Jump to content

Zasilanie wykrywacza


michkil

Recommended Posts

Witam.

Generalnie to chodzi o Protona, który zasilany jest 6 x 1,5v paluszkami. I pytanie: Czy będzie wszystko w porządku jeśli np przerobiłbym go na jedną baterię 9V lub na dwie baterie płaskie? Rozumiem że napięcie jest takie samo a co z Amperami czy bateria 9V ma inny amperarz?? a może można podłączyć obojętnie jakie źródło zasilania tylko ważne by miało 9v?

pzdr
Link to comment
Share on other sites

Bateria 9 V ma małą pojemność. Baterie płaskie są drogie. Rozwiązanie 6 x 1,5V jest najlepsze.
Można spróbować z akumulatorkami 6 x 1,2V, ale trzeba się spytać producenta, czy sumaryczne napięcie akumulatorków nie będzie za niskie, do poprawnej pracy układu.
Stwierdzenie dasz za duży amperaz popalisz wszystko" jest błędne.
Link to comment
Share on other sites

Witam, ja w swoim JABLU zastosowałem akumlatorki 7x1.2V co dało 9V , po tym zabiegu wydłużyła sie praca wykrywacza i stabilność pracy (czułość dłużej pozostaje stabilna przy spadku V-ów). Pozostaje jeszcze sprawa finansowa, na korzyść akumlatorków.
Link to comment
Share on other sites

NO właśnie i tu pojawia się problem. akumulatorki mają po 1,2V i jest to za mało. Niestety nigdzie nie mogę dostać akumulatorków 1,5V. A swoją drogą to czy ktoś wie dlaczego dlaczego zwykłe baterie są 1,5V a akumulatorki wymyślił ktoś na 1,2V?
Link to comment
Share on other sites

Baterie płaskie są drogie"
kosztuje około 3-5zł,zależy gdzie i jakie.Uważam że byłyby lepsze niż 6x1,5V,wykrywka dłużej bychodziła" ale jedyny problem jest taki że płaskie to powoli znikający z półek jeszcze jeden symbol PRLu:) Choć jak się dorwie sklep z takimi bateriami,mozna sie dogadać ze sprzedawcą by co miesiąc np zamawiał partię:)
Link to comment
Share on other sites

michkil (52 / 11) 2010-05-26 16:38:21
Te "pure energy dają się ładowąć niby max 100X"

I juz sa w tym momencie sporo tansze od baterii :) choc wlasciwie to sa ladowalne baterie alkaliczne. Tylko jedna mala sprawa, te baterie nie lubia glebokiego rozladowania i faktycznie moga pasc po setnym razie. Trzeba je doladowywac odwrotnie jak akumulatory, czyli jak najczesciej nie czekajac na calkowite rozladowanie - one to kochaja :)

W kazdym badz razie wynik wykazujacy ze kazda bateria zastepuje sto zwyklych alkalicznych i finansowo i sprawnosciowo jest doskonaly. Biorac tez i pod uwage praktycznie pomijalne samorozladowanie.
Link to comment
Share on other sites

Tak, wiem czepiam się, chodziło mi tylko i wyłącznie o poprawny zapis matematyczny. Z drugiej strony 7x1.2V=8.4V, a więc wydaje mi się, że dla wykrywacza pracującego nominalnie na 9V to nieco za mało (pewnie zależnie od modelu). A więc trzeba by dołożyć jeszcze jeden aku co dałoby w sumie 9.6V. Ale z kolei nie wiem, czy to nie za dużo dla elektroniki, chociaż pewnie jest jakaś tolerancja w górę?
Link to comment
Share on other sites

Nie zrozumiałeś...
nominalnie 9V = 6x1,5 v
w użyciu 6*1,2v=7,2 v - daje normalną obsługę na 70% stanie energii
______________________________________________________________
______________________________________________________________
tak więc:
Z drugiej strony 7x1.2V=8.4V, a więc wydaje mi się, że dla wykrywacza pracującego nominalnie na 9V to nieco za mało...

jest jakieś kosmiczne - bo nie słyszałem by jakikolwiek sprzęt ie pracował" z akku zamiast baterii - owszem lepsze akku do niektórych aparatów foto
a tu nie dość że na 7,2 pracuje, to wysnuwasz wątpliwości czy na 8,4 będzie...
????????????
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście wiem, że wykrywacz będzie bez problemu pracował na 8.4V. Ale jest to mniej niż wynika ze specyfikacji danego wykrywacza. Na chłopski rozum, takie baterie wystarczą na krócej. Chyba, że się mylę. Druga rzecz, o której wspomniał armand: Można spróbować z akumulatorkami 6 x 1,2V, ale trzeba się spytać producenta, czy sumaryczne napięcie akumulatorków nie będzie za niskie, do poprawnej pracy układu". I tu również dodatkowo pojawia się problem spadku zasięgu wykrywacza. Wracając jeszcze do poprzedniej wypowiedzi szanownego kolegi: ak seeker - załaduj do zasobnika siedem i pół akumulatorka AA...". Jesli kolega załaduje 7 to ja załaduję 7 i pół ;)

Pzdr
Link to comment
Share on other sites

Na 99 procent są w tym wykrywaczu wzmacniacze operacyjne,wymagające napięcia symetrycznego +/- 5 v. Stabilizatory, muszą mieć na wejściu co najmniej 3 V wiecej niz na wyjściu, więc napięcie 7,2 będzie za małe. 8,4V powinno starczyć, ale ja dałbym spokojnie 9,6 V
Link to comment
Share on other sites

zalecam nie kombinować przy wzmocieniu zasilania,producent sprzętu dobiera zawsze optymalne zasilanie i tak ma być.

Podniesienie napięcia o 100% daje zwiekszenie zasięgu o 8% [o ile wytrzyma elektonika}-warto ?
Link to comment
Share on other sites

no właśnie,nikt nie chce - podałem skrajny przykład,że dopiero zwiększzenie napięcia o 100 % dało by zauważalny wzrost zasięgu o 8 - 10 %,to dotyczyło postu kopacz 33 i michkil.

madmax-proponowane przez ciebie napięcie 9,6 V napewno będzie dobre dla tego wykrywacza ale nie zwiększy zasięgu,czym niektórzy się łudzą.
Link to comment
Share on other sites

Nówka bateria alkaiczna AA 1,5 V.bez obciążenia ma przeważnie 1,65 V.Co przy 8 bateriach daje 13,2 V.Tak,że producent wykrywacza na pewno to przewidział i nieznaczne zwiększenie voltów nie zaszkodzi.Osobiście używam przerobionego pojemnika na baterie gdzie umieściłem 10 akumulatorków 1,2 V.Po naładowaniu mam około 14 V.Z tego tytułu nie zauważyłem jakichkolwiek niekorzystnych objawów.Posiadam wykrywacz W.6000 PRO XL.Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information