Skocz do zawartości

Silber Groschen - warto kolekcjonować?


Krzch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jestem nowicjuszem,wykrywacz mam zaledwie 8 miesięcy,w wakacje wpadło mi kilka Silber Groschen,mam pytanie do osób,które może kolekcjonują te monety.

Czy mini kolekcja 50szt każda inna rocznikiem posiada jakąś sensowną wartość (jako całość)
W serwisie aukcyjnym chodzą średnio po 6-14zł za szt,rozumiem,że monety są słabej próby,jednak mi chodzi wartość zestawu a nie poszczególnej szt.

Monet nie chcę sprzedać,myślałem raczej o wymienianiu,dokupywaniu no i jak szczęście dopisze kopaniu brakujących roczników.

Z tym,że właściciel sklepu numizmatycznego,starał się mnie odwieść od zbierania tych właśnie monet,sugerując,że nie warto ich zbierać co dopiero pakować w palety numizmatyczne ze względu na stan (korozję) itp...

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki
pozdrawiam Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedzie z pewnoscia ciekawa kolekcja. Bedzie jednak ona o wiele bardziej wartościowa dla tego, komu uda się ją stworzyć niż dla ewentualnego kupca. Często zdarza się że kolekcja jest mniej warta niż poszczególne jej składniki liczone osobno. W tym przypadku chyba tak będzie.
Nie chciałbym zniechęcac nikogo do tworzenia tej czy innych kolekcji, w końcu nie chodzi o wartość za jaką możemy sprzedać naszą kolekcję ale o radość i zadowolenie, którą daje nam jej tworzenie.
Sam posiadam kilkanaście tych monetek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieraj krzch. Sam o tym myślałem bo jest to najpopularnijsze sreberko u mnie i sporą część zestawu już posiadam:) Wystarczyłoby trochę się powymieniać. Jak coś wal śmiało.
Piszesz 6-14zł. Jeszcze 2 lata temu był to przedział 1-10zł. Pany- stare rzeczy nie tanieją...

Ps. pół silbra są droższe:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam tego dziadostwa sporo.Silbergrosze mają same zalety:
-jakby nie było jest to srebro więc cieszy
-można eksperymentować z czyszczeniem do woli, jak się dziada zniszczy to trudno i nie żal
-fajnie wygląda w ramce na aksamitnym tle:-)

w tych monetach rocznik jest bez znaczenia, nawet połówki nie pomogą - liczy się stan zachowania.W przypadku monet z ziemi zawsze jest zbyt zły, by moneta miała sensowną wartość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych monetach rocznik jest bez znaczenia, nawet połówki nie pomogą - liczy się stan zachowania.W przypadku monet z ziemi zawsze jest zbyt zły, by moneta miała sensowną wartość."
Muszę się nie w pełni zgodzić. Silbry w piasku zachowują się świetnie.
W jakim stanie zdaniem kolegi jest ten grosik?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie wyskoczyły w ogródku podczas siania marchewki :))

http://myvimu.com/exhibit/1629--einen-thaler-silber-groschen
http://myvimu.com/exhibit/1634--einen-thaler-silber-groschen
http://myvimu.com/exhibit/1635--einen-thaler-silber-groschen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie lokowania kasy w tego typu monety to mysle iz warto isc w wieksze nominaly .
Np zamiast 20-30 klepakow kupic(wymienic)na pol talara albo talara.
Im bardziej masowa i popularniejsza moneta tym mniejsza szansa na wyrazny wzrost jej wartosci w przyszlosci.(nie zawsze tak jest ale czesto).
Poza tym zawsze latwiej ,szybciej i mniej pracochlonnie sprzedasz wieksze sztuki niz bedziesz mielil" setki klepakow.
Pisze o stronie inwestycyjno finansowej a nie o frajdzie zbierania.
Pozdrawiam Vorax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sza.man
Ja jestem z ziem wyzyskanych (ha ha piękna nazwa) i u mnie najpopularniejsze są 1/48 choć fakt 1/24 też wychodzą niezmiernie często:)Ponadto cała masa 1,2,3i 4 pfeningówek z lat 1821-1874i silberki.Jak wcześniej wspomniałem kolekcjonuje je według dat i mennic a 24 i 48 dodatkowo według rozetek.I nie zgodzę się z Voraxem że zamiast 20-30 klepiaków warto mieć talara :)Każdy lubi co innego itd :)
i nie zbieram ich dla kasy.Dla inwestycji.Zbieram je bo to uwielbiam i kocham wręcz ten mój bilonik :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diago, fakt że u nas jest chyba więcej mamony w ziemi niż w innych częściach kraju.Ale mnie bardzo doskwiera fakt, że wszystkie szwabskie.Wolałbym kopać nasze miedziaki, niż obce srebra.Jakieś one takie obce, nie nasze.
Jak znalazłem 3 grosze polskie 1812 to mało mi zwieracz nie póścił z radości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diego dlatego w mych zbiorach kopiejki są tylko zakupione lub wymienione.Carska Rosja wychodzi tylko na ziemiankach radzieckich:)a na polach niemszczyzna ale uwierz marzą mi się takie tereny co by kopiejki,Polskę królewską wyciągać(choć niedaleko mnie przebiegała granica i takowe też wyskakują)Tak to jest,że marzymy przeważnie o tym czego u nas nie ma:)
I jak patrze na foty naszych kolegów z forum zastanawiam się dlaczego tak wiele mi moniek nie wyskakuje z ziemi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam
Bardzo dziękuję za wszystkie wpisy i porady.
Najzabawniejsze jest to,że dopiero teraz zauważyłem,że udało mi się założyć temat.Wcześniej nie pojawiał się on na forum i myślałem,że robię coś nie właściwie,zerkam i szok.

Jesteście naprawdę pomocni,co do tematu to teraz jestem spokojny i zamierzam dalej zbierać :)Nie nastawiam się na żadne zyski,zbieranie tych monet sprawia niesamowitą frajdę

Nie będę się sugerował opiniami Pana" ze sklepu numizmatycznego,jeszcze raz bardzo dziękuje za zainteresowanie THX :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem fajna sprawa je zbierać,jest bardzo dużo typów tzn. roczniki i mennice.Ja mam 43 jedynki 24x1/2 i 14x2i1/2 każda z innym rokiem lub mennicą.Kilka zdjęć z najładniejszymi stanami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie