Skocz do zawartości

Szelag


damian00770

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Właśnie, jaki? Na Rygę raczej nie wygląda. Potrzebne lepsze (nieporuszone) zdjęcie rewersu, trzeba rozszyfrować dalszą część napisu SOLIDUS S...., gdzie powinna być nazwa miasta, kraju, itp.
Napisano
Stawiam na falsa z epoki ;-)
zobaczcie tę misternie wykonaną legendę, przepięknie stylizowany szlaczek na herb Rygi, cała kompozycja aż tańczy ze szczęścia - 100% fałszerskiego kunsztu i gracji, z lekką nutką bezczelności.
pozdro.
Napisano
Oczywiście nie jest to Ryga ani Liwonia, ale też na tej stronie www nie są zamieszczone wszystkie rodzaje podrabianych w Suczawie szelągów.

Poza tym byłbym ostrożny z uznaniem monety za fals. Wygląda na srebrną (nie widać miedzi, wżerów, korozji, posrebrzania itp.). Oczywiście była robiona ze słabego srebra, ok.10%-12%, tak jak podobne szelągi w tym czasie, co było źródłem zysku (niemałego) dla emitenta. Generalnie emisja szelągów przez Szwedów miała na celu min. wywołanie z Rzeczypospolitej lepszej,grubszej, srebrnej monety, wobec słabości aparatu skarbowego (i zakazu sejmowego z 1627 bicia drobniejszej monety srebrnej od półtalara). Inflacja pieniądza srebrnego w XVIIw to temat-rzeka, trudno to ująć w krótkim komentarzu.

Podsumowując, potrzebny byłby dobry katalog szwedzki (taki odpowiednik Kopickiego), aby rozstrzygnąć, czy jest to fantazyjny falsyfikat z epoki, czy jakaś emisja z mniejszej mennicy (Szwedzi w tym czasie zajmowali spore tereny, a emisja podwartościowej monety była dobrym sposobem finansowania wojsk-tak jak boratynki- czy ludność odmawiała przyjęcia takiej monety od żołnierza?).

Gdybyśmy rozczytali słowo na rewersie po SOLIDVS, też mogłoby co nieco wyjaśnić.
Napisano
jest to fals
a dokładniej - popsuty fals

fals wykonany przy pomocy klasycznego stempla

Suczawa i oryginalna Ryga posługiwały się prasą walcową

------------------
na tym etapie warto by było zinterpretować rok wybity powtórzonym znakiem
Napisano
Oczywiście niemal w 100% można wykluczyć, że nie jest to Ryga, Elbląg (te szelągi są częściej spotykane) ani najpewniej Suczawa (tamte naśladowały, nieźle, konkretne monety). Moja opinia jest taka, bez przesądzania, że może to być:
1. fantazyjny falsyfikat, nie kopiujący jakiegoś konkretnego szeląga, stąd napis po SOLIDVS może być z błędem (SIVI RIGIS, zamiast np. CIVI RIGENS) bądź nawet całkowicie wymyślony.
2. Emisja pośpiesznie przygotowanym stemplem w którejś z okupowanych (używając współczesnej terminologii)przez Szwedów mennic (może uruchomienie mennicy na potrzeby wojska w zajętym mieście), niestety nie posiadam całościowego katalogu, a tylko taki mógłby potwierdzić takie przypuszczenie. W tej chwili podstawą do wysnucia takiego pomysłu jest
- moneta zrobiona najprawdopodobniej ze srebra, nie gorszego od oryginału
- nieźle wykonany awers, nie odbiegający bardzo (przynajmniej na podstawie tych zdjęć) od oryginalnych monet, sensowne napisy, znaki
Pytanie do właściciela, czy rewers jest obrócony w stosunku da awersu (tzw. skrętka)? Ta informacja może nieść informacje o technice wyrobu.
.................
Wydaje mi się, że może to być szeląg bez daty, znaki o które pytasz to końcówka napisu (drugi może być też częścią ozdobnika). Druga opcja to 55 , znajduję pewne podobieństwa do 5 z mojego, ryskiego szeląga
Napisano

Awers szeląga ryskiego dla porównania, choć porównanie trochę bezprzedmiotowe, bo raczej ustaliliśmy, że nie jest to szeląg ryski. Ryga miała długą tradycję i nowoczesną, jak na tamte czasy mennicę, więc ich wyroby były niezłej jakości, dopracowane.

Napisano

Co do 5, to właśnie rzuszek" może być niedobity, to, co widzimy do góra cyfry. Za mało materiału porównawczego z innych mennic szwedzkich, niestety, że o katalogu nie wspomnę.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie