Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

kopaczus75

Pytanie o krzyż żelazny.

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie. Czy żołnierz mógł w 1939 roku w czasie kampanii wrześniowej mieć Krzyż Żelazny II klasy?? Chodzi mi o przypadek, w którym dostałby ten Krzyż PRZED faktycznym wybuchem II wojny. Jeśli tak, to za co mógł dostać?? Proszę o jak najbardziej wyczerpującą odpowiedź. Jeśli w złym miejscu zamieściłem temat to proszę o przeniesienie. Pozdrawiam wszystkich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witaj kopaczus75. Oczywiście, ze mógł posiadać.
Odznaczenie ustanowione we Wrocławiu 10 marca 1813 przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III podczas wojen napoleońskich. Monarcha pruski chcąc podtrzymać zapał, jaki wybuchł w społeczeństwie w czasie rozprawy z Francją, postanowił stworzyć nowe odznaczenie - egalitarne, mające zastąpić dotychczasowe elitarne ordery królewskie przeznaczone tylko dla szlachty.
Pomiędzy kwietniem 1813 a marcem 1814 przyznano już 6 639 Krzyży 2. klasy, a dla sojuszników Rosjan po bitwie pod Kulm ustanowiono bardzo podobne odznaczenie, znane jako Krzyż Kulmski, ale w Rosji błędnie zwane Odznaką Honorową Żelaznego Krzyża ". Ogólnie do 1817, kiedy skończyło się rozpatrywanie wniosków przyznano 16 tysięcy Krzyży Żelaznych (w tym dla marszałka Gebharda Leberechta von Blüchera nowo wprowadzoną specjalną kategorią - zwaną później Gwiazdą Krzyża Żelaznego), lecz wydano jedynie nieco ponad 9 tysięcy. Ze względów oszczędnościowych wprowadzono praktykę utrzymywania stałej liczby odznaczeń, a kolejni uprawnieni dostawali swoje dopiero po śmierci któregoś z nagrodzonych poprzednio. Przepisy złagodzono dopiero w latach 30. XIX wieku, a ostatnie Krzyże wręczono w 1839, a więc w ćwierć wieku po kampaniach napoleońskich!
Odznaczenie reaktywowano w roku 1870, po sukcesach wojsk pruskich w wojnie z Francją. Utrzymano podział orderu na trzy klasy, nie przyznano natomiast ani jednej Gwiazdy. Zmiany w wyglądzie były niewielkie - pojawiła się data 1870", a zamiast FW" litera W" (Wilhelm). Tym razem insygnia wręczano bez ograniczeń, a w roku 1895, ćwierć wieku po reaktywacji, wydano przepis pozwalający nosić na wstążce orderowej srebrne okucie z liśćmi dębu oraz liczbą 25".
Po raz drugi reaktywowano Żelazny Krzyż w czasie I wojny światowej. Zmieniono datę na 1914", usankcjonowano również zwyczaj noszenia na kurtce mundurowej wstążki zamiast odznaczenia 2 klasy. Pozostawiono je jedynie na mundurze galowym. Pojawiły się również nieregulaminowe naszywki Krzyża 2 klasy, z których żołnierze chętnie korzystali, gdyż oryginalne ordery były ciężkie i przypięcie ich wymagało przedziurawienia munduru.
Krzyże masowo przyznawano też sojusznikom - dużym prestiżem cieszyły się m.in. w polskich Legionach. Ogólnie podczas Wielkiej Wojny przyznano ponad 5 milionów 2 klasy i 288 tysięcy klasy 1. Mimo tak dużej liczby wnioski o jego przyznanie weryfikowano bardzo starannie. Pojawiły się również tzw. podwójne nadania - kawalerowie z roku 1870, którzy ponownie zasłużyli na to odznaczenie mieli prawo do specjalnego okucia na wstążkę. Takich osób było, według różnych źródeł, od 1500 do 1800[2]. Krzyż Wielki nadano zaledwie 5 razy - m.in. otrzymał go cesarz Wilhelm II, natomiast marszałek Paul von Hindenburg został odznaczony Gwiazdą Krzyża Żelaznego.
Źródło - Wikipedia. Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam i bardzo dziękuję za odpowiedź, jednak nie do końca o to mi chodziło. Powiem inaczej... Czy możliwe było, aby żołnierz dostał Krzyż Żelazny II klasy ZA DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ jeszcze przed jej wybuchem i jeśli tak, to za co. Chodzi mi o krzyż w wersji drugowojennej. Zakładając, że żołnierz nie walczył w I wojnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information