Skocz do zawartości

Pozłacany guzik Napoleoński, 4 pułk


Prałat

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam

Guzik 4 pułku ale piechoty liniowej czy księstwa? Raczej oficer bo pozłacany, z tyłu jest sygnatura ale na razie nie mogę odczytać , proszę o id

Napisano
Słynni czwartacy" to Królestwo Polskie, ale nawet wtedy funkcjonowały cztery różne formacje noszące numer 4 na guzikach, nie tylko czwartacy", czyli czwarty pułk piechoty liniowej. A jeśli sygnatura jest w owalu i nie jest dokładnie okrągła, to Księstwo Warszawskie. Jeżeli jest srebrzony, a nie złocony to stawiam na KP a nie KW.
Napisano
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum25/4_puk.jpg sądze jednak ze złocenie, bo tak wyglądał po wyjęciu z matki ziemi, i kolor typowy dla złocenia, poza tym srebro po około 200 latach w ziemi raczej by się tak nie prezentowało, brak jakiejkolwiek patynki
Napisano
W wiekszości przypadków srebrzone guziki były w Królewstwie Polskim a złocone w Księstwie Warszwskim (mowa jedynie o formacjach liniowych, nie dotyczy to zupełnie artylerii). No ale tutaj najłatwiej w Twoim przypadku orzec po sygnaturze i kształcie owalu, ale dałes strasznie małą fotkę. Możesz dac większa?
Napisano
Guzik jest zapewne wyprodukowany blisko 1815 r. i posiada sygnaturę Samuela Munchheimera właściwą dla okresu Księstwa i bardzo wczesnej Kongresówki, choć najczęściej widniejącą na guzikach XW.

nie musi to byc guzik oficerski, ponieważ żołnierskie były zbliżone.
pozdrawiam.
  • 2 years later...
Napisano
Guzik 4 pułku z pewnością. Sądzę jednak, że jest on oficerski a przekonanie swoje opieram na znajomości innych guzików 4 pp wykonanych przez Munchheimera. Te, które uznać mozna za żołnierskie są wykonane w bardziej prosty sposób. Teraz data wykonania. Sądzę, że są to lata 1807 - 1812. Od 1808 roku pułk ten walczył w Hiszpanii ale nie można wykluczyć, że Munchheimer klepał dalej te guziki dla zakładu pułkowego ponieważ rekrutów do Hiszpanii dla Dywizji Księstwa Warszawskiego (4, 7 i 9 pułki) dostarczała Polska. W dodatku w 1812 r. w Poznaniu formowano 3 bataliony dla tych pułków więc wykluczyć nie można, że i dla nich robiono guziki w Polsce. Po 1812 r. raczej tych guzików w Księstwie nie robiono bo było okupowane przez Rosjan. Jest jeszcze jedna możliwość.Guziczek mógł zostać zrobiony ze starej sztancy dla 4 pułku WP Królestwa Polskiego po 1815 r.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie