Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Widd39

Torba sanitariusza

Recommended Posts

Panowie, mam pytanie.

Czym różni się w szczegółach torba sanitariusza powojenna z tej aukcji:

http://allegro.pl/torba-sanitariusza-1937r-rekonstrukcje-raportowka-i1294808204.html

Z torbą przedwojenną? Mógłby ktoś pomóc wyjaśnić?

Rok 1937 prawdopodobnie pochodzi z matrycy, którą wykonywano okucia pasków. Tak słyszałem. Nie musi wskazywać na rok produkcji. Zresztą nie widziałem materiału (nawet nieużywanego) w takim stanie po ponad 70-ciu latach.
Torba generalnie" jest taka sama, jeszcze chyba były takie ciut mniejsze (też czasami pojawiają się na aledrogo), w których pasek nie oplatał jej dookoła. Musisz kolego popatrzeć na zdjeciach w wątku o sanitariuszach na odkrywcy. Link:
http://www.odkrywca.pl/polski-sanitariusz-1939,644556.html#644556
I taka moja rada - poszukaj takiej torby na giełdach samochodowych z różnymi różnościami - znajomy kupił taką samą, różniącą się tylko tym biciem 1937 za 5 zeta (bez kosztów pszesyłki)
pozdr,
makul
PS. to chyba mój 500 post:) Mały jubileusz.

Różnią się praktycznie wszystkim :-)

A okucie faktycznie jest przedwojenne, zostało im tego i trzeba było zużyć.

Chyba lepiej poszukać torby z lat 50tych, jeszcze w formie usztywnionego pudełka. (Mam zresztą taką zbędną)

Kolego Kowalinho a mozesz podać jakieś różnice? Bo domyślam się ze jedną z wielu będą bardziej kanciaste" boki, dodatkow czymś usztywniane. A co jeszcze?
makul

Tak na szybko, przejrzałem dostępne mi zdjęcia.

Te torby z okuciami przedwojennymi różnią się od toreb przedwojennych:
- kształtem i konstrukcją samej torby - przedwojenne były usztywnianymi (ale w jaki sposób - nie wiem)'pudełkami' obszytymi brezentem, podobnym w obu przypadkach
- paskiem nośnym - jego konstrukcją, umocowaniem - w przedwojennych pasek nośny umocowany był na koluszkach na tylnej ściance torby, miał w sobie elementy skórzane
- zapięcie torby - szerokością, konstrukcją paska, sposobem mocowania
- krzyż na klapie - w przedwojennych naszywany wraz z białą, okrągłą podkładką
Plus kilka innych, wizualnych różnic.

Torba z lat 50tych, której zdjęcie wstawiam jest znacznie bliższa konstrukcyjnie - pudełko, krzyż naszywany, długość klapy, sposób zapięcia, sposób mocowania paska. Oczywiście to zupełnie nie to, ale wizualnie całkiem zbliżone. :-)

To tyle, co ja mogę napisać, może ktoś coś doda?

Pozdrawiam!

To, że na okuciach jest data 1937 niestety nie oznacza, że torba jest powojenna. Torby Widd39 i kaz41 to torby powojenne wzorowane chyba na torbach radzieckich, ale wykonane z typowo polskiego materiału czyli brezentu lnianego.

Typową przedwojenną polską torbę sanitariusza widać tu
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum24/san.jpg

• Create New...

Important Information