Jump to content

Znaleźli wrak okrętu z XVII w. Może być w nim skarb


Recommended Posts

Na dnie Morza Bałtyckiego w pobliżu wyspy Olandia szwedzcy nurkowie znaleźli wrak 50-metrowego okrętu z 86 działami. Svaerdet" (Miecz), jeden z największych okrętów liniowych tamtej epoki zatonął 1 czerwca 1676 roku w czasie bitwy floty szwedzkiej z połączonymi flotami Danii i Holandii.

Svaerdet" (Miecz) był jednym z największych okrętów liniowych XVII wieku. Zbudowany w 1642 r. swoim wyglądem miał odstraszać przeciwników. Bogato zdobiona jednostka w wyniku działań wojennych najpierw zapaliła się, a potem zatonęła. Zginęło wówczas około 600 marynarzy.

Svaerdet" był jednym z dwóch gigantów szwedzkiej floty straconych w największej bitwie w historii Bałtyku, gdy morską potęgę Szwedów złamały połączone siły duńsko-holenderskie. Wrak drugiego okrętu Kronan", został odnaleziony w 1918 r.

Eksperci z firmy zajmującej się poszukiwaniem wraków, Deep Sea Productions, poinformowali w środę, że Svaerdet spoczywa na głębokości 70 metrów na wschód od wyspy Oland, na granicy szwedzkich wód terytorialnych. - Dokładnego miejsca na razie nie chcemy ujawniać - powiedział Malcolm Dixelius z Deep Sea Productions.

Według wstępnych informacji wrak jest dobrze zachowany, natomiast z uwagi na położenie jest trudno dostępny. Jego zbadanie będzie wymagało specjalistycznego sprzętu.

Niektórzy badacze podejrzewają, że na pokładzie statku mógł znajdować się skarb. Z zatopionego w tym samym czasie co Svaerdet okrętu Korona w 1980 roku wydobyto cenne srebrne i złote przedmioty. Dziś prezentowane są one w muzeum w Kalmarze.

Odnalezienie wraku Svaerdet" to już kolejny sukces szwedzkich płetwonurków. W sierpniu tego roku poinformowano o odkryciu, również w pobliżu Olandii, wraku słynnego okrętu Mars", należącego do floty króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Był to największy okręt, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku.

Specjaliści z Deep Sea Productions mają nadzieję, że w przyszłości uda się wydobyć okręty. Na razie myślą o stworzeniu filmu 3D umożliwiającego pokazanie ich wnętrz.


http://www.tvn24.pl/-1,1724561,0,1,znalezli-wrak-okretu-z-xvii-w-moze-byc-w-nim-skarb,wiadomosc.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information