Skocz do zawartości

Nowogród Bobrzański i okolice


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 151
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
feld blachy ss pochodziły najprawdopodobniej z jednostki która pilnowała fabryki, co do policyjnych blach w 1945 ewakuacje fabryki nadzorowała brygada Policyjna wirth" trzymali oni Rosjan po drugiej stronie bobru przez prawie 5 dni po-czym wycofano się z tego rejonu. Co do obozów to w Świętoszowie Rosjanie trzymali Niemców wiem ze resztki jednostek SS lecz nie tylko gdzie następowała selekcja wywozowa tak jak wspomniałes sybir kopalnie itd. Jeśli na fabryce Rosjanie trzymali Niemica to z pewnością użyli resztek obozów które już były w kombinacie. Lecz w żadnym opracowaniu nie natknąłem się na taka historie. Wiem jedynie ze w magazynach które są teraz w rekach wojska trzymano trofiejne skarby oficerów rosyjskich które pieczołowicie wywożono w głąb Rosji. Tak jak i sama fabrykę a resztki tego co zostało poszło do Łodzi. A potem caly teren byl pod okiem jednostki wojskowiej do lat 90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sowiecki obóz jeniecki w Krzystkowicach był to nie ulega żadnej dyskusji,w Archiwum Akt Nowych w W-wie zachowały się nawet protokóły przejęcia obozu od Sowietów przez komisję z polskiego MBP pod przewodnictwem mjr.M.Fejgmana z 09.45 , pierwszym polskim komendantem obozu został Józef Mazur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A brygada policyjna-Wirth-To była brygada ,która została przezucona z rejonu Krosna Odrzanskiego do kontrataku na skrzydło forsujacych Bóbr rosjan w rejonie Krzystkowice-Bieniów.Zreszta w wyniku tego kontrataku udało sie czesciowo odrzucic rosjan za Bóbr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie