Skocz do zawartości

Buty zomo ormo milicyjne


Rekomendowane odpowiedzi

z racji posiadania dawno temu wujka w milicji, tupałem dumnie w takich butach. mogę z cała pewnością stwierdzic, że moje był innego wzoru. Posiadały cholewy długości do połowy łydki, zapinane na dwa proste paski wszyte w środek, a nie po wierzchu, położone równolegle z klamerkami podobnymi jak w wojskowych opinaczach. Cholewa była ozcięta" mniej więcej do połowy i te dwa paski służyły spięciu tejże. Nie były rozszerzane ku górze. Pamiętam dwie wersje, ocieplane futrem na zimę (takie posiadałem) i bez ocieplenia. No cóż nie posiadam fotki, mam nadzieję, że taki opis pomoże.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Dunczyk 19:37 29-07-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamietam stan wojenny i mogę z całą pewnością potwierdzić. Ten po lewej to but zomowca.
Ponadto, w odróżnieniu od żołnierzy, zomowcy nosili bardzo dopawowane spodnie i krótkie kurtki. Bardzo charakterystyczne - z daleka łatwo było odróżnić nawet gdy mieli na głowach czapki a nie chełmy. Weź to pod uwagę jeśli chcesz wyglądać prawdziwie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Z całym szacunkiem kolego, ale jak napisałem moje buty były jak ten z lewej, zakupione zostały w sklepie Konsumy", w którym zaopatrywac się mogli tylko legitymujący się resortowym kwitem, wtedy jeden z moich wujów był funkcjonariuszem i po prostu zabrał mnie do takiego sklepu, przymierzylismy i stałem się szczęśliwym posiadaczem rzeczonego asortymentu. Nie jestem znawcą tematu, ale póki co pamięc mnie nie zawodzi i mógłbym jeszcze wskazac miejsce, gdzie ów sklep był posadowiony. Pudło z butami zostało wzięte z piramidy im podobnych, więc jeśli uważasz, że to są buty marynarskie to widac powszechnie używano je w milicji i innych słuzbach bo w moim mieście i okolicach, wszyscy niebiescy tupali dokładnie w takim asortymencie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opinaczach w stanie wojennym chodziło ROMO czyli rezerwy MO - powołani do służby rezerwiści przeważnie z formacji podległych MSW=najczęściej właśnie WOEWN ale także rezerwiści WOP.Nie znaczy to że nie wydawano im i skuterów. Wydawali z magazynów co mieli.Pod względem mundurowym (polówki) nie różnili się właściwie niczym od ZOMO czy MO -takie same bechatki z naszywką milicja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie