Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

polsmol

Polski Hurricane z Finlandii

Rekomendowane odpowiedzi

Może to już zanany temat, ale dla mnie to jest nowość. Wiadomo było, że Hurricany zamówione przez Polskę przed wojną ostatecznie trafiły do Finlandii. Nie wiadomo tylko dlaczego.
Niejasny był fakt czy nosiły one polskie barwy. Przypadkowo trafiłem na pewnym polskim forum na takie oto zdjęcie fińskiego Hurricana rozbitego podczas wojny i remontowanego obecnie w Nowej Zelandii. Wyraźnie widać, że samolot ten miał polskie szachownice.

Link do galerii:
http://www.nzfpm.co.nz/album.asp?album=album4&id=hurr023

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Już nie pamiętam gdzie, ale spotkałem się z informacją że jeden Hurricane zdobyty, wyremontowany i wcielony do służby przez Finów (po tym jak sowiecki pilot awaryjnie lądował nim na fińskim terytorium) przed dostarczeniem do ZSRR przeszedł też przez któryś z polskich dywizjonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,podobno jest fotka z ZSRR Hurricane z literami kodowymi WX,czyli może nasz.Wielkość szachownicy na metalowym elemencie samolotu wskazuje na samolot używany w PSP na zachodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
trochę poszperałem po sieci i wyszło, że ten konkretny Hurricane P3351 nigdy w fińskim lotnictwie nie latał. Ale karierę mimo wszystko miał ciekawą i burzliwą.
Kilka razy rozbity i odbudowywany, na początku 1942 przebudowany do standardu Mk.IIa (z nowym oznaczeniem DR393)

W maju 1941 na tym samolocie latał Stanisław Karubin http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Karubin co wyjaśnia skąd się wzięła szachownica pod kabiną

Do ZSRR trafił w maju 1942, w zimie 1943 zestrzelony (najprawdopodobniej przez ogień z ziemi) w rejonie Murmańska. Wydobyty w 1991.

http://www.hawker-restorations-ltd.co.uk/_images/_articles/bonhams.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach×

Powiadomienie o plikach cookie