Jump to content

model 10tp


s_boj

Recommended Posts

Problem w tym , że polski przemysł nie był wstanie na dużą skale produkować nawet 7 TP , a co dopiero 10 TP. No, ale od zakończenia wojny z bolszewikami do II wś. mineło raptem 18 lat. Polski przemysł zaczynał od zera, to i tak sukces , że w tak krótkim czasie zbudowano tyle fabryk przemysłu ciężkiego ( zbrojeniowego ), a kolejne projekty były już w planach.

Pzdr
Link to comment
Share on other sites

Lepszym rozwiązaniem była koncepcja 14TP, większa armata i brak problemów ze zmienną trakcją. Sowieci też kombinowali z czołgiem pościgowym przynajmniej do momentu gdy Niemcy zaatakowali, potem sobie rozwijanie tego pomysłu odpuścili.
Link to comment
Share on other sites

Rozwinięcia czołgu 7TP są dla mnie fascynujące, ktoś wyżej napisał że Polska nie była w stanie produkować naprawdę seryjnie 7TP, a brała się za kolejne modele. Jest to faktycznie prawda, nasze młode fabryki ciężkiego sprzętu nie były gotowe na szybką produkcje, a co najważniejsze niezależną czołgów. W przeddniu wojny powinniśmy produkować 6x więcej czołgów 7TP by w jakiś sposób znacząco zwiększyć szansę na walkę z pojazdami opancerzonymi III Rzeszy, by realnie zagrozić kontratakiem. 10TP miało wiele wad, czołg pościgowy mógł posiadać kolorową przyszłość, jednak jego przydatność w kampanii wrześniowej nie byłaby duża z oczywistych względów. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby masowa produkcja czołgów lekkich 7TP oraz jednocześnie praca nad 14TP, z działem większego kalibru, oscylującego od okolicy 50 mm. Ale to tylko przyszłość. Prosiłbym o opisanie, albo podanie linków do stron w których znajdę coś o losie prototypów 10TP.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information