Skocz do zawartości

Muzeum CSWL Poznań -makieta bitwy pod Grunwaldem


Rekomendowane odpowiedzi

Miło mi poinformować Wszystkich iż w dniu dzisiejszym zakończyliśmy prace przy makiecie bitwy pod Grunwaldem i kolejnym pomieszczeniem w kompleksie budynków muzealnych. ( stara kuźnia" zdjęcia dostępne na stronie Muzeum).
600-setna rocznica bitwy przypadająca w tym roku była dla nas inspiracją aby w jakiś godny sposób uczcić to wielkie wydarzenie. Znając moje zamiłowanie do modelarstwa mjr. Ogrodniczuk namówił mnie na budowę makiety. Makieta się budowała, a w tym roku dzięki przychylności i życzliwości Dowódcy Centrum płk. Grzesiczaka dostaliśmy odpowiedni budynek.Od poczatku roku zajeliśmy się remontem wewnatrz a jak się zrobiło cieplej na zewnatrz budynku. Trzy miesiące zajął nam montaż makiety.
Makieta ma wymiary: 3,0 m szer. 5,0 m długości 1,0 m wysokości. W skali 1:72 przedstawiłem moment ataku 16 odwodowych chorągi krzyżackich na polskie wojska. Umieściłem w trzech dużych grupach ok. 1300 ręcznie malowanych postaci konnych i pieszych. Prace nad całością trwały ok 2 lat.
W komplecie będzie także mini" bombarda którą wykonał nasz przyjaciel Janusz Rau. Wystrzał z niej będzie poczatkiem imprezy tzn uroczystego otwarcia na które wszystkich serdecznie zapraszamy . 05 czerwca od godziny 10.00

Jacek Czypicki w imieniu załogi Muzeum Broni Pancernej przy CSWL Poznań .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitne zamierzenie, niestety zaraz odezwą się głosy że tzw. Bitwy pod Grunwaldem wcale nie było a wojska Krzyżackie po prostu dostały rozwolnienia i wróciły do domu. Atak na poważnie o jakie opracowania ne ten temat oparłeś rozmieszczenie wojsk i ich sytuowanie w terenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ogólnie dostępne? Kiedyś, przy okazji przejazdu pzrez Poznań (mieszkam dosyć daleko od stolicy Wielkopolski)chciałem zwiedzić muzeum w CSWL. Myślałem że podjadę i wpadnę na godinkę obejrzeć zbiory. Tu okazało się że nie można tak sobie wejść jak do normalnego muzeum. Trzeba poszukać Pana kpt..... Potem okazało się że trzeba się wcześniej umówić. Przecież to nie zbiory prywatne. Zirytowała mnnie ta sytuacja. Płacimy na utrzymanie również CWSL podatki i powinno to być moim zdaniem szerzej udostępione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiory zgromadzone w CSWL stanowia część jednostki wojskowej. Muzeum -potocznie tak nazywane jest częścią sali tradycji" CSWL. Muzeum nie ma statusu muzeum w myśl ustawy. Każde wejście na teren Muzeum" to wejście na teren czynnej jednostki i pomimo iż to nie czasy Układu Warszawskiego pewne rygory obowiązują ( zgoda na wejście , wcześniejsze umówienie się z Kustoszem).Może mi Pan wierzyć że jeżeli tylko major Ogrodniczuk jest na miejscu nikomu wejścia nie zabroniono.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się jeżeli kiedyś w dalekiej przyszłości MON zdecyduje w swej nieorganicznej mądrości zadecyduje że utworzy tam prawdziwe muzeum z wszelkimi konsekwencjami w tym finansowymi będzie można oglądać sobie zbiory do woli ale znając realia szybko zaczną popadać w ruinę ze względu na brak środków oraz zaangażowanie się w działalność osób których interesują tylko wypłacane im pensje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie