 12.00 w forcie przy ulicy Polanowickiej (51.164477,17.043571). Dojazd autobusem 144 (na petle Kamienskiego) lub autobusem 130 (petla Polanowice) lub tramwajami (petla 1,15,7 przy Marino - ale to juz kawalek drogi zeby dojsc na miejsce)

Potrzebny sprzet - szufle, lopaty, grabie, worki foliowe, rekawice (przede wszystkim rekawice)

Wszystkich chetnych do pomocy serdecznie zapraszamy !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 1 month later...
Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne w dniach 19-20 stycznia, umożliwia zwiedzenie z przewodnikiem schronu pod Placem Solnym, wszystkie szczegóły na;
http://fortwroclaw.pl/naszedzialania/138-wycieczka-pod-plac-solny

Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłum chciał wedrzeć się do schronu na pl. Solnym! Interweniowała policja
Do zwiedzania schronu pod placem Solny, podobnie jak wczoraj, ustawiły się dziś tłumy chętnych. Około godz. 15 organizatorzy ogłosili, że część oczekującychy nie będzie mogła wejść do środka. Nie spodobało się to kilku osobom, które... zaczęły szturmować poniemiecki obiekt.
- Na miejscu uspokoiliśmy niezadowolonych, nie doszło do żadnego poważniejszego incydentu - usłyszeliśmy od dyżurnego policji.

Mimo tego incydentu, zwiedzanie schronu zakończyło się wielkim sukcesem. W sumie podziemia obejrzało kilkaset osób. Ludzie czekali kilka godzin, aby wejść do środka. Wielkie brawa nalezą się organizatorom, czyli Wrocławskiemu Stowarzyszeniu Fortyfikacyjnemu. Jego członkowie, przez dwa dni opowiadali zwiedzającym o schronie i jednocześnie dementowali plotki, jakby obiekt miał być... stacją metra.- Zwiedzający byli bardzo zadowoleni, co nas cieszy najbardziej. Mamy nadzieję, że już niebawem zorganizujemy nową wycieczkę, do innych tajemniczych miejsc - powiedział nam Marek Durajczyk, wiceprezes WSF (www.fortwroclaw.pl).

Tak wielkie zainteresowanie schronem pokazuje, że urzędnicy powinni w końcu zastanowić się nad wykorzystaniem wrocławskich fortyfikacji. W naszym mieście jest ich mnóstwo i mogą się stać wielką atrakcją turystyczną. Trzeba jednak takie miejsca jak choćby schron pod pl. Solnym odpowiednio przygotować.

Mimo, że Wrocław można nazwać nawet polską stolicą fortyfikacji, to bardzo słabo się to wykorzystuje. Ostatnio został wydany przewodnik dla rowerzystów po wrocławskich fortyfikacjach - ale to jednak o wiele za mało. Miejmy jednak nadzieję, że to nie koniec.

Oprócz schronu pod pl. Solnym we Wrocławiu jest kilka obiektów, które zasługują na szczególną uwagę. Np. tzw. bunkier przy ul. Legnickiej (teraz działa w nim muzeum sztuki współczesnej), czy podobny przy ul. Ołbińskiej (jest tam magazyn). Sporo schronów i bunkrów znajduje się też w okolicy Polanowic.

Większość z tych obiektów jest niestety w bardzo złym stanie technicznym.


http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/743497,tlum-chcial-wedrzec-sie-do-schronu-na-pl-solnym,id,t.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też niestety pojawiłem się zbyt późno, o 14:30 (jak odpuściłem) przede mną było jeszcze na oko z 150-200 osób, za mną jeszcze z 50. Może następnym razem.

Co do incydentu... są ludzie i ludzie", w takim tłumie zawsze się jakiś burak znajdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie