Skocz do zawartości

Poligon / obóz ćwiczebny Barycz k.Końskich


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że należałoby rozgraniczyć obóz wojskowy na Baryczy i poligon wojskowy. Z tego co wiem poligon zaczęto tworzyć w latach 50 lub 60. Powstał on na północ od Gowarczowa. Wysiedlono wtedy kilka wiosek, aby utworzyć go. Znam tę historię z opowieści kilku mieszkańców Gowarczowa i okolic.
Dokładnego miejsca położenia poligonu nie znam, bo byłem tam z kolegą szkolnym tylko raz w 1985 r. Miejscowi natomiast znają dobrze to miejsce i nazywają je bombowiskiem. Opowiadali, że szkolono tu pilotów arabskich za dewizy. Ponoć samoloty startowały z lotniska w Nowym Dworze Maz. i ostrzeliwały cele właśnie na owym bombowisku. Pamiętam, że na dużym, wyciętym w środku lasu prostokącie stało ok. 5 czołgów t-34, kilka armat p/lot ok 3 i kilkanaście różnych pojazdów w tym ciężarówek. Tyle pamiętam. Mogliśmy wchodzić do środka, wszystko otwierać i zaglądać. Czołgi i pojazdy były stare. Czołgi bez silników, ale poza tym inne mechanizmy sprawne. Ciekawie prezentowały się natomiast armaty p/lot. Były zakonserwowane i wydawały się sprawne, na pierwszy rzut oka jak spod igły. Poza tym idąc od strony Gowarczowa w stronę bombowiska mijało się jakieś budynki wojskowe. Pamiętam między innymi wysoką stalową wieżę obok budynków. Weszliśmy na nią, aby obejrzeć okolicę. Obok budynków walało się, też sporo wraków różnych samochodów i części, ale nie pamiętam jakich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
A ja ze swojej strony dodam że znalazłem na terenie obozu Barycz dwa doły z pociskami kalibry od 23mm.lotniczego działka po pociski armatnie,mozdzierzowe a nawet bomby lotnicze i to takie że we dwoje z kolega nie mogliśmy jej wyciagnąć. A teren koło strzelnicy koło stawu wcale nie jest jałowy, w tamtym roku po prawej stronie od nasypu strzelnicy jakieś ok. 20-30m znalazłem niemiecką minę p-panc i sporo porozrywanych zapalników do granatów AC25 , AC23.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja znalazłem łuskę do FK tylko w całkiem innym miejscu niż tam gdzie ćwiczyły TKS-y z tym że coś po niej przejechało może i sam TKS. A może ma ktoś ochotę wyskoczyć gdzieś w niedzielę pokopać może na Barycz .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia...Obóz ćwiczebny w Baryczy k.Końskich a niedoszły poligon to zupełnie dwa różne tematy i miejsca. Owszem obóz ćwiczebny w założeniach miał stać się częścią owego poligonu.Obóz ćwiczebny w Baryczy znajdował się ok 3km od Końskich,stacjonowały i ćwiczyły tam wojska armii carskiej jak również austriackiej w czasach zaborów.Z kolej w okresie drugiej wojny światowej stacjonował tam ok 2000 oddział własowców.Na terenie obozu ćwiczebnego znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich pomordowanych w obozie jenieckim znajdującym się na przedmieściach.Pozostałością po owym obozie są budynki w których znajduje się nadleśnictwo Barycz jak również nieczynna strzelnica wojskowa.Natomiast ów poligon na którym odbywały się ćwiczenia lotnicze to miejsce oddalone od Końskich około 15km jeszcze do początku lat 90-tych była tam jednostka wojskowa.Znam te miejsca doskonale mieszkam w Końskich.Więcej informacji na ten temat poprzez meila lub tel.... Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i serdecznie pozdrawiam.Od jakiegoś czasu przyglądam się waszemu forum.Mieszkałem bardzo, bardzo blisko owego poligonu i nadal mieszkam.Jest tam dużo śmieci ,ale i sporo rzeczy, które mogą kogoś ucieszyć.Jak tylko pogoda pozwoli wybieram się trochę pogrzebać,ziemia lubi zaskakiwać.A naprawdę są tam różności.Serdecznie zapraszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie