Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

morena

KOP czy szwoleżer

Recommended Posts

Zdjęcie przedstawia mojego stryjka który służył w wojsku w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo myślałem, że był szwoleżerem, charakterystyczna czapka dla tej formacji. Informacje uzyskane od rodzinny mówiły o tym, iż służył w Skierniewicach. Jeden z batalionów 10 pp stacjonował w Skierniewicach i szkolił rekrutów dla KOP. Tak wiec stroje przed zagadką gdzie służył stryj w KOP czy jednym z pułków szwoleżerów. Proszę o pomoc w rozwikłaniu zagadki

NIe widzę nad wężykami charakterystycznych dla szwoleżerów jasnych proporczyków. Więc chyba raczej nie szwoleżer.

Na Twoim miejscu sprawdziłbym dokładnie czy któryś ze szwadronów szwoleżerów nie stacjonował w interesującym Cię okresie w Skierniewicach;
1. Pułk Szwoleżerów - Warszawa (mieliby blisko, więc może ten?)
2. Pułk Szwoleżerów - Starogard szw. zap. Włocławek, raczej odpada
3. Pułk Szwoleżerów - Suwałki, szw. zap. Grodno - jw.

Nie ma jednak charakterystcznych proporczyków czy kolorów tych Pułków (1. - biały z amarantową żyłką), tych o których pisze kol. Pieczarka, więc stawiałbym na KOP, ale oczywoście moge się mylić.
Pozdrawiam

Na prawej piersi odznaki: POS, grenadierska i Strzelecka.
Na lewym rękawie chyba emblemat telegrafisty (o ile mnie wzrok nie myli)

Najlepiej zeskanuj w dobrej rozdzielczości kołnierz i naramiennik - ja tam widzę jakąś cyfrę, .

• Create New...

Important Information