Skocz do zawartości

Guzik


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem szczepciowi" wydaje mi się, że jest to guzik 5 Batalionu Strzelców (5 FJB) z Ołomuńca, który należał do I Okręgu Wojskowego i w roku 1914/15 mógł brać udział w obronie Twierdzy Kraków. Jutro postaram się wrzucić zdjęcie mojego guzika, który pochodzi właśnie z rejonu walk o Kraków w 1914/15 roku.

Pozdrawiam W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden guzik z tego rejonu. Ładnie sygnowany, K.u.K. HOF LIEFERANTEN, dwugłowym orłem i jakby stylizowanym listkiem dębu z literami w środku B S W. Średnica 24 mm, z przodu czysty". Czy to guzik od wojskowego płaszcza czy cywilny?

Pozdrawiam W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam identyczny gladki guzik z tym ze na moim widoczne sa pozostalosci zlocenia. jest to napewno austro-wegierski guzik wojskowy jednakze nie wiem przez kogo noszony. spotkalem sie z opinia ze jest to guzik oficerski ale ile w tym prawdy to ciezko stwierdzic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Brobo za zainteresowanie.

Znalazłem takie coś:

http://www.allegro.pl/item942296139_guzik_generalski_kuk_hof_duzy_zlocony_g.html

Identyczny guzik opisany jako generalski.

Co do sygnatur to buttonarium podaje:

1.Rewers sygnowany inicjałami BSW umieszczonymi w odwróconej koniczynce (Bracia Schneider z Wiednia) oraz K.K. HOF LIEFERANTEN, czyli Kaiserlicher-Königlicher Hoflieferant co oznacza Cesarsko-Królewski dostawca."

2.Rewers sygnowany: dwoma odwróconymi koniczynkami z literami BSW wpisanymi wewnątrz nich. Powyżej uszka schematyczne godło Austrii, poniżej ucha w dwóch wierszach napisy: K. u. K. HOF - w pierwszym i LIEFERANTEN - w drugim wierszu. Guzik ten był wykonany w Wiedniu przez firmę: BRUDER SCHNEIDER WIEN - BSW. Firma istniała pomiędzy rokiem 1880 a 1944."

Pozdrawiam W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guziki Generalskie miały motyw na awersie.


te są najpewniej wojskowe, mozliwe ze oficerskie, bo wykonane dosc starannie.

żołnierskie były zagniatane, dwuwarstwowe, gładkie z drucianym uchem - cynkowe, mosiężne - malowane farbą.

spotykałem także aluminiowe, z uszkiem z przewierconej blaszki.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie