Skocz do zawartości

Szklane manierki.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 11 months later...
  • 5 months later...
Witam kolegow . Ciekawy watek ,cekawe spostrzezenia - poniewaz trudno o rzetelny material w tej mierze to kazdy z nas bedzie w mniejszym lub wiekszym stopniu wciaz bladzil . Z pewnoscia jest logicznie uzasadniona teza Jeremiah'i o ksztalcie manierki ( odzwirciedlajacym jej bazowy , metalowy model ) , wielka podpowiedzia miejsce znalezienia / pochodzenie - choc i to z uwagi na nakladanie sie wydarzen historycznych moze mylic , wyklucznie z klubu" carskich tych , ktore prawie a pewno " sa czerwonoarmije etc.
Wielu z Was z pewnoscia ma wieksza wiedze i doswiadczenie niz ja - niewiele razy w zyciu mialem okazje pokopac i bylo to dawno , dawno temu - niestety od wielu lat mieszkam w miejscu , ktore nie daje mi duzej mozliwosci w tej mierze . Niemniej jednak podczas jednego z mych nielicznych poszukiwan rozkopalismy z przyjacielem pierwszowojenny , obozowy smietnik i wsrod kilku ciekawostek , ktorymi sie obdzielilismy byla takaz wlasnie szklana manierka ....
Grube ,dosc ordynarnie wydmuchiwane w forme cimnozielone szklo z dosc licznymi pecherzykami powietrza , masywna szyjka ... lecz do dnia dzisiejszego mam wciaz lekki dylemat , czy jest ona rosyjska carska ( bardziej obstawialem ) , czy moze ew. pierwszowojenna niemiecka .
obie te manierki w wersji zastepczej, szklanej ladnie nawiazuja do swych metalowych pierwowzorow , lecz czasem profil , grubosc szyjki oraz uksztaltowanie wylewu nie daje az takiej pewnosci .... mowie tu oczywiscie o tych pozbawionych sygnatur jakichkolwiek ,lub tych ktore koledzy sa w stanie rozpoznac
Mysle wiec , ze wsrod domniemanych zastepczych , szklanych manierek carskich sa nie tylko blednie rozpoznawane te liczniejsze drugowojenne , lecz rowniez w jakims mniejszym stopniu pierwszowojenne niemieckie ...
... ot takie moje trzy grosze
serdecznie pozdrawiam
ps.jesli ktorys z kolegow dysponuje jakims materialem pozwalajacym identyfikowac jakies sposrod tychze manierek , bylbym bardzo wdzieczy za wskazanie zrodla ,badz chociaz oswiecenie mnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie takie zielone czasami to pruskie a te brązowe z napisami to w czasie IIw na bank uzywano i podobne do nich kształty sa troszke inne niż I wojenne carskie choć uzywano ich też z braku laku tak jak sporadycznie manierek alu z I wojny sa znane z napisami z czasów II wojennych manierki jako takie mozna było używac każdej mój kolega ma polska wz 37 od 38 na wyposażeniu wp inaczej tez typ 38 i ma sygnaturki przyjęcia na stan ruskich to taka ciekawostka w polskiej armii uzywano wszystkich wzorów co zaborcy mieli plus to co z zagranicy przyjechało np z błękitna armią jak bede miał czas to swoje szklane wstawie bo aktualnie to czasu brak pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegow.
A tak na marginesie , czy ktorys z Was posiada jakies w miare kompletne lub kompletne szklane manierki ? - ja przyznaje sie bez bicia , ze na chile obecna nie ... mialem kiedys prwie komplena w pokrowcu z plecionki ,lecz wtedy jej pochodzenie bylo dla mnie mniej jasne niz ... - wiec sie jej pozbylem . po latach odnalazlem dokladnie taki model w fachowj literaturze , lec niestety nie ma po niej juz sladu ... jak po przyslowiowej kamforze
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie