Skocz do zawartości

Fotki Motocykli


sapertorun

Rekomendowane odpowiedzi

Saper- już spiesze z wyjasnieniami.

Przez kilka ostatnich lat radzieckie motocykle by ły sprowadzane do Polski masowo w setkach sztuk. Na całej scianie wschodniej są miejsca-ludzie którzy sie tym trudnia. Poprostu to sposób w jaki zarabiaja pieniadze. Kiedys było pełno emek ale teraz to ciezko strucla Urala znaleźć. Mój znajomy już kiepsko stoi. Potracił kontakty ale przywozi od innych polaków. Ceny były od 800zł za Dniepra MT10 czyli kanapa, kanciasty bak itp. Teraz idzie dużo Urali, czasem całkiem ładnych..te ściąga się aż z Rosji. A skoro przy uralach to taki jak ten szary zdaje się M67 to nie jest aktualna produkcja. To lata 80' początek 90'. Taki poszedł za 2500zł. Ale bardzo fajny. to zawieszenie na trapezie przodu charakteryzowało modele turystyczne-wiekszy komfort.
Czasem zdażały sie rodzynki w postaci Irbitów, Emek a nawet czegos starszego jak Podolsk. Jak chcesz cos jeszcze wiedziec to pytaj smiało o konkrety...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 834
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Co prawda miałem zamiar umieścić to zdjęcie w dziale Identyfikacja" ale ponieważ ukazał się wątek o motocyklach to niech bedzie tu.

Mam takie zdjęcie, które od zawsze" zanajduje sie w moim rodzinnym archiwum. Nikt z rodziny nie potrafi powiedziec mi skąd wzięła się u nas ta fotografia ani co tak na prawdę ona przedstawia.
A fotografia jest bardzo ciekawa. Przedstawia ona niewielki oddział żołnierzy na motorach podczas postoju. Na zdjęciu widać 7 motocykli (jeden niemal w całości zasłonięty przez inny) i w sumie 13 żołnierzy. Część z nich zajmuje się obsługą motocykli reszta obserwuje pozostałych. W tle widać zabudowania wiejskie oraz skrzyżowanie dróg na co wskazywałaby charakterystyczna kapliczka i słup z drogowskazem, na jeszcze dalszym planie kopleks leśny. Przy motocyklach widać kanistry i beczkę, dwóch żołnierzy z obsługi motocykli zajętych jest pompowaniem kół. Prawdopodobnie wszystkie z maszyn (nie widać tego dokładnie na zdjęciu) mają wózki boczne (dość nietypowe, jak mi się zdaje).
Teraz, kilka faktów dot. fotografii, które są mi znane: motocykle na zdjęciu to maszyny Harley-Davidson model JD 28, będące na wyposażeniu Wojska Polskiego od 1928 roku, a pojedyncze egzemplarze motocykli tej marki pozostały na służbie do 1939 roku. Zdjęcie można tez dość dokładnie wydatować ponieważ jest ono opisane na odwrocie - 20-VIII-1930 ale to niestety jedyny oryginalny opis zdjęcia.
Bardzo chciałbym sie dowiedzieć z jakiego pułku/oddziału/batalionu pochodzą przedstawione na zdjęciu maszyny i żołnierze oraz gdzie została zrobiona ta fotografia. Ciekawie też wygląda wspomniany przezemnie wcześniej drogowskaz, który widac w oddali, wskazuje on odległość do trzech miejscowości. Niestety udało mi się odczytać nazwe tylko jednej z nich i to przy bardzo dużym powiększeniu, na drogowskazie napisane jest - Młynek 1km. Okoliczne zabudowania sugerowałyby jakąś wioskę na kresach wsochodnich II RP ale to tylko moje wrażenie.
Na zdjęciu uwage zwraca również dość duże zróżnicowanie w umundurowaniu żołnierzy. Część z nich jest w bluzach drelichowych i furażerkach, a część w bluzach polowych i rogatywkach z charakterystycznym długim daszkiem. Uwage zwraca żołnierz, jest to prawdopodobnie oficer lub podoficer, odwrócony tyłem, który ma charakterystyczną białą lub bardzo jasną bluze mundurową i drugi żołnierz stojący na środku planu w furażerce, który ma białe naramienniki. Jak można wytłumaczyć taki rodzaj umundurowania?
I na koniec jeszcze jedna, wydaje mi sie ważna informacja: udało mi się dotrzeć do zdjęcia, na którym wśród innego sprzętu przedstawiony jest identyczny Harley-Davidson JD 28. Wg. opisu pod zdjęciem przedstawia ono 1. Pułk Czołgów w obozie ćwiczebnym z Biedrusku koło Poznania w 8-VI-1930. Wskazywało by to że zdjęcie to zrobiono niewiele ponad 2 miasiące wcześniej niż moje, a co jeszcze ciekawe - maszyna na zdjęciu z Biedruska ma tablicę rejestracyjną o numerach 843, natomiast maszyny na mojej fotografii mają numery jn. od lewej: ?63 (częściowo poza kadrem), 856, 8?? (zasłania głowa żołnierza), 85? (zasłania inny motor), 858, 850, 847, a więć są to bardzo liskie" numery do tego z ze zdjęcia w Biedrusku. Czy to możliwe żeby maszyny z obu zdjęć pochodziły z tej samej jednostki?
Troche przynudziłem ale jeśli ktoś mógłby mi pomóc w rozwikłaniu zagadki tego zdjęcia to będę głęboko wdzięczny.

pozdrawiam
marwro

PS: ograniczenia na forum nie pozwalają mi załadowac zdjęcia o zadowalającej jakości gdyby ktoś był zainteresowany lepszą jakością fotki to polecam się na maila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że drelich się spierał (np. na pierwszej Bzurze był jeden w białym drelichu), ale nie sądzę żeby u chyba oficera było to możliwe. Może to marynarz??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sapertorun - ten słup to właśnie drogowzkaz o którym pisałem, a przynajmniej tak wygląda bo są na nim trzy tabliczki wskazujące odległość (tylko jedna jest ledwo czytelna ale juz pisałem o tym)
do J - widziałem tą bluzę na rekonstrukcji, od biedy możnaby podciągnąć ta z fotografii pod coś takiego. Marynarz raczej odpada, ten gość jest w rogatywce i ma koalicyjke.
Wszystkim chętnym oczywiście fotkę wysle ale najwcześniej jutro bo dziś nie mam jej ze soba w robocie. Tylko uwaga bo pliczek waży chyba z 5 mega bo dałem full rozdzielczość przy skanowaniu.

marwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
tak jest to ema z wielom dodatkowymi elementami od sahary i r-71. przyczepka kontrowersyjna? moze tak, ale napewno bardzo praktyczna, do tego jest tez hak. urzadzenie ciekawe, z amortyzatorem(pozwala na zupelnie plynna jazde).hak i przyczepka oczywiscie kopie na bazie orginalu. kolor wg mnie jest w porzadku.takich sprzetow mamy juz 5, ta rzezcywiscie byla w darlowie(na kazdym).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:
1. Zdjęcie obejrzałem. Na pewno nie jest to Biedrusko, ani były zabór pruski.
2. Z dodatkowych szczegółów widać też za kapliczką kopułę wieży przypominającą cerkiewną, ale może być też katolicka. W każdym razie Polska Wschodnia.
3. Wg mnie pozostałe dwa drogowskazy dają się odczytać: Żyrzyn i Kotlin.
4. B. podobna kapliczka w niedalekim Dęblinie. Nawet fundament podobnie skopany"...
5. Czytamy też: Dość okazałymi obiektami są kapliczki w formie czworobocznych filarów zakończonych arkadami. Tego typu kapliczki znajdują się w Borysowie, Osinach, Żerdzi"
6. Więc może któraś z wymienionych wiosek. Kto ma najbliżej z Puław, żeby to potwierdzić??? :-)))

Pzdr,

jotes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeden istotny szczegół pominęłem: wychodzi na to, że Młynek to obecnie Młynki, a Kotlin to Kotliny. Proszę obejrzeć na mapie, wzajemne położenie tych trzech (+ Żyrzyn) miejscowości odpowiada drogowskazowi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Dzięki Jotes za zaangażowanie w rozwikłanie zagadki. Rzeczywiście fajnie byłoby gdyby ktoś mógł wpaść do Osin i sprawdzić czy ta kapliczka jeszcze tam stoi :)
Zastanawim sie jeszcze co robili tam Ci żołnierze? Czy w pobliżu była tego typu jednostka? Jakieś manewry? I ostatnie - czy tablice rejestracyjne mogą być pomocne w ustaleniu jednostki?

pozdr
marwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie