Skocz do zawartości

czyszczenie sreberek


Rosforek

Rekomendowane odpowiedzi

witam,
wiem, że temat wielokrotnie wałkowany itp.
Ale na forum nie ma jakiejś hmm dobrej metody. Chciałbym wyczyścić moje sreberka, zależy mi na tym, żeby pozostała patyna, która uszlachetnia monetkę;] czytałem różne sposoby
i na pewno odpadają zabiegi typu: moczenie w kwasku cytrynowym lub w occie. Brałem pod uwagę: autolizę (ale czy ona nie niszczy przypadkiem patyny?)

czym najlepiej wyczyścić?

na zdjęciu: 15 kopiejek 1905
6stak 1698
10 groszy 1840 oraz z lichego srebra 5 groszówki
półtorak koronny Zygmunta III 1614.
i inne

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu polerować",czyścić"
Wszystko to obniża wartość monety

Więc ja ci proponuję i zapewne koledzy też, mycie zwykłym mydłem najlepiej szarym , nastepnie opłukanie wodą wysuszyć i do np. Kapselka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,
wczoraj znalazłem sreberko: 5 złotych z 1934 z Głową kobiety.
Chciałbym ją oczyscić, ale nie chce niszczyć patyny, tym bardziej że nakład emisyjny to 250 000 sztuk.

http://www.monetyobiegowe.pl/moneta-1934zl005gko0.html


fotki mogę zamieścć później.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Witam,
Chciałbym pokazać efekt po czyszczeniu. Moneta była cała czarna i oblepiona w różnym syfie, niestety woda z mydłem niewiele pomogła (dłuższe moczenie również). Więc użyłem Argentum . Nie jest to krypto-reklama.
Doszedłem do wniosków następujących: Argentum i wszelkie płyny do srebra i złota o podobnym działaniu, będę używał w ostateczności (jeśli zwykłe mycie w palcach nie będzie pomagało). Lepiej mieć monetę brudniejszą, niż bez patyny i świecącą jak nowa.
I na koniec:
Pasta do zębów jest do zębów,
Cytryna do herbaty,
Kwasek cytrynowy do ciast,
A ocet do grzybków lub do śledzi,
Nie do czyszczenia monet i innych rzeczy

Dziękuje za wszelką pomoc
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie