Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

m4sherman

Pistolet sygnałowy wz.1920

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie rakietnicy z tytułu wątku; mianowicie czy ten pistolet był wykorzystywany we wrześniu 1939 r., jeśli tak to jakie jednostki miały go na stanie ?(Jest to konstrukcja polska - zastąpiona później przez wz. 24 Perkun).
Nie wykluczam batalionów ON.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlaczego o to pytam; 20 lat temu znalazłem na złomowisku w Żukowie szczątki tego pistoletu (bez lufy - prawdopodobnie stalowej)z czytelnym biciem Warsztaty Broni D O G Lwów
w owalu. Ile sztuk wyprodukowano z lufą stalową, a ile
z mosiężną, czy są jakieś dokładniejsze dane na ten temat? Zdjęć niestety nie mam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mowa o tym oczywisćie?

http://www.weu1918-1939.pl/piechota/sygnalowe/DOG_wz_20/departament_piechoty_sygnalowe_DOG_wz_20.html

Tak jak tam napisałem. Ilości nieduże, ale nieznane. Perkuna wkrótce zaczęto produkować, więc nie było sie co rozdrabniać. Jeśli posiadasz coś takiego to tylko pogratulować znaleziska, ale we wrześniu 1939 r. szczerze wątpię aby się pojawił w WP. Późniejsze pistolety wyprodukowano w wystarczających ilościach. Niemniej kaliber faktyczny ma ten sam co Perkun, więc może gdzieś, jeden.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cały trik polega na tym, że o produktach DOG Lwów wiemy mniej więcej tyle ile znajduje się na sławnej tablicy z produktami, która jest w MWP. Niewiele zachowano dokumentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, dokładnie ten. Kiedy go znalazłem, był rok 1990 -ty i kończyłem podstawówkę, i nijak nie mogłem go zidentyfikować, i tak przeleżał 20 lat do zeszłej niedzieli. Do tej pory uważałem że to jest któryś z modeli używanych przez armie państw walczących w czasie I W. Ś. i jako taki trafił na wyposażenie Wojska Polskiego. A tak poza tym; co oznacza skrót DOG ?

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information