Skocz do zawartości

Czym zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej


Rekomendowane odpowiedzi

Kol. Gruby Rycho!
Odpowiadając na Twoje pytania:

Ad.1 - Tak, interesuje mnie Twoja opinia na ten temat.
Ad.2 - Tak ogólnie, to większość informacji podaję za Forum: dws.org.pl". To forum uchodzi za jedno z najbardziej profesjonalnych a rynku historycznym", bo prym tam wiodą zawodowi historycy. A w związku z tym każda praktycznie dyskusja jest bardzo poważnie umocowana" na źródłach z epoki. Ma pewien [niewielki] feler, bo jest wyraźnie prawicowe i praktycznie a okrągło" toczą tam spór endecy z piłsudczykami, ale i tak jest bardzo merytoryczne i pouczające - POLECAM!
Ad.3 - Odnośnie tych 34 KS-ów w 1950 roku to się nie będę upierał, a raczej liczę na Ciebie, że to wyjaśnisz! Bo tak naprawdę to nie wiem czy chodzi o wyroki prawomocne, czy też tylko orzeczone, czy może te wykonane - zdarzały się przecież ułaskawienia [mój ojciec znał osobiście gościa o znanym nazwisku, który wykonał wyrok śmierci na pułkowniku UB, sowieckim Żydzie, na rynku w Tarnowie. Gdy ich w końcu wyłapano, to dostał KS, ale miał to szczęście, że jako niepełnoletni został jako jedyny ułaskawiony przez Bieruta].

P.S.
Nie chcę tu robić za sympatyka komuny, a tym bardziej za obrońcę zbrodniczego stalinizmu, jaki próbowano u nas wdrożyć" tak gdzieś w latach 1947-1954, ale również jestem przeciwny czarno-białej" wizji historii lansowanej przez niektóre kręgi...

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
balans, nie zgodzę się z Tobą że DWŚ to biblia bo historycy, umocowani" itd. itp.
Jeśli ktoś , a tamtejsze uzy" w tym celują, znają się na wszystkim, /od prehistorii, taktyki, operacji, do rozrządu silników gwiazdowych/, to znaczy nie znają się na NICZYM.
Chlubnym wyjątkiem jest tam Pan Woj. SPEWE.
A czy Ty, nie Smok Eustachy??????
Przepraszam nie chciałem urazić
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wszystkich forach, na których jestem zarejestrowany - jestem alansem", a nie żadnym tam smokiem...

Nie twierdzę, że DWS jest całkowicie obiektywne, przecież wyraźnie zaznaczyłem, że ma odchył" prawicowy! Ale z uwagi na to, że tam jest wielu PROFESJONALISTÓW, jest to forum bardzo pouczające, co nie znaczy że zawsze należy się z ich opiniami zgadzać, ale to już kwestia osobistych poglądów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41pp: co do zbliżeń to ja muszę być ostrożny, bo moja stara jest zazdrosna i może mi np wydłubać oko łyżeczką deserową , albo co gorsza np. poukładać papiery w moim pokoju, a to byłoby dla mnie okrutną karą .


Balans : Możemy więc pogdybać : Sejm zmienia ustawę o IPN, daje sporą kasiurę i wszystko gra ! Tyle, że raczej pion śledczy nie miałby nic do roboty. Ale generalnie - czemu nie ?!
Co do ks-ów to albo się pomyliłeś Ty albo ten z którego tekstu korzystałeś - może było to 340 i zjadło się zero ? KS. orzekano oczywiście częściej niż je wykonywano ale ta liczba, którą podałeś jest w oczywisty sposób za niska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też ta liczba wydaje się za niska, tym bardziej że wyroki KS zapadały w tamtych czasach nie tylko na żołnierzach wyklętych", ale i na pospolitych zbrodniarzach. I tu widzę pole do Twojego wykazania się w tej materii, bo przecież to Ty jesteś tu prawnikiem, który ściśle współpracuje z IPN-em...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem link - to są wyroki Wojskowych Sądów Rejonowych, które sądziły partyzantów i ich współpracowników,wiadomo też mniej więcej ilu partyzantów poległo w walce w 1950, ciemna liczba to ludzie zabici bez wyroków , skrytobójczo i przypadkowo - tych bezpieka czy KBW rzadko umieszczały w swych raportach - tu można tylko szacować .

Pospolitych przestępców sądziły sądy powszechne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link linkiem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" :D

I dlatego oczekuję od Ciebie konkretnej informacji na temat KS-ów orzeczonych i wykonanych w 1950 roku. Zarówno tych zasądzonych przez WSR, jak i przez SP. Bo w linku, który zapodałeś pod większością nazwisk brak adnotacji - wyrok wykonano...
A jeżeli chodzi o zabójstwa skrytobójcze, to raczej dotyczy to okresu ciut wcześniejszego, bo w 1950 roku organa" były już na tyle okrzepłe i sprawne, że specjalnie nie musiały się do takich metod uciekać. Bo zbrodni mogły dokonać w całym majestacie obowiązującego wówczas prawa.
A wracając do mojego wcześniejszego postu - jeżeli IV RP ma być w prostej linii spadkobierczynią II RP, to rozumiem że przejmuje po tej ostatniej zarówno aktywa", jak i pasywa"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten link od GR się nie otwiera prawidłowo, może faktycznie IPN traci czas i nasze pieniążki, na ściganie trupów z gatunku Aldiego, czy Felka D.
A byle Majora, mają w de..pie.
Pozdrawiam Nieustająco.
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 pp: Jak następnym razem będę w archiwum to poszukam teczki p. majora - jeżeli jest w W- wie , to dostane ją w miarę szybko, jeżeli nie - trzeba będzie poczekać. Możesz też sam spróbować zacząć grzebać w archiwum - formalności są troszkę upierdliwe, ale może warto.

Balans : Tu masz na początek jednego pana, który swojego czasu po prostu zniknął :

Judycki Jan – s. Augustyna, ur. 19.08.1919 we wsi Czarne gm. Filipów pow. Suwałki i tam zamieszkały. Aresztowany przez funkcjonariuszy grupy operacyjnej UB-KBW 24.06.1950, pod zarzutem udzielania pomocy partyzantom Piotra Burdyna ps. ,,Edward” ,,Kabel”,,Mroźny”,,Poręba” i Jana Sadowskiego ps. ,,Blady” ,,Jędrycki” ,,Komar”. Po aresztowaniu osadzony w areszcie na posterunku MO w Filipowie, gdzie został postrzelony przez dyżurnego Władysława Wiluka. Zmarł w szpitalu w Suwałkach .


Zaręczam Ci, że wielu innych ginęło bez świadków i okrzepnięcie i sprawność bezpieki nie miała tu nic do rzeczy . Skrytobóstw było oczywiście mniej niż w 1944 czy 1945 kiedy na terenie o którym pisze jawnie grasowała ACz i zajmowała sie wysyłaniem na lepszy świat naszych obywateli, a jak nie ona sama to czyniła, to zawsze było na kogo zwalić. Później było trudniej, ale zjawisko nie ustało.

Punkt 2 : Chłopie !!! Ja się zajmuję podziemiem niepodległościowym na Suwalszczyźnie , więc nie mam żadnych informacji o działalności sądów powszechnych ( te dokumenty są w archiwach sądowych nie w IPN) i szczerze mówiąc niewiele zajmują mnie mordercy , bądź aferzyści. Nie wiem też jakich informacji ode mnie oczekujesz , czego konkretnie ? Tam gdzie nie ma adnotacji o wykonaniu wyroku możemy zakładać, że kary nie wykonano, ale zawżdy nie daje to 34 osób.

WSR w Białymstoku orzekł w 1950 ks 12 razy ( rok wyjątkowo łagodny)- z czego 7 kar wykonano a 5 osób ułaskawiono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cairo ! Nie zaczynaj znów chłopie ! Nie chce być nieuprzejmy, ale co Cię to boli jak wydawane są w Polsce pieniądze ? Jeżeli płacisz polskie podatki to pomyśl sobie, że na IPN płacę ja a Ty np na Polski Instytut Sztuki Filmowej i przyjmij do wiadomości, że już wszyscy znamy twoja awersję do tej instytucji i wiemy co o niej sądzisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby, pomimo tego ze nie mieszkam we Polsce to podatki tam place, chociazby od wynajmu domu, wiec mi tu nie wytykaj swojego patriotyzmu, to stado nierobow ktore kosztuje rocznie 212 mln. pln , a w przyszlym moze wiecej robi tylko dobre wrazenie wokol siebie,i zamet w glowach, na uszczelnienie walow potrzeba bylo tylko jak slyszalem cos 30 mln, a straty poszly w miliardy, wiec co wazniejsze ,chore ambicje nawiedzonych czy zycie i dobytek ludzi? jeszcze jak by sie kosciolkowi zabralo dotacje, i finansowanie partyjek , to moze nie bylaby ojczyzna w takiej nedznej kondycji?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rychu dzieli nas kosmos pojmowania swiata i zycia, najpierw niech sie ludziom dobrze zyje a potem zacznijmy sie wadzic o szczegoly, uwazam ze wydaje sie niepotrzebnie wielkie pieniadze na smietnik, kosciolek, partyjki, policz do kupy jakie to pieniadze i co by mozna za nie zrobic,nie napisze wiecej aby miec ci czym odpalic.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie