Jump to content
  • 0

Monogram SP


Wyro

Question

7 answers to this question

Recommended Posts

Jest to monogram z naramiennika dla uczniów szkół podchorążych. Naramiennik tego typu wprowadzony był rozkazem z grudnia 1935, a noszony od 1 kwietnia 1936 r.

Sprostowania wymaga wpis 8total4, ponieważ nie była to oznaka Szkoły Podchorążych II RP", tylko monogram z naramiennika wszystkich szkół podchorążych zawodowych. Były to więc następujące jednostki:
1. Szkoła Podchorążych Piechoty
2. Szkoła Podchorążych Kawalerii
3. Szkoła Podchorążych Artylerii
4. Szkoła Podchorążych Lotnictwa
5. Szkoła Podchorążych Łączności
6. Szkoła Podchorążych Saperów
7. Szkoła Podchorążych Sanitarnych
8. Szkoła Podchorążych dla Podoficerów

Wyro umieścił link do zdjęcia odznaki pamiątkowej Szkoły Podchorążych Piechoty. Pewnie jest to pokłosie błędnego opisu w książce którą napisał Wojciech Moś i Włodzimierz Szoszyński. (Polskie Szkolnictwo Wojskowe 1908-1939 odznaki-emblematy-dokumenty) Na stronie 128 znajduje się zdjęcie identycznego monogramu i informacja, że był on noszony na naramiennikach począwszy od 1917 r. Prawdą jest, że w 1917 noszono naramiennik z monogramem podobnego wyglądu, ale innego wykonania niż ten na zdjęciach w książce i tu na forum. Nieprawdą jest, że monogram noszono nieprzerwanie do 1939 r., co można sprawdzić w Dziennikach Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information