Skocz do zawartości

Znaleźli najstarszy w Polsce portret kobiety, ma ponad 7,5 tys. lat!


Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy, badając rolniczą osadę pod Krakowem, natrafili na unikatowe znalezisko - glinianą figurkę kobiety. Nie wiadomo, czy był to kultowy wizerunek bogini płodności, czy może zwykła zabawka. Pewne jest, że odkryto najstarszy portret kobiety w Polsce.

Figurka została znaleziona w Modlnicy podczas badań archeologicznych związanych z budową północnej obwodnicy Krakowa. Wykopaliska, którymi kierował Krakowski Zespół do Badań Autostrad, były prowadzone na terenie osady, którą założyli ludzie zaliczani przez badaczy do kultury ceramiki wstęgowej rytej. Przybyli zza Karpat 7,5 tys. lat temu. To oni wprowadzili na ziemiach polskich rolnictwo, hodowlę zwierząt, trwałą architekturę drewnianą oraz umiejętność lepienia glinianych naczyń.

Na statuetkę archeolodzy natrafili, badając jedną z jam spichlerzowych, w których mieszkańcy przechowywali pożywienie. Rzeźba kobiety jest niewielka, mierzy zaledwie 10 cm wysokości. Jej twórca nie przedstawił rąk i szyi, ale za to zadbał o ukazanie cech płciowych oraz rysów twarzy.



- Wyobrażenia kobiety w neolicie stanowiły temat dominujący w ówczesnej plastyce. Wspólną cechą przedstawień jest podkreślenie cech płciowych. Jak się uważa, mogło to być związane z kultem bogini-matki. Kobiety, wydając na świat potomstwo, gwarantowały przetrwanie całej grupy. Dlatego też niektóre z przedstawień mają wyraźnie podkreślone piersi, pośladki bądź brzuch. Nasza figurka jest wykonana raczej w konwencji dzisiejszej urody kobiecej. Jest szczupła. Mogła być kultowym posążkiem, ale równie dobrze dziecięcą zabawką, przykładem prehistorycznego aktu kobiecego bądź po prostu portretem konkretnej osoby, np. tej najważniejszej w swej społeczności. Neolityczne społeczeństwa miały swoich przywódców i nie zawsze byli nimi mężczyźni - mówi Albert Zastawny z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Uwagę zwracają linie wyryte na tylnej części statuetki. Mogą przedstawiać tatuaż lub malunek ukazujący linię kręgosłupa i żeber. Niewykluczone, że zdobienie to było wyznacznikiem przynależności do danej grupy.

Wśród podobnych znalezisk z terenu Europy jest to jedno z najbardziej realistycznych przedstawień postaci kobiecej. Nie jest to jednak najstarsza figurka płci pięknej, którą odkryto w Polsce. Paleolityczna figurka z Dzierżysławia na Górnym Śląsku wykonana z płytki hematytowej datowana jest na 13,5-13,2 tys. lat temu. Jest to bardzo schematyczne przedstawienie postaci bez głowy, nóg i rąk, ale za to z biustem.

Obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie w cyklu abytek miesiąca" wystawiona jest kopia figurki z Modlnicy. Oryginał wyruszył w tournée po Polsce razem z innymi zabytkami pochodzącymi z badań archeologicznych poprzedzających budowę autostrady A-4 Kraków - Tarnów. Do końca kwietnia będą one prezentowane na wystawie Archeologiczna autostrada" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a następnie wyruszą do Głogowa, Warszawy i Poznania.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11304165,Znalezli_figurke_kobiety_sprzed_7_5_tys__lat.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naleźli najstarszy w Polsce portret kobiety"

Nie wiem czy autor rozumie pojęcia, których używa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Portret
Nie wiadomo, czy był to kultowy wizerunek bogini płodności, czy może zwykła zabawka. Pewne jest, że odkryto najstarszy portret kobiety w Polsce." Pewna to jest tylko głupota i indolencja dziennikarza.

A krakowskie Muzeum Archeologiczne warto odwiedzić, nie tylko dla tej figurki. Dużo dzieje się teraz w archeologii w związku z budową autostrad i oczywiście związanym z tym napływem kasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie