Jump to content
Sign in to follow this  
jacekc40

Szwecja a wykopki

Recommended Posts

Tez mieszkam w Szwecji i również ostatnio zastanawiałem się czy na chodzenie z piszczałką potrzebne jest jakieś zezwolenie.

Legalne poszukiwania wymagają zezwolenia lokalnego archeologa, tzw. Länsantikvarien". Musisz wybrać okręg w którym chcesz szukać a następnie sprawdzić listę stanowisk archeologicznych i chronionych zabytków: http://www.fmis.raa.se/cocoon/fornsok/search.html
Dowiedz się kto jest właścicielem terenu gdzie chcesz szukać i zdobądź od nich pozwolenia a następnie wystąp o oficjalnie zezwolenie u odpowiedzialnego za okręg archeologa. Powodzenia!

Pozdrawiam

VW
P.S. Są rejony w Szwecji w których nawet archeolodzy muszą się starać o pozwolenie na używanie wykrywacza metalu, ale to rzadkość.

Jak ktos mieszka w Szwecji, czy jakimś innym kraju, to sory, nie będzie chyba dygał specjalnie do Polski szukać fantów jak może to robić u siebie.
No chyba, że ma jakąs miejscówe pewniacką

Czy można legalnie szukać z wykrywaczem to nie wiem ale pewna sytuacja która przydarzyła się mojemu bratu daje do myślenia , otóż jadąc do pracy do szwecji zabrał z sobą wykrywkę aby w niedzielę polatać po plażach i tak się złożyło że po wyjechaniu z promu w Ystad służby celne zatrzymały kilka aut w celu kontroli , w tym i brat się załapał . Szwedzcy celnicy byli w szoku że ktokolwiek próbuje wwieźć do ich kraju detektor metalu i chcieli go (wykrywacz)zatrzymać , ponieważ jak twierdzili w ich kraju jest to nielegalne .Po kilkunastu minutowym tłumaczeniu że brat będzie dla relaksu chodził za monetami po plaży , odpuścili ale na zasadzie przymknięcia oka.

Kiedyś czytałem o Szwecji, że oni wiedzą o wielu niezlokalizowanych dokładnie złożach złota i boją się że ktoś je znajdzie i tym samym jest nawet zakaz posiadania wykrywki. Nie wiem czy to kolejny durny twór wolnego forum ale jakiś sens może to mieć.

Pytanie skierowane do VanWorden:

Mieszkam w Szwecji i chce zdobyć pozwolenie na wykopki a raczej szukanie latem monet na plaży, gdzie mogę je dostać albo pod jakim nr tel uzyskać więcej informacji. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Już sam sobie z tym poradziłem, jutro jadę tylko złożyć papier i czekam na pozwolenie które prześlą mi pocztą.

Po kilku dniach dostałem pozwolenie. Składa się ono z dokumentu upoważniającego do korzystania z wykrywacza a także z mapy na której są zaznaczone trzy rewiry (obrzeża miasta) w których mogę prowadzić poszukiwania.

Moje dzisiejsze łupy to tak na dobry początek, obrączka nie jest złota. Szkoda że jutro będzie padać to też bym sobie wyskoczył w teren.

Ktoś tam szuka? Serio tak bez pozwolenia po lesie strach pobiegać? Jadę do Morrum na parę miesięcy i nie wiem czy brać wykrywkę.

Co jest, nikt w Szwecji nie ryje? Gol strzelony na wyjeździe liczy się podwójnie:) Tym razem wykrywki nie wziąłem, pola ciekawe ale i tak mróz.