Skocz do zawartości

(Górny) Śląsk w Średniowieczu.


wukashi87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich obecnych na forum.
Mam prośbę czy mógłby mi ktoś podać linki odnośnie bitw na śląsku oraz map (górnego)śląska z okresu średniowiecza.
Będę wdzięczny , ponieważ te wiadomości są mi potrzebne do napisania pracy magisterskiej.
Za wszystko dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczal od wizyty w bibliotece najpierw. To ze czegos nie ma w Internecie nie znaczy ze nie istnieje :), jak ktos to juz kiedys tu rzekl na forum. O ile pamietam to nazwa Gorny Slask w sredniowieczu nie istniala. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia o jaka czesc sredniowiecza chodzi, bo ksiazeta slascy z linii Piastow lubili sie ze soba przekomarzac na drodze bitewnej i duzo sie tam dzialo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Prace Prof. Cetwińskiego, opierają się na metodyce hiperkrytycznej, czyli na dążeniu do solidnej interpretacji materiału źródłowego, zderzaniu wszelkich możliwych źródeł ze sobą, oraz na stawianiu sprawy jasno - bez wypełniania Czarnych plam" w historii snuciem domysłów, czy własnymi wyssanymi z palca teoriami.

Jeśli chodzi o materiały źródłowe do mediewistyki Śląska - na pewno coś jest u Długosza, w Kronice Polsko-Śląskiej (Chronicum Polonorum) itp.
Syntezy - prace M. Cetwińskiego, G. Labudy, A. Semkowicza, S. Krakowskiego, J. Matuszewskiego i Wielu innych historyków..

Określ może zakres materiału jaki Cie interesuje.
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 2 months later...
W średniowieczu nie było Górnego Śląska" Nazwę tą wymyślili Prusacy w XVIII wieku kiedy to w trzech ratach czyli po wygraniu trzech wojen z Austrią przejęli kontrolę nad Śląskiem. W średniowieczu tereny zwane dzisiaj Górnym Śląskiem w zależności od okresu należały do Księstwa Raciborskiego lub Ziemi Krakowskiej a więc dzielnicy senioralnej w okresie rozbicia dzielnicowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie