Jump to content
  • 0

Stary most


Ralfi75

Question

20 answers to this question

Recommended Posts

Bardzo ciekawy temat, wiadomo że błoto konserwuje. Sprawdzałeś sygnał na jakimś PI lub typowo na złom?

No i ciekaw jestem innych użytkowników-macie jakieś ciekawe doświadczenia przy poszukiwaniach na starych mostach? Takie pozostałości widuję u siebie, nawet niezaznaczone na mapie.
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś zainteresowałem się palami (na których przedziurawiliśmy żaglówkę) okresowo wystającymi z wody na wyrobisku żwiru. Pogadałem o nich z profesorem archeologii na UJ i stwierdził, żebym mu przywiózł próbkę do analizy. Na podstawie analizy dendrochronologicznej specjaliści stwierdzili, że pale te zostały ścięte w 1516 roku. Na podstawie obecnie posiadanych przeze mnie danych przypuszczam, że drewno to zostało użyte do stabilizacji brzegu w pobliżu starej przeprawy, mostu lub portu rzecznego na starym korycie Sanu.

Podaję tę informację, żeby pokazać, że drewno może się zachować w pewnych warunkach bardzo długo w zupełnie dobrym stanie.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

kładka może.jak strumyk nie jest szeroki to może ktoś kiedyś w celu skróceniu drogi walnął tam drzwi od stodoły albo zrobił specjalnie kładkę..
warto w gumowych spodniach sprawdzić dno
ale z ustawieniem na kolorek,tak samo oba brzegi zakładając że szła tam polna droga..
Link to comment
Share on other sites

Witam kłody tak na oko miały około 40-50cm szerokości 30-40 wysokości.Dochodzę do wniosku że mogły to być legary nośne mostu/kładki nad rzeką i do nich dopiero przybite poprzeczne deski tworzyły most/pomost, spróbuje zainteresować muzealników z odległego o 20 km muzeum,a w lato jak rzeczka obeschnie spróbuje trochę pogrzebać w nurcie.
Pozdrawiam Rafał
PS: Jak coś wyjdzie to wkleję :).
Link to comment
Share on other sites

Smeagol- analizy dendrologicznej nie można przeprowadzić na podstawie próbki", gdyż polega ona na porównaniu przyrostów sezonowych drewna, a do tego jest potrzebny przekrój poprzeczny całego pala. Pale, wbite pionowo, nawet po tysiącach lat nie zmienią znacznie pozycji- patrz Biskupin czy grodziska łużyckie. Ralfi- jaka jest mniej więcej średnica tych belek?
Link to comment
Share on other sites

Ralfi, jak szeroka jest ta rzeka? Przyszło mi na myśl, że jeśli jest wystarczająco szeroka, to mogła służyć do produkcji tzw. czarnego dębu". Dawniej, już w średniowieczu wrzucano całe pnie dębowe do wody, by drewno po latach leżakowania w wodzie uzyskało cechy szlachetności- robi się czarne i błyszczące, używano je do produkcji drogich mebli. Po dziś dzień od czasu do czasu znajduje się w jeziorach i rzekach takie magazyny czarnego dębu, wyławia się je i produkuje się z nich ekskluzywne meble. Niedawno znaleziono takie składowisko czarnego dębu z czasów Kazimierza Wielkiego, nie pamiętam w jakim akwenie. W prasie leśniczej piszą od kilku lat o mafiach, zajmujących się w sposób zorganizowany poszukiwaniem podwodnych składowisk czarnego dębu. Mają one nurków i super sprzęt, lokalizują, wyławiają to drewno i sprzedają, często za granicą. Oczywiście, istnieją też współczesne technologie pozwalające na produkcję czarnego dębu, ale to jednak nie to samo. Pozdrav.
Link to comment
Share on other sites

w tym momencie koryto rzeki ma jakieś 4-6 m zależności od podmycia brzegów.Na razie temat musi poczekać aż będę pracował w tamtym rejonie jak tylko odwiedzę to miejsce ponownie to dam wam znać. Ja stawiam na belki nośne mostu/kładki teren przed i za tym miejscem wchodzi między górki tak więc stara droga jest do przyjęcia.
Pozdrawiam :D
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information