Skocz do zawartości
  • 0

MG-15


Gość PMB

Pytanie

Trafiły w moje ręce części MG-15, na komorze znajdują się następujace bicia : 34313, F 145701 oraz 19506-42. Oznaczenie kodowe producenta - fzs - było uzywane przez Heinrich Krieghoff Waffenfabrik, Thüringen. Przedsiebiorstwo nadal istnieje i tylko lekko zmieniło branże - bron mysliwska, ale do swojego produktu sprzed 60 lat sie nie przyznaje - pytanie pozostalo bez odpowiedzi. Czy ktoś wie gdzie mozna poszukiwać informacji na temat produkcji MG-15 ( przyporzadkowanie numeru seryjnego do okresu produkcji itp. )?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam albo nie widać ale na pierwszym zamieszczonym przeze mnie zdjęciu też nie ma tam tego waffenamt-u

Na ostatnim zdjęciu po myślniku - 38 miało by oznaczać rok,dlaczego na dwóch pierwszych prze zemnie zamieszczonych nie ma myślnika i nic po nim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w tym miejscu.Coś tam powinno być. Może jest słabo wybite.

Na ostatnim zdjęciu po myślniku - 38 miało by oznaczać rok,dlaczego na dwóch pierwszych prze zemnie zamieszczonych nie ma myślnika i nic po nim."

Sposób oznaczania zmieniał się w trakcie produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiły w moje ręce części MG-15, na komorze znajdują się następujace bicia : 34313, F 145701 oraz 19506-42. Oznaczenie kodowe producenta - fzs - było uzywane przez Heinrich Krieghoff Waffenfabrik, Thüringen. Przedsiebiorstwo nadal istnieje i tylko lekko zmieniło branże - bron mysliwska, ale do swojego produktu sprzed 60 lat sie nie przyznaje - pytanie pozostalo bez odpowiedzi. Czy ktoś wie gdzie mozna poszukiwać informacji na temat produkcji MG-15 ( przyporzadkowanie numeru seryjnego do okresu produkcji itp. )?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawdą jest jakoby jakakolwiek fabryka pacyfistów z za Odry kiedykolwiek produkowała coś,co by mogło zrobić krzywdę drugiemu człowiekowi. Dlatego w imię wspólnoty europejskiej proszę nie molestować ich durnymi pytaniami! J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiłuje docenić sarkazm tej wypowidzi jacentego" ale nie jest to najłatwiejsze zadanie, więc skoro nie wolno mi zakłócać spokoju naszych teutonskich przyjaciół pytaniami o pochodzenie śmiercionośnych produktów" to może sam jacenty" wysili się na autorytatywną odpowiedz na pytanie w którym roku wyprodukowano MG-15 oznaczonego numerami : 34313,F 145701, 19506-42 , opierając sie przy tym na materiałach źródłowych a nie na prostym skojarzeniu liczby 42" z jednej z punc z rokiem 1942 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMB bardzo mi przykro ale niestety ograniczyłem swoje zainteresowania do roku 1918.Ale jestem pod wrażeniem celu jakiego się podjąłeś.Swoją drogą giwera to giwera,poszukam w swoich papierzyskach popytam znajomych fachowców i może uda mi się Ci pomóc z tymi numerami. J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszość fachowców na moje pytanie w Twojej sprawie patrzyło dzisiaj na mnie z politowaniem i zaproponowało mi żebym poszedł napić sie piwa co mnie troche wyluzuje i z kolei ja nie będę zadawać durnych pytań.W każdym bądź razie 3 literowy symbol fzs wprowadzono w okolicach 1941 roku.Szukamy dalej? J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent niekoniecznie musi być kodowany.
Jeśli numer seryjny to 48671 to jest dość niski i chyba będzie wybity" niekodowany producent.
Tu widać gdzie szukać oznaczeń.
http://www.deactivated-guns.co.uk/detail/mg15_2.htm
W tym wypadku to zakłady Rheinmetall-Borsig.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaserwowanie sobie chmielu" samo w sobie nie jest pomysłem złym choć kwestii numeracji zapewne nie rozwikła. Co do kodu fzs" to w swoich papierzyskach znalazłem wzmianke o stosowaniu go przez firmę Heinrich Krieghoff od 1940 r.( chociaż reorganizacja oznaczeń kodowych i zastosowanie symboli literowych faktycznie miała miejsce w 1941 r. ). Oznaczenie fzs" miałoby sie znajdować od 1940 r. na pistoletach P-08, na broni umieszczana miała być punca odbioru wojskowego - WaA 66.
Sukcesu w identyfikacji 15" pewnie nie będzie ale nalezało chociaż spróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie