Jump to content

Tunel pod Cytadelą nie istnieje.


Recommended Posts

Obalamy mit. Tunel
pod Cytadelą nie istnieje

Tunel prowadzący pod Cytadelą na drugą stronę Wisły? To działa na wyobraźnię. Dla wszystkich, którzy uwierzyli w jego istnienie, mamy niestety złą wiadomość. Archeolodzy, którzy po raz pierwszy badają teren warszawskiej twierdzy, nie natknęli się na choćby najmniejszy ślad po mitycznej konstrukcji.

Część danych koszar była podpiwniczona. W warszawskiej Cytadeli niebawem ma powstać Muzeum Wojska Polskiego. Przed budową ministerstwo kultury zleciło przeprowadzenie badań archeologicznych. To pierwsze tego typu badania na terenie twierdzy, które przybliżą historię tej owianej złą sławą fortyfikacji.

Są granaty, tunelu brak

- Znajdujemy ceramikę z czasów średniowiecza, monety, militaria z czasów II Wojny Światowej, a nawet niewybuchy. Co jakiś czas musimy wzywać saperów, którzy zabezpieczą np. poniemieckie granaty. Po tunelu jednak ani śladu - śmieje się Marzenna Kasprzycka ze stowarzyszenia Starożytników", które na zlecenie inwestora wykonuje badania archeologiczne.


Jednak na forach internetowych wciąż pokutuje pogląd, że owiany tajemnicą tunel istniał. Miał służyć do ewakuacji załogi Cytadeli na praski brzeg. W niektórych podaniach miłośnicy fortyfikacji sugerują nawet, że Cytadela była połączona systemem podziemnych korytarzy z Twierdzą Modlin.


Archeolodzy kopią w miejscu dawnego centralnego placu. Tunel to jedna ze stołecznych miejskich legend" - ktoś o nim słyszał, ktoś słyszał, że ktoś go widział, inny zarzeka się, że zna kogoś, kto ma plany z naniesionym tunelem...
Skąd taka żywotność tego mitu, skoro nie znaleziono dotychczas jakichkolwiek przesłanek za jego istnieniem?

Plany w Petersburgu

Możliwe, że właśnie z braku szczegółowych opracowań opisujących Cytadelę wielu pasjonatów dorabia sobie historię. Rosyjskie plany Cytadeli znajdują się prawdopodobnie w Petersburgu. - Przy okazji ogłaszania konkursu na projekt MWP strona polska próbowała je wydobyć od Rosjan, ale bezskutecznie - usłyszeliśmy w Muzeum Wojska Polskiego.

Pierwsze badania

Dlatego prace archeologiczne poprzedzające budowę nowej siedziby muzeum są tak ważne. Dopiero teraz można zweryfikować szczątkowe dane historyczne na temat Cytadeli.

- Odkryliśmy np., że plac centralny koszar zaczyna się kilka metrów dalej w stosunku do naszych planów. Może to oznaczać, że był większy. Albo że cały kompleks znajdował się w nieco innym miejscu, niż zakładaliśmy - mówi Marzenna Kasprzycka.Codziennie archeolodzy znajdują na terenie Cytadeli skarby z przeszłości.
Co jakiś czas musimy wzywać saperów, którzy zabezpieczą np. poniemieckie granaty. Po tunelu jednak ani śladu
Marzenna KasprzyckaPrzejść pod Wisłą

Czy brak tunelu pod Cytadelą oznacza, że nie da się przejść pod dnem Wisły na drugą stronę miasta? Można. Ale nie zawdzięczamy tego rosyjskiej myśli technicznej, lecz polskim inżynierom, którzy w latach 60. zbudowali korytarz z elektrociepłowni Żerań na Bielany. Zostały nim poprowadzone grube rury, którymi ciepło jest dostarczane do południowych dzielnic Warszawy.

Maciej Czerski
http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1663879,0,,obalamy_mit_tunel__pod_cytadela_nie_istnieje,wiadomosc.html
Link to comment
Share on other sites

Tunel, o którym piszesz, to poterna łącząca Cytadelę z nieistniejącym już Fortem Gieorgija, który stał na miejscu obecnego pl Inwalidów (podobno budynki, które powstawały w latach '20 wokół nowowytyczonego placu były budowane m.in. z cegieł uzyskanych z rozbiórki fortu). Poterna nie została odkryta" w czasie budowy metra, gdyż jej lokalizacja była dokładnie znana. To co odsłonięto podczas budowy to zasypany koniec tunelu. Do samej poterny można p-bnie wejść do tej pory.

Do stwierdzenia tego, że tunel nie istnieje, nie potrzeba prac archeo, to wiadome.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information