Skocz do zawartości

Szklane manierki.


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie przeglądam i przeglądam allegro i zauważyłem, że nastąpił ostatnio wysyp szklanych manierek, a co najciekawsze, wszystkie albo prawie wszystkie podciągnięte są pod carskie, a przecież w czasie wojny ojczyźnianej " takich szklanych manierek były dziesiątki tysięcy jak nie więcej. Ja jestem pewien, że jest na pewno carska, tylko wtedy jak ją osobiście znajdę albo jest bardzo charakterystyczna. A więc grube szkło, gruby kołnierz przy otworze i mniejszy otwór. Podobno są też odlane dwie litery. Gdzieś na tym forum widziałem taką, ale jak dla mnie była politycznie podejrzana " bo te litery to, U Z tak jakby skrót od radzieckiej Urszelskiej Stiekło Zawod i tak jak w Urszelskiej na dole taki sam jak w tych brązowych półokrągły szew, odlew czy jak tam zwał. I jeszcze parę fragmentów z Odkrywcy nr. 4 i 7 - 2005 r. Te pierwszowojenne najczęściej spotyka się ze szkła zielonkawego, rzadziej białego, kształtem identyczna jak manierka aluminiowa, dalej - podczas wojny z Niemcami dla Armii Czerwonej wyprodukowano gigantyczne ilości oszczędnościowych manierek szklanych, produkowano je w rozmaitych kolorach, m.in. żółte, zielone, brązowe, białe, a korki drewniane lub z czarnej gumy, niektóre miały dłuższe szyjki i trochę inaczej wykończone. I stąd moja refleksja - dlaczego na allegro są prawie zawsze manierki carskie, a nie ma tych radzieckich? A może macie jakieś uwagi, wątpliwości, coś do dodania, może jakieś inne sposoby rozróżniania manierek? P.S. Kamilian - rysunków korków nie mam, mogę jedynie podać wymiar otworu - 17,5mm. 20mm. i tą z aluminiową opaską 22 mm. Jak zdążę to pokażę te typy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie